Śląscy Niemcy nawołują do rejestrowania się i głosowania w wyborach do Bundestagu

Pod koniec lutego 2025 r. odbędą się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (z siedzibą w Opolu) przypomina, że obywatele Niemiec mieszkający w Polsce mogą wziąć udział w głosowaniu. Muszą jednak złożyć wniosek o wpisanie na listę wyborców.

fot. deutschland.de
Bundestag

Przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu to efekt rozpadu rządowej koalicji SPD (Socjaldemokratycznej Partii Niemiec), Zielonych i FDP (Wolnej Partii Demokratycznej). Ich termin został ustalony na 23 lutego 2025 r. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce apeluje do mieszkających tu niemieckich obywateli o udział w wyborach.

- Udział w tych wyborach jest niezwykle ważny. Każdy głos ma ogromne znaczenie, ponieważ zadecyduje o przyszłości Niemiec, która jest istotna dla środowiska mniejszości niemieckiej w Polsce – podkreśla Maria Smarzoch, referent ds. mediów w Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Jak dopisać się na listę wyborców w Niemczech?

Obywatele Niemiec mieszkający w Polsce mają możliwość wzięcia udziału w głosowaniu, muszą jednak jak najszybciej złożyć wniosek o wpisanie na listę wyborców. Wnioski już można składać, a wyróżnia się dwa przypadki:

  • Osoby, które były zameldowane w Niemczech nieprzerwanie przez co najmniej trzy miesiące, wysyłają wniosek pocztą tradycyjną lub drogą elektroniczną do urzędu gminy w Niemczech, w której były ostatnio zameldowane przed wyprowadzką (formularz dostępny TUTAJ).
  • Osoby, które nigdy nie mieszkały w Niemczech, ale czują się związane z niemiecką sytuacją polityczną, która ma wpływ na ich samych, muszą złożyć wniosek w wybranej przez siebie gminie w Niemczech, z którą czują się najbardziej związani (formularz dostępny TUTAJ). Ponieważ zawarte w nim oświadczenie musi zostać podpisane osobiście, formularz należy wydrukować, podpisać i wysłać pocztą tradycyjną do właściwego urzędu gminy. Do wniosku należy dołączyć również wyjaśnienie na osobnej kartce papieru, dlaczego osoba składająca wniosek jest bezpośrednio związana z sytuacją polityczną w Niemczech oraz w jakim stopniu istnieje to w odniesieniu do gminy, w której składany jest wniosek.
- Zachęcamy do jak najszybszego złożenia wniosku, z uwagi na zbliżające się święta oraz nowy rok. Istnieje możliwość, że w tym okresie wielu pracowników w urzędach będzie korzystać z urlopów, co może wpłynąć na czas rozpatrywania wniosków. Aby uniknąć opóźnień, warto złożyć wniosek już teraz – dodają w organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce.

Wniosek o wpisanie do listy wyborców musi wpłynąć do właściwej gminy w Niemczech najpóźniej 21 dni przed wyborami. Następnie głosowanie odbywa się drogą listowną.

Barbara nowacka

Może Cię zainteresować:

Język niemiecki dla uczniów z mniejszości po staremu. Od września 2024 MEN przywróci 3 godziny tygodniowo

Autor: Szymon Karpe

03/01/2024

Oboz zgoda swietochlowice

Może Cię zainteresować:

Rok 2025 będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej. W uchwale sejmiku zabrakło „świadomości historycznej”

Autor: Maciej Poloczek

27/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon