Śląski Festiwal Nauki wraca do MCK. Każdy będzie mógł pomóc naukowcom w odkrywaniu kosmosu

Śląski Festiwal Nauki po pandemii COVID-19 wraca do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy przygotowano „strefę węgla”. Nawiązano także współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną, dzięki której każdy uczestnik ŚFN będzie mógł zostać odkrywcą kosmosu.

ŚFN MCK

6. Śląski Festiwal Nauki odbędzie się od 3 do 5 grudnia 2022 roku. W czasie pandemii COVID-19 trzeba było organizować go na zewnątrz, ale teraz wraca do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oraz sąsiadującego z nim Spodka. Nie zabraknie jednak wydarzeń plenerowych.

- Od samego początku celem Śląskiego Festiwalu Nauki było wyprowadzenie laboratoriów i sal wykładowych do ludzi, uczynienie z nauki sfery dialogu społecznego. To rodzaj pewnego zobowiązania. Jesteśmy uczelniami publicznymi, więc wszyscy powinni wiedzieć, co robimy. Mówiąc wprost, na co idą pieniądze z ich podatków - tłumaczy prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Przypomnijmy, że ŚFN organizują: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Akademia Muzyczna w Katowicach.

Do tego współpracują z nimi: Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

Organizatorzy ŚFN mogą także liczyć na większe niż dotychczas wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

- W tym roku nie wykupiliśmy żadnych pakietów sponsorskich, tylko przekazaliśmy Uniwersytetowi Śląskiemu 500 tys. złotych na organizację tego wspaniałego wydarzenia - informuje marszałek Jakub Chełstowski. - W ciągu kilku miesięcy Planetarium Śląskie odwiedziło 330 tys. osób. To pokazuje, że nauka jest ciekawa i wciągająca, a w naszym regionie jest przestrzeń do jej poznawania i trzeba to wzmacniać - dodaje.

„Strefa węgla” i odkrywanie kosmosu

Fundamentem 6. Śląskiego Festiwalu Nauki będą wykłady, warsztaty, pokazy, wystawy, rozmowy etc. Poza tym organizatorzy chwalą się realizacją projektu, do którego przymierzali się przez kilka lat, czyli „strefy węgla”.

- Martin Heidegger powiedział: „Cała Ziemia odkrywa się teraz jako zagłębie węglowe”. Siedem dekad później wydobycie w większości europejskich krajów dobiegło końca, ale ta diagnoza nie traci na znaczeniu, gdyż globalne wydobycie osiąga nowe rozmiary, a techniki eksploatacji pozwalają nam coraz lepiej odkrywać wnętrze Ziemi - mówi dr hab. Marta Tomczok z Uniwersytetu Śląskiego.

W „strefie węgla” ma zostać zakreślony początek i horyzont epoki tego surowca. Odwiedzający będą mogli zapoznać się ze sztuką i kulturą węgla, która na Górnym Śląsku jest bardzo silna. Będzie też okazja do rozmów o transformacji energetycznej.

Kolejny niezwykle ciekawy element zbliżającego się ŚFN to współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną, która prowadzi misję Gaia. Jej celem jest rozpoznanie i skatalogowania dwóch miliardów obiektów w naszej galaktyce - Drodze Mlecznej. Uczestnicy festiwalu będą mogli zostać pierwszymi współodkrywcami, którzy pomogą naukowcom w rozpoznawaniu obiektów w ramach projektu badań społecznych.

Komin

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasta wśród najbardziej „smogowych” miast w Polsce. Ale rzeczywistość jest dużo gorsza

Autor: Michał Wroński

07/11/2022

Będzin Cementownia Grodziec

Może Cię zainteresować:

Cementownia Grodziec mogłaby zagrać w "Star Wars" bez charakteryzacji. Postapokaliptyczny krajobraz w Będzinie

Autor: Katarzyna Pachelska

10/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon