„Silesia Incognita”, impreza organizowana przez tyską Szkołę Podstawową nr 37 i tamtejsze Muzeum Miejskie, ma opinię konkursu ukazującego wszelkie możliwe aspekty śląskości. Nie inaczej było podczas tegorocznych rozgrywek. Czterdzieścioro sześcioro nastolatków, którzy stanęli w szranki na tyskim Stadionie Miejskim, musiało wykazać się znajomością historii (od Piastów Śląskich po Grażynę Bułkę i Jana Furtoka), geografii i kultury, ale także języka regionalnego.
W gronie ekspertów testujących ich wiedzę znalazły się postaci tak różne jak dziennikarka telewizyjna Izolda Czmok, reżyser Mirosław Neinert, perkusista “Myslovitz” Wojciech Kuderski, tłumacz Grzegorz Kulik czy… zawodnik MMA Marcin Held. Tym razem uczestnicy mieli możliwość wyboru trudności czekających ich zadań, dzięki podziałowi na łatwe (“szkubaniy piyrzo”), średnie (“kulaniy klōzek”) i trudne (“fedrowaniy wōnglo”). Wśród tych pierwszych można było wylosować pytanie o znaczenie szkolnej “tyty”, wśród ostatnich – o osobę architekta Carla Korna.
Najlepsza była drużyna z Katowic
Prowadzące po eliminacjach drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową nr 27 w Katowicach (Amelia Macioł, Michał Rogóż, autorzy filmu o Tragedii Górnośląskiej) oraz szkołę z Bojszów (Justyna Biolik, Zofia Liszka, które zajęły się osobą Józefa Kłyka) były bezkonkurencyjne także w pierwszym etapie finału, lecz szalony finał zakończył się sensacyjnym zwycięstwem Bartosza Bartnika i Bartosza Rasztabigi z tyskiej SP nr 10, którzy po pierwszym etapie zajmowali dopiero szóste miejsce.
Mimo imponującego finiszu młodych tyszan w całych rozgrywkach najwięcej punktów zdobyli katowiczanie i to oni zostali laureatami tegorocznej edycji. Jednak patronujący konkursowi poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut, będąc pod wrażeniem pościgu Bartnika i Rasztabigi, postanowił zabrać do Parlamentu Europejskiego także ich. Zatem w tym roku w Brukseli będzie nas reprezentować aż czworo nastolatków!
- Jestem wzruszony wiedzą młodych Ślązaków, ja w ich wieku nie wiedziałem aż tyle – przyznał Kohut wręczając nagrody. Wtórował mu prezydent Tychów Maciej Gramatyka. – Kiedy byłem w waszym wieku, znajomość Śląska i Tychów była na poziomie zerowym, ba, nawet minusowym – mówił.
Warto zauważyć, że w tym roku, w oczekiwaniu na podpisanie przez następnego prezydenta Polski ustawy nadającej śląskiemu status języka regionalnego, pojawiły się aż dwa zadania sprawdzające znajomość „godki”. W pierwszym etapie uczestnicy musieli wykazać się znajomością określenia godzin w języku śląskim, w drugim – stosowania znaków diakrytycznych niezbędnych do zapisu śląskiej mowy.
Wyniki konkursu Silesia Incognita 2025:
- Amelia Macioł, Michał Rogóż, SP nr 27 w Katowicach, opiekun: Tomasz Świdergał
- Bartosz Bartnik, Bartosz Rasztabiga, SP nr 10 w Tychach, opiekun: Marek Kozłowski
- Aleksandra Seweryn, Szymon Bonczyk, SP nr 23 w Tychach, opiekun: Bożena Grzyś
- Justyna Biolik, Zofia Liszka, SP w Bojszowach, opiekun: Lucyna Wałach

Może Cię zainteresować:
Lepsi o jednego… gynsipympka. Najwięcej o Śląsku wiedzą bajtle z Rybnika

Może Cię zainteresować: