Śląskie akcenty w komedii retro "Niebezpieczni dżentelmeni". Premiera z udziałem gwiazd 17 stycznia w Rialcie w Katowicach

Kinowa kryminalna farsa retro - tak w wielkim skrócie można określić "Niebezpiecznych dżentelmenów". Film w reżyserii katowiczanina wejdzie do kin 20 stycznia, ale wcześniej, bo 17 stycznia odbędzie się uroczysta jego premiera w kinoteatrze Rialto. Przyjadą na nią gwiazdy tego filmu - Tomasz Kot, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski.

Uroczysta premiera filmu "Niebezpieczni dżentelmeni" odbędzie się w kinoteatrze Rialto w Katowicach we wtorek 17 stycznia 2023 r. o godz. 18.30. Z czterech głównych gwiazd filmu zabraknie tylko Marcina Dorocińskiego. Za to do Katowic przyjadą Andrzej Seweryn, Tomasz Kot i Wojciech Mecwaldowski. Biletów niestety już nie ma.

Dlaczego premiera odbywa się w Katowicach? Bo nasz regionalny Śląski Fundusz Filmowy wsparł produkcję tego filmu finansowo. A jego reżyser i scenarzysta w jednej osobie - Maciej Kawalski - pochodzi z Katowic, tu chodził do szkół i tu studiował.

Kultowe postaci polskiej kultury budzą się po ostrej imprezie w Zakopanem

„Niebezpieczni dżentelmeni” wejdą do kin (w Katowicach będzie można ich obejrzeć w kinie Rialto i w kinie Kosmos) 20 stycznia. To przewrotna komedia kryminalna, w której plejada wybitnych polskich aktorów odsłania nieznane oblicze słynnych i kultowych postaci, a wszystko dopełnia piętrowa zagadka kryminalna i niepowtarzalna atmosfera Zakopanego początku XX wieku. Film jest reżyserskim debiutem fabularnym Macieja Kawalskiego, wyróżnionym Nagrodą Publiczności na 38. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

  • Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot),
  • Witkacy (Marcin Dorociński),
  • Joseph Conrad (Andrzej Seweryn),
  • Bronisław Malinowski (Wojciech Mecwaldowski),

cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin, który akurat zawitał do Poronina…

Film jest koprodukcją Instytucji Filmowej Silesia Film, dofinasowaną ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.

Pełnometrażowy debiut katowiczanina, Macieja Kawalskiego

„Niebezpieczni dżentelmeni” są pełnometrażowym debiutem fabularnym pochodzącego z Katowic Macieja Kawalskiego, absolwenta Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Za zdjęcia odpowiada również katowiczanin Paweł Dyllus – absolwent Realizacji Obrazu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Scenografia i dekoracja wnętrz jest dziełem znanego artystycznego duetu w składzie Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński („Jesteś Bogiem”, „Zimna wojna”), którzy swoje doświadczenie budowali na deskach śląskich teatrów i do dziś związani są ze Śląskiem poprzez autorską Pracownię Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Kompozytor muzyki do filmu – Łukasz Targosz – jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej.

Kluczowe sceny filmu „Niebezpieczni dżentelmeni” były realizowane w śląskich lokacjach: w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i we wnętrzach Wyższej Szkoły Przemysłowej w Bielsku-Białej, które w filmie zagrały przestrzenie szpitala.

Kino Rialto 1935 rok, czerwiec

Może Cię zainteresować:

Kino Rialto ma 110 lat! Pierwszy seans odbył się 15 stycznia 1913 roku. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

15/01/2023

Niemczyk ostatni buntownik plakat

Może Cię zainteresować:

"Niemczyk. Ostatni buntownik architektury". Tylko w ŚLĄZAGU: premiera filmu o wielkim śląskim projektancie

Autor: Marcin Zasada

01/01/2023

Damian Kocur

Może Cię zainteresować:

Śląski reżyser Damian Kocur zdobył nagrodę w Wenecji, a teraz jest nominowany do Paszportów "Polityki"

Autor: Katarzyna Pachelska

18/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon