Śląska pracownia Medusa Group zaprojektowała drapacz chmur w prestiżowym miejscu w Warszawie

Nowy drapacz chmur Upper One w samym centrum Warszawy, przy al. Jana Pawła II 23, to projekt bytomskiej pracowni Medusa Group. Architekci z Medusy pole doświadczalne projektowania wieżowców mieli w Katowicach, przy kompleksie biurowym .KTW, a szczególnie przy wyższym, liczącym 133 m wysokości, budynku.

Biurowiec o nazwie Upper One, ma stanąć w centrum Warszawy, przy alei Jana Pawła II, w warszawskim "city". Obecnie przy al. JP II 23 (na rogu z ul. Grzybowską) znajduje się wybudowany w 1995 roku nieduży biurowiec Atrium, którego architektura niestety brzydko się zestarzała.

W miejscu biurowca z 1995 roku stanie budynek zaprojektowany przez śląską pracownię

Atrium ma być wyburzony, a w tym cenny miejscu stanie budynek zaprojektowany przez śląską pracownię architektoniczną Medusa Group, której siedziba znajduje się w Bytomiu. To projektowa kooperacja ze studiem MHM. Głównymi architektami inwestycji są: Łukasz Zagała, Przemo Łukasik, Florian Molzbichler, Sebastian Haselsteiner.

Kompleks Upper One będzie złożony z dwóch budynków. Jego dominantą będzie 34-piętrowy drapacz chmur o wysokości 131,5 m i powierzchni 36 tys. m2. Obok zostanie zbudowany niższy, 17-piętrowy obiekt o powierzchni 11 tys. m2. Wyższy będzie biurowcem, w niższym będzie działał hotel. Inwestorem jest firma STRABAG Real Estate. Upper One jako pierwszy w Polsce będzie wyposażony w system geotermii.

Inwestor otrzymał już pozwolenia na rozbiórkę i budowę. Pierwszym krokiem w realizacji projektu będzie demontaż i wyburzenie biurowca Atrium International – prace rozpoczną się w I kwartale 2023 roku. Według wstępnego planu, oba wieżowce powstaną w ciągu czterech lat.

To będzie kolejny wysokościowiec autorstwa Medusy. Pierwszy, jaki zaprojektowała bytomska pracownia, stoi w Katowicach. To czarny biurowiec w formie przesuniętych względem siebie kostek, część kompleksu .KTW. Wieżowiec .KTW II został oddany do użytku na początku 2022 roku. Jego budowa trwała 2,5 roku. Katowicki drapacz chmur od Medusy jest jednak wyższy od planowanego warszawskiego. O... 1,5 metra. Ale pięter ma mniej, bo 31.

Tym razem nie czarna, a rzeźbiona światłem, jasna fasada

Upper One ma wyróżniać rzeźbiona światłem, asymetryczna fasada, pulsująca ruchem pięciu przeszklonych wind.

- Projektowanie budynków wysokościowych nakłada na projektantów bardzo dużą odpowiedzialność za określenie jakości przestrzeni oglądanej z odległych widoków i perspektyw - mówi architekt Łukasz Zagała, współwłaściciel pracowni Medusa Group. - Upper One znajduje się na zamknięciu widoku południowej osi alei Jana Pawła II, która stopniowo odgina się w kierunku północnym od Ronda ONZ. Lokalizacja ta była dla nas inspiracją dla zaprojektowania „żywej” fasady południowej wypełnionej szklanymi windami, które będąc w ruchu ujawnią funkcję budynku. Szklana fasada jest skromna a zarazem elegancka. Jej płaszczyzny zostały przełamane w postaci zakrzywionych wertykalnych pasów, łamiących dosłowność odbić okolicy oraz wzmacniających smukłość budynku. Jako projektanci mamy nadzieję, że obiekt wpisze się we współczesny krajobraz Warszawy i będzie jego nieodzowną częścią - dodaje Zagała.

Do budynku biurowego będą prowadzić trzy wejścia. Projekt, oprócz 34 kondygnacji naziemnych, zakłada również pięć podziemnych. Przewidziano osiem wind typu double-deck (trzy wewnętrzne i pięć przeszklonych), które obsłużą dwa piętra jednocześnie. Na najwyższych kondygnacjach najemcy będą mogli skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych tarasów zewnętrznych – Upper One to jeden z niewielu wysokościowców w Polsce oferujących takie rozwiązanie. Deweloper przewiduje także 219 miejsc parkingowych, w tym punkty do ładowania samochodów elektrycznych.

Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice w cieniu... czarnych klocków. Drapacz chmur .KTW II góruje nad okolicą. A do tego Spodek, MCK, Altus, rondo. Zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

27/11/2022

Siedziba CD Projekt, Warszawa

Może Cię zainteresować:

Śląska pracownia Medusa Group projektuje nową siedzibę CD Projekt, najsłynniejszej polskiej firmy produkującej gry komputerowe

Autor: Katarzyna Pachelska

13/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon