Śląska sztuka teatralna zdobyła prestiżowe nagrody w Sopocie. "Hotel Korfanty" z trzema statuetkami na Festiwalu Dwa Teatry

24 czerwca wręczono nagrody na gali wieńczącej trójmiejski Festiwal Dwa Teatry. Podczas wydarzenia nagradzano słuchowiska radiowe i spektakle telewizyjne, które zdobyły serca słuchaczy i widzów w 2023 roku. Trzy statuetki powędrowały dla twórców sztuki Hotel Korfanty, w której zagrali aktorzy Teatru Śląskiego, a reżyserował Robert Talarczyk.

"Hotel Korfanty" w reżyserii Roberta Talarczyka

Dwa Teatry

Festiwal Dwa Teatry to wydarzenie, które od 2001 roku jest współorganizowane przez Polskie Radio, Telewizję Polską oraz przez miasta Sopot i Zamość. Jego głównym punktem jest konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które swoje premiery miały w roku poprzedzającym festiwal. Zwieńczeniem konkursu jest gala na której wręczone zostają nagrody.

W tym roku statuetki ufundowane przez Telewizję Polską, Polskie Radio, marszałka województwa pomorskiego oraz miasta Sopot, Gdynię i Gdańsk powędrowały do laureatów w 20 kategoriach. Wśród nich znalazło się 3 twórców spektaklu "Hotelu Korfanty", w którym wystąpili aktorzy Teatru Śląskiego. Rozdanie nagród tegorocznej edycji festiwalu odbyło się 24 czerwca 2024 roku w Sopocie.

Hotel Korfanty

Sztuka "Hotel Korfanty" opowiada historię ostatnich dni życia Wojciecha Korfantego. Akcja dzieje się w hotelu, w którym polityk przebywał po wyjściu z więzienia w 1939 roku. Na łożu śmierci rozmawia ze swoimi demonami, które przybierają formy konkretnych, znaczących w jego życiu ludzi - Józefa Piłsudskiego, Jana Kustosa, syna Zbigniewa, rodziców, strażnika z twierdzy brzeskiej i powstańców śląskich. Korfanty zmaga się z konsekwencjami swoich działań. Wyjaśnia, tłumaczy i usprawiedliwia swoje motywacje i postępowanie. Spektakl premierę w Teatrze Telewizji miał 6 listopada 2023 roku.

Trzy statuetki

Szuka „Hotel Korfanty” na Festiwalu Dwa Teatry 2024 zdobyła nagrody w trzech kategoriach:

  • Honorową nagrodę im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci historii, dotyczącą problemów współczesności w spektaklu Teatru Telewizji otrzymał Robert Talarczyk - reżyser spektaklu, dyrektor Teatru Śląskiego. Nagrodę w imieniu laureata odebrał producent Adrian Grad.
  • Nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną otrzymał Artur Pałyga - autor scenariusza telewizyjnego sztuki „Hotel Korfanty. Dramaturg pochodzi z Hrubieszowa, a od lat mieszka z Bielsku-Białej. Od lat współpracuje z Teatrem Śląskim, ale jego dzieła wystawiane są w całej Polsce, a także za granicą.
  • Nagrodę za scenografię do spektaklu otrzymali Katarzyna Sobańska (absolwentka katowickiej filii ASP w Krakowie, która pracowała przy takich filmach jak „Ida” Pawła Pawlikowskiego, czy „Angelus” Lecha Majewskiego) i Marcel Sławiński (absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który pracował m. in. przy produkcjach Opery Śląskiej w Bytomiu i Teatru Śląskiego w Katowicach).
"Hotel Korfanty" w reżyserii Roberta Talarczyka

Może Cię zainteresować:

Hotel Korfanty i jego demony. Sztuka Artura Pałygi w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Telewizji. Recenzja

Autor: Tomasz Borówka

07/11/2023

Swieto miasta chorzow

Może Cię zainteresować:

Święto Miasta Chorzów 2024. Co zaplanowano?

Autor: Redakcja

25/06/2024

Ptaki ligoty

Może Cię zainteresować:

Ptaki podbiją Ligotę. Ciekawe spotkanie w tamtejszej bibliotece miejskiej

Autor: Wojciech Sontowski

25/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon