Śląsk, którego nie było: Tarnogórski ratusz mógł być bardziej... florencki. Niezrealizowany projekt z 1859 roku

Tarnogórski ratusz wszyscy znamy, lubimy i wiemy jak wygląda, prawda? A mógł wyglądać na przykład tak, gdyby w drugiej połowie XIX wieku sprawy potoczyły się trochę inaczej.

Projekt ratusza w Tarnowskich Górach

160 lat temu śląskie miasto zaczęło przymierzać się do budowy nowego gmachu magistratu. Stary, postawiony jeszcze w XVII wieku przestawał spełniać swoje funkcje i nie wystarczał potrzebom tarnogórskiej administracji. W 1859 roku powstały dwa projekty ratusza, który miał stanąć na rogu Rynku i dzisiejszej ulicy Strzeleckiej, gdzie wcześniej planowano budowę urzędu górniczego. To miejsce niemal dokładnie vis a vis dzisiejszego gmach urzędu miasta, który z kolei wyłoniono w drodze konkursu rozpisanego w 1895 roku.

Prezentowana koncepcja została sporządzona przez mistrza budowlanego Constantina von Koschützkiego w lutym 1859 roku. Pół żartem, pół serio – jeśli ratusz w Opolu bywa nazywany śląską wariacją na temat florenckiego pałacu Vecchio, ten w Tarnowskich Górach wygląda trochę jak rozwinięcie tej myśli. Z pyrlikiem i żeloskiem wkomponowanym w elewację, ma się rozumieć.

Projekt Koschützkiego nie został zrealizowany najprawdopodobniej z powodu braku pieniędzy. Te znalazły się 40 lat później, gdy po wspomnianym już konkursie, ruszyła budowa ratusza, z których Tarnowskie Góry słyną do dziś. Jego autorem był Herman Guth, słynny architekt znany z realizacji w różnych częściach Niemiec a nawet Szwecji. Imponujący, historyzujący gmach (neorenesans spotyka neogotyk) zajął miejsce po zburzonym sądzie okręgowym.

Zameczek mysliwsko randkowy w Bytomiu Miechowicach

Może Cię zainteresować:

W miechowickim lesie Wincklerowie mieli budować pałacyk myśliwski. Ale rysownika... poniosła fantazja

Autor: Marcin Zasada

15/01/2023

Bytom, którego nie było

Może Cię zainteresować:

Śląsk, którego nie było: niezrealizowane projekty śródmieścia Bytomia z lat 70. Bulwar miał zostać wymazany z mapy, a mogło być jeszcze gorzej

Autor: Marcin Zasada

05/11/2022

Projekty archikatedry w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Podpowiadamy poprawiaczom zabytków: jak oryginalnie miała i mogła wyglądać archikatedra w Katowicach

Autor: Marcin Zasada

10/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon