Śląski Instytut Naukowy odchodzi w zapomnienie. Zajrzeliśmy do środka, zanim zjawią się tam buldożery

Śląski Instytut Naukowy jest uważany za ostatni przykład architektonicznego brutalizmu w Katowicach. Zaprojektował go Stanisław Kwaśniewicz, ten sam, który odpowiada m.in. za Kino Kosmos czy Galerię BWA. Dawna siedziba ŚIN ma zostać rozebrana. Jak dziś wygląda?

Śląski Instytut Naukowy został utworzony w 1957, choć - jak pisze prof. Maciej Fic z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - sama inicjatywa zrodziła się pięć lat wcześniej podczas narady w redakcji "Trybuny Robotniczej". Spotkanie, w którym udział wzięli historycy oraz socjolodzy, dotyczyło badania zagadnień związanych z Górnym Śląskiem. Tym właśnie, pod okiem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, zajmował się ŚIN - historią, kulturą, kwestiami społecznymi.

Siedziba Śląskiego Instytutu Naukowego powstała niemal dwadzieścia lat później. Budynek, znajdujący się przy ul. Granicznej 32 w Katowicach, zaprojektował Stanisław Kwaśniewicz. Tak, ten sam, który odpowiada za Kino Kosmos, Galerię BWA, Separator, Ślizgowiec, Os. Paderewskiego czy Bibliotekę Śląską.

Instytut został rozwiązany w 1992 roku i od tego czasu nie pojawił się żaden pomysł na to, jak zagospodarować budynek, który jest uważany za ostatni przykład architektonicznego brutalizmu w Katowicach. Ostatni, ponieważ najbardziej charakterystyczny brutal w Polsce został wyburzony w 2011 roku. Mowa oczywiście o dawnym katowickim dworcu kolejowym. W jego miejscu powstał mały, niefunkcjonalny, co pokazał napływ uchodźców z Ukrainy, dworzec i potężna Galeria Katowicka, jakich wiele w całym kraju.

Dni budynku Śląskiego Instytutu Naukowego również są już policzone, ponieważ Murapol S.A. ma już pozwolenie na rozbiórkę. Czego można spodziewać się w tym miejscu? Mieszkań. Rozmawialiśmy o tej sprawie z deweloperem, ale nie chce zdradzać szczegółów, ponieważ nie otrzymał jeszcze pozwolenia na budowę. Nie wiadomo nawet, kiedy może zacząć się rozbiórka.

Wykorzystując to, że ostatni brutal w Katowicach jeszcze stoi, weszliśmy do środka, aby zobaczyć, w jakim jest stanie. Oczywiście fatalnym. Wszystko okna są powybijane, ze ścian odpada pokrycie, wewnątrz i wokół jest mnóstwo śmieci, które ktoś raz na jakiś czas zbiera. Na samej górze rosną drzewa.

Śląski Instytut Naukowy

Może Cię zainteresować:

Budynek Śląskiego Instytutu Naukowego do wyburzenia. Jakie plany ma deweloper?

Autor: Patryk Osadnik

11/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląski Instytut Naukowy

Ostatni brutal w Katowicach do wyburzenia. Co tu powstanie?

Domus dom meblowy katowice jurand jarecki 01

Domus. Pierwszy na Śląsku nowoczesny dom meblowy

Odnowiona siedziba SMZT

SMZT ma odnowioną siedzibę

Czeski Cieszyn

Śląskie miasto, które stworzyła... ignorancja polityków

Dom ruda slaska Co Architekci

Rezydencja w Rudzie Śląskiej. Dla guru rozwoju osobistego

ZSP nr 4 z nową altanką

Dzieci z Rybnej będą mogły uczyć się na świeżym powietrzu

Mieszkanie przy ul. Opolskiej w Katowicach

To mieszkanie w Katowicach: śląski byfyj, meble z PRL-u