"Śląsk to nie tylko górnicy!". Protest rolników przed Spodkiem i MCK w dniu rozpoczęcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Oprócz biznesmenów, urzędników i przedstawicieli rządu w garniturach, przed Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach pojawili się rolnicy, protestujący przeciwko założeniom Zielonego Ładu. Przywieźli ze sobą nawet gnojówkę.

Organizatorzy rolniczych protestów nie mogli pominąć takiej okazji do przypomnienia o sobie. W Katowicach dzisiaj, 7 maja 2024 r., rozpoczęła się 16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wśród prelegentów Kongresu są bowiem "architekci" Zielonego Ładu, przeciwko któremu protestują rolnicy:

  • Ursula von der Leyen, kandydatka EPL na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej,
  • Donald Tusk, prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej

Protest rolników w Katowicach w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Grupa rolników, licząca kilkadziesiąt osób, zgromadziła się najpierw przed Spodkiem, tuż przy tzw. zielonej strefie, jaka powstała z okazji Kongresu na terenie między Spodkiem a Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Później ruszyli w stronę wejścia głównego do MCK, od strony ulicy Olimpijskiej.

Przedstawiciele rolników mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Śląsk to nie tylko górnicy, także rolnicy!", "Zielony Ład zagłodzi wszystkich nas", "Przepraszamy za utrudnienia, Zielony Ład mamy do obalenia", "Od myszy do cesarzy wszyscy żyją z gospodarzy". Przywieźli ze sobą też autentyczny wóz drabiniasty, jaki dziś spotyka się praktycznie tylko na dożynkach. Na nim jechał m.in. transparent z namalowaną postacią przypominającą Ursulę von der Leyen i hasłem "W Brukseli siedzi jędza". Przed wejściem do MCK od ul. Olimpijskiej rozrzucili nawet kupki gnojówki.

https://www.youtube.com/shorts...

- Nic się nie dzieje w naszej sprawie. Rekompensaty do zbóż dali nam tylko po to, aby poróżnić środowisko rolnicze. Rozmowa na obydwu szczytach z premierem Tuskiem była o czymś innym, a zrobili coś innego. Miała się zmienić warunkowość i ugorowanie, ale przepisy w tej kwestii nadal nie zostały przyjęte. Są tylko obietnice. Mimo danego nam słowa, premier Tusk wciąż się z nami nie spotkał. Dlatego my jutro jedziemy do Katowic – tłumaczył wczoraj w "Tygodniku Rolniczym" Piotr Wyciślik, koordynator Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników w regionie Śląska.

Protest rolników przed MCK w Katowicach ma trwać do około godz. 17-18.

Zielony Ład to zbiór inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej, których nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności dla klimatu w Europie do 2050.

Donald Tusk o Zielonym Ładzie

O Zielonym Ładzie mówił podczas sesji inauguracyjnej Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Donald Tusk:

- Tu, na Śląsku, nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny jest Zielony Ład. Każdy, kto zna Śląsk, każdy, kto oddychał, choć przez chwilę śląskim powietrzem, dobrze wie, że kwestia ochrony środowiska, ochrony klimatu, tej sprawiedliwej, ale gruntownej transformacji, także polskiego przemysłu, polskiej energetyki, że to bardzo często jest kwestia życia i śmierci, i zdrowia naszych dzieci. Tutaj nikt nikogo nie musi przekonywać, co znaczy środowisko naturalne. I, że trzeba zrobić wszystko, żeby to środowisko naturalne, nasze zdrowie, zdrowie człowieka, jego życie i przyszłość, chronić wszystkimi dostępnymi metodami. Ale warto byłoby tutaj, bo tutaj też na Śląsku ludzie szczególnie dobrze wiedzą, bo im na tym zależy. Jak ważne jest, żeby ludzie chcieli to robić, a nie musieli to robić, co my kreujemy jako naszą politykę klimatyczną czy środowiskową. Zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy poprzez zachęty i takie autentyczne współdziałanie wszystkich od samego dołu niż poprzez wyznaczone i wymuszane procedurami czy administracją cele - dodał Donald Tusk.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Skandal w gorzyczkach protest rolnikow 20 lutego 2024

Może Cię zainteresować:

Skandaliczny transparent i flaga ZSRR na proteście rolników w Gorzyczkach. Sprawą zajmuje się już prokuratura

Autor: Szymon Karpe

21/02/2024

Andrzej Szlek

Może Cię zainteresować:

Prof. Andrzej Szlęk z Politechniki Śląskiej: Śląsk powinien kibicować projektom rozwoju energetyki jądrowej

Autor: Michał Wroński

11/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon