Samorządowcy nie chcieli powiatu metropolitalnego. Obawiali się zbyt dużej ingerencji w ich uprawnienia

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia miała działać jako powiat metropolitalny, ale nie chcieli tego samorządowcy. - Obawiali się zbyt dużej ingerencji w ich dotychczasowe uprawnienia – mówi Marek Wójcik, były poseł PO i sprawozdawca projektu ustawy metropolitalnej. Dodaje, że po pięciu latach konieczna jest dalsza integracja GZM, ale nie wierzy w powstanie jednego dużego miasta.

Chorzów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia działa już ponad pięć lat. I choć była projektowana jako powiat metropolitalny, ostatecznie działa jako związek metropolitalny. Oznacza to, mniejsze możliwości instytucjonalne metropolii. Dlaczego nie powstał superpowiat? Wówczas samorządowcy obawiali się tego typu rozwiązania – mówi Marek Wójcik, były poseł PO i sprawozdawca ustawy o powiecie metropolitalnym.

- Samorządowcy obawiali się zbyt dużej ingerencji w ich dotychczasowe uprawnienia – podkreślił w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Marek Wójcik nie wierzy w powstanie Wielkich Katowic

Marek Wójcik dodał, że z dużą satysfakcją słucha obecnych samorządowców, którzy wskazują, że należy bardziej integrować metropolię. Część samorządowców idzie bardzo daleko w myśleniu o integracji – m.in. prezydent Katowic, Marcin Krupa, którego marzeniem jest stworzenie jednego dużego miasta.

- Nie wiem czy stworzenie jednego dużego miasta jest osiągalne. Natomiast na pewno proces dalszej integracji w metropolii, przekazywanie kolejnych zadań, to jest coś, co powinno następować – mówi Marek Wójcik.

Były poseł PO podkreślił, że tego typu procesu jak budowa wielkich Katowic z kilku różnych miast nie występują obecnie w administracji. Zamiast tego przenosi się zadania poszczególnych miast na wyższy poziom, taki jak powiat metropolitalny. Co to może dać mieszkańcom? M.in.: lepszą koordynację zadań, tańszą ich realizację, więcej pieniędzy na różne przedsięwzięcia, lepszą organizację sieci dróg, rozbudowę sieci transportu publicznego czy łatwiejszy dostęp do szkół – w wymienia Marek Wójcik.

Marcin Krupa

Może Cię zainteresować:

Marcin Krupa: Nasza ostatnia kadencja w samorządzie będzie okazją do poważnej rozmowy o jednym mieście

Autor: Marcin Zasada

19/12/2022

Rower miejski

Może Cię zainteresować:

Krajowa Izba Odwoławcza znów zajmie się metropolitalnym rowerem. Końca nie widać

Autor: Michał Wroński

05/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Borys Budka

Borys Budka: Obserwujemy żenujący spektakl łamania prawa

Ruda Śląska Urząd Miasta

Kampania na finiszu. Ostatnie deklaracje kandydatów

Arkadiusz Chęciński

„Takiej kumulacji problemów w oświacie jeszcze nie było”

Rafał Piech prezydent Siemianowic

Prezydent Siemianowic zawierzył miasto miłosierdziu Bożemu

Campus Polska Przyszłości Rafał Trzaskowski

Debata i warsztaty języka śląskiego na Campusie Polska

Ambasador USA w Katowicach 1

Wizyta ambasadora USA w Katowicach