Samorządowcy nie chcieli powiatu metropolitalnego. Obawiali się zbyt dużej ingerencji w ich uprawnienia

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia miała działać jako powiat metropolitalny, ale nie chcieli tego samorządowcy. - Obawiali się zbyt dużej ingerencji w ich dotychczasowe uprawnienia – mówi Marek Wójcik, były poseł PO i sprawozdawca projektu ustawy metropolitalnej. Dodaje, że po pięciu latach konieczna jest dalsza integracja GZM, ale nie wierzy w powstanie jednego dużego miasta.

Chorzów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia działa już ponad pięć lat. I choć była projektowana jako powiat metropolitalny, ostatecznie działa jako związek metropolitalny. Oznacza to, mniejsze możliwości instytucjonalne metropolii. Dlaczego nie powstał superpowiat? Wówczas samorządowcy obawiali się tego typu rozwiązania – mówi Marek Wójcik, były poseł PO i sprawozdawca ustawy o powiecie metropolitalnym.

- Samorządowcy obawiali się zbyt dużej ingerencji w ich dotychczasowe uprawnienia – podkreślił w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Marek Wójcik nie wierzy w powstanie Wielkich Katowic

Marek Wójcik dodał, że z dużą satysfakcją słucha obecnych samorządowców, którzy wskazują, że należy bardziej integrować metropolię. Część samorządowców idzie bardzo daleko w myśleniu o integracji – m.in. prezydent Katowic, Marcin Krupa, którego marzeniem jest stworzenie jednego dużego miasta.

- Nie wiem czy stworzenie jednego dużego miasta jest osiągalne. Natomiast na pewno proces dalszej integracji w metropolii, przekazywanie kolejnych zadań, to jest coś, co powinno następować – mówi Marek Wójcik.

Były poseł PO podkreślił, że tego typu procesu jak budowa wielkich Katowic z kilku różnych miast nie występują obecnie w administracji. Zamiast tego przenosi się zadania poszczególnych miast na wyższy poziom, taki jak powiat metropolitalny. Co to może dać mieszkańcom? M.in.: lepszą koordynację zadań, tańszą ich realizację, więcej pieniędzy na różne przedsięwzięcia, lepszą organizację sieci dróg, rozbudowę sieci transportu publicznego czy łatwiejszy dostęp do szkół – w wymienia Marek Wójcik.

Marcin Krupa

Może Cię zainteresować:

Marcin Krupa: Nasza ostatnia kadencja w samorządzie będzie okazją do poważnej rozmowy o jednym mieście

Autor: Marcin Zasada

19/12/2022

Rower miejski

Może Cię zainteresować:

Krajowa Izba Odwoławcza znów zajmie się metropolitalnym rowerem. Końca nie widać

Autor: Michał Wroński

05/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Aleja milionerów PiS Mikołów

„Aleja Milionerów PiS”. Opozycja zagląda władzy do kieszeni

Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny Poseł Maciej Kopiec Będziemy przygotowani

Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny?

Łukasz Kohut

Łukasz Kohut: "Pakt Senacki to świętość"

W Metropolii popierają konkurencję Metropolii w staraniach o tytuł ESK 2029

W Metropolii popierają... konkurencję Metropolii o ESK 2029

Balladyna Tychy

Przewroty, powstania, fikołki. Rok w regionalnej polityce

Biblioteka z żyrandolem

Radni przenoszą się do biblioteki

Jerzy Buzek

Buzek: Za 25-30 lat będą dwa nośniki energii - prąd i wodór