Śląskie i zagłębiowskie synagogi, które zachowały się jedynie na starych fotografiach. Zobaczcie

Nieistniejące dziś synagogi Śląska i Zagłębia, zniszczone podczas II wojny światowej. Zobaczcie, jak wyglądały przed wojną.

Synagogi Śląska i Zagłębia były ośrodkiem życia religijnego i społecznego Żydów. Były miejscem modlitw, a także siedzibą władz gminy żydowskiej oraz sądu rabinackiego. Lecz lata II wojny światowej nie pozwoliły im przetrwać. Zobaczcie na starych fotografiach jak wyglądały.

Dziś pozostały tylko tablice

Synagoga Wielka w Katowicach stała przy ul. Adama Mickiewicza w centrum miasta. Została wybudowana w latach 1896-1900. O jej randze świadczy fakt, że bruk wokół synagogi był wyciszony korkiem, który tłumił hałas przejeżdżających dorożek. Synagoga została podpalona przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się jedynie pamiątkowa tablica z napisem, „Dla uczczenia pamięci Żydów, mieszkańców Katowic-zgładzonych przez niemieckiego okupanta w latach 1939-1945”.

Kolejnym takim miejscem jest synagoga w Czeladzi przy ulicy Katowickiej. Została zbudowana w okresie międzywojennym. W 1939 roku Niemcy zmusili Żydów do rozbiórki. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się pamiątkowa tablica.

Synagoga w Chorzowie przy dawnej ulicy Kaiserstrasse 22 (od 1922 roku ulica Wolności), została zbudowana w 1874 roku. Była okazała. Została wybudowana w stylu wiedeńskim, natomiast jej granica była otoczona murem. Jesienią 1939 roku Niemcy podpalili synagogę i około 1940 roku przystąpili do jej rozbiórki. Wykorzystywali do tych prac Żydów. Potem stosowali materiały wybuchowe niszcząc synagogę całkowicie. W miejscu w którym stała dzisiaj znajduje się dom handlowy.

Budowla w stylu mauretańskim

Kolejnym takim miejscem, jest Ruda Śląska - Wirek, gdzie przy ul. Kupieckiej znajdowała się okazała synagoga, zniszczona przez Niemców w 1939 roku. Dzisiaj w tym miejscu jest pusty plac, a o istnieniu synagogi przypomina jedynie pamiątkowa tablica z napisem „Synagoga w Wirku. 1891-1939. Ocalona pamięć”. Tekst został napisany w czterech językach: polskim, niemieckim, angielskim i hebrajskim. Kamień, na którym wykonano napis, pochodzi z miejsca, w którym stała bóżnica.

Z kolei na placu Grunwaldzkim nr. 8 w Bytomiu znajdowała się synagoga wybudowana w latach 1867-1869. Była to budowla stylu mauretańskim, wzorowana na synagodze w Budapeszcie. Charakterystycznymi elementami bytomskiej synagogi były dwie wieże, zdobiące fasadę frontową na osiach skrajnych. Na szczycie, pomiędzy wieżami, znajdowały się Tablice Mojżeszowe. Podczas tzw. Nocy Kryształowej, z 9 na 10 listopada 1938 roku, synagogę spalono. Po kilku dniach władze miasta nakazały Gminie Żydowskiej natychmiastowe rozebranie ruin i uprzątnięcie terenu. Dzisiaj w miejscu tym znajduje się tablica pamiątkowa z napisem w językach polskim, angielskim, niemieckim i hebrajskim: „W tym miejscu stała wybudowana w 1869 roku bytomska synagoga, będąca świadectwem wiekowego pokojowego współistnienia wspólnoty żydowskiej w historii miasta. Została zburzona przez niemieckich nazistów w noc kryształową 9/10 listopada 1938 roku.”

Rynek w Katowicach w XX wieku

Może Cię zainteresować:

Rynek w Katowicach 100 lat temu. Był znacznie mniejszy niż dzisiaj, ale już z tramwajami

Autor: Anna Sobkiewicz-Foremska

02/08/2022

Bytom, którego nie było

Może Cię zainteresować:

Śląsk, którego nie było: niezrealizowane projekty śródmieścia Bytomia z lat 70. Bulwar miał zostać wymazany z mapy, a mogło być jeszcze gorzej

Autor: Marcin Zasada

05/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon