Śląski pisarz Szczepan Twardoch dostał niecodzienne zaproszenie od prezydenta Niemiec

Szczepan Twardoch, śląski pisarz mieszkający w Pilchowicach pod Gliwicami, pochwalił się zaproszeniem od samego prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Wraz z innymi pisarzami i pisarkami będzie dyskutować o wyzwaniach, jakie stoją dziś przed Europą.

Przemysław Jendroska/Teatr Śląski
Szczepan Twardoch

Już w tym tygodniu, 10 i 11 listopada 2022 roku w Willi Hammerschmidt w Bonn odbędzie się spotkanie prezydenta Republiki Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z dziewięcioma europejskimi pisarkami i pisarzami. Jedynym reprezentantem Polski w tym gronie będzie śląski pisarz Szczepan Twardoch, którego najnowsza powieść „Chołod” trafiła kilka dni temu do księgarń.

Szczepan Twardoch zaproszony przez prezydenta Niemiec

Oprócz niego, w debacie wezmą udział:

  • Eugenijus Ališanka (Litwa),
  • Zsófia Bán (Węgry),
  • Nora Bossong (Niemcy),
  • Francesca Melandri (Włochy),
  • Amanda Michalopoulou (Grecja),
  • Sjón (Islandia),
  • Colm Tóibín (Irlandia),
  • Cécile Wajsbrot (Francja)
"Żyjemy w trudnych czasach, które zdaje się będą się robić coraz trudniejsze. Politycy mają więc pełne ręce roboty - tym bardziej zdziwiony byłem, kiedy dowiedziałem się, że prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier chce spędzić dwa dni na debatowaniu z dziewięcioma pisarkami i pisarzami z krajów UE o wyzwaniach, jakie stoją dziś przed Europą. Zaproszenie do tego grona jest dla mnie zaszczytem" - pisze Twardoch na swoim profilu na Facebooku.

Szczepan Twardoch na łamach niemieckojęzycznej prasy, między innymi w „Neue Züricher Zeitung”, „Die Welt” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung” wielokrotnie zabierał głos w sprawie stosunku Niemiec do rosyjskiej inwazji, nawołując do jak najszerszego wsparcia walczącej Ukrainy.

"Cieszę się, że to, co miałem Niemcom do powiedzenia na łamach niemieckiej prasy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zostało najwyraźniej usłyszane. Zamierzam to mówić dalej - zarówno o zachodnioeuropejskim westplainingu, bezrefleksyjnym pacyfizmie, odmawianiu podmiotowości krajom Europy Wschodniej, jak i o równie bezrefleksyjnym antyniemieckim resentymencie rządzącej w Polsce partii, cynicznie używanym dziś do mobilizowania elektoratu i maskowania własnej nieudolności" - obiecuje śląski pisarz.

Twardoch weźmie udział w dwudniowych rozmowach pod hasłem „Europa w punkcie zwrotnym - słuchamy się nawzajem”. Głównym tematem będzie jedność i przyszłość Unii Europejskiej, zwłaszcza w obliczu kryzysów bezpieczeństwa i energetycznego wywołanych przez rosyjską wojnę w Ukrainie.

- Opowieści organizują zbiorową wyobraźnię, za którą następuje zbiorowy ludzki wysiłek. Rzadko zdarza się, aby politycy chcieli słuchać zawodowych tej wyobraźni organizatorów, pisarzy, tym bardziej cieszę się, że prezydent Niemiec chce w nasz głos wsłuchiwać się przez dwa dni. Jadę do Bonn z nadzieją na dyskusję, która odciśnie jakiś ślad na trudnej, międzynarodowej rzeczywistości naszych czasów - mówi Twardoch.

Spotkanie w Bonn będzie zamknięte dla prasy.

Śląski pisarz z Pilchowic pod Gliwicami

Szczepan Twardoch urodził się w Knurowie w 1979 roku. Ukończył Indywidualne Międzywydziałowe Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Śląskim. Jego pierwsza powieść, "Sternberg" ukazała się w 2007 roku. W 2013 roku został laureatem Paszportu Polityki za 2012 rok w kategorii literatura. Nagrodę otrzymał za powieść "Morfina". Wielkim powodzeniem cieszyły się też jego kolejne książki: "Drach", "Król", "Królestwo", "Pokora". Najnowsza powieść - "Chołod" - miała premierę 26 października.

Sam Twardoch podkreśla, że czuje się Ślązakiem, nie Polakiem.

Chołod

Może Cię zainteresować:

Nowa powieść Szczepana Twardocha, "Chołod", ukaże się 26 października 2022 roku

Autor: Katarzyna Pachelska

03/08/2022

Agata Twardoch

Może Cię zainteresować:

Agata Twardoch: Kobiety mogą zaprojektować lepsze miasto. Nie tylko dla kobiet. Dla wszystkich

Autor: Katarzyna Pachelska

13/03/2024

Robert Talarczyk

Może Cię zainteresować:

"Mnie tępe Ślonzoki wkur… najmocniej. Że godajom ino po ślonsku i nie chcą się uczyć" - Robert Talarczyk o "Byku", dumie i Śląsku

Autor: Marcin Zasada

15/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon