Śląskie po ulewach. Setki interwencji, ewakuacje obozów, wezbrania rzek

Województwo śląskie liczy straty po intensywnych opadach, które sparaliżowały region. Sytuacja stabilizuje się, ale skutki są nadal odczuwalne. Koniecznych było ponad 300 interwencji strażaków, przeprowadzono ewakuacje obozów letnich. Wezbrały rzeki.

W dniach 8 i 9 lipca 2025 roku województwo śląskie zostało dotknięte przez wyjątkowo intensywne opady deszczu, które doprowadziły do licznych interwencji służb ratowniczych, lokalnych podtopień oraz ewakuacji uczestników obozów harcerskich. Choć sytuacja meteorologiczna uległa już poprawie, a ostrzeżenia pogodowe zostały odwołane 10 lipca o godz. 05:19, skutki żywiołu są nadal odczuwalne w wielu miejscach regionu.

W ciągu dwóch dni IMGW wydał szereg ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych, obejmujących niemal całe województwo. Najwyższy, trzeci stopień zagrożenia, dotyczył zlewni Małej Wisły i Soły, gdzie spodziewano się przekroczeń stanów alarmowych. W pozostałych rejonach – m.in. . w zlewniach górnej Odry, Warty, Przemszy i Liswarty – obowiązywały ostrzeżenia drugiego stopnia, związane z gwałtownym wzrostem poziomu wód i możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

W odpowiedzi na zagrożenie, służby ratownicze podjęły łącznie 328 interwencji. Najwięcej z nich miało miejsce 8 lipca – aż 182. Działania strażaków koncentrowały się głównie na usuwaniu skutków silnych wiatrów i wiatrołomów (187 przypadków) oraz na pompowaniu wody z zalanych terenów (147 interwencji). Odnotowano również pięć przypadków uszkodzenia dachów budynków mieszkalnych, choć nie doszło do ich całkowitego zerwania.

Ewakuacje i sytuacja hydrologiczna

Szczególną uwagę służby poświęciły bezpieczeństwu dzieci i młodzieży przebywających na obozach harcerskich. W sumie ewakuowano wszystkie 35 obozów, co objęło 1820 dzieci i 222 opiekunów. Ewakuacje przeprowadzono 8 lipca, a działania ratownicze przebiegły sprawnie i bezpiecznie.

Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach bielskim (61), częstochowskim (43) i żywieckim (19). Południowa i północna część województwa, czyli Beskidy i Jura, zostały w największym stopniu dotknięte skutkami opadów.

Obecnie, według danych IMGW z 10 lipca, sytuacja hydrologiczna stabilizuje się, a obowiązujące ostrzeżenia wygasają w godzinach porannych. Nie notuje się przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych na rzekach w regionie, choć służby nadal monitorują poziomy wód i pozostają w gotowości.

Prognozy po opadach – czy to już koniec zagrożenia?

Według najnowszych prognoz pogody, główna fala opadów związana z niżem genueńskim Gabriel, która nawiedziła województwo śląskie w dniach 8–9 lipca, jest już za nami. Układ baryczny powoli traci na sile, a sytuacja meteorologiczna w regionie stabilizuje się.

W czwartek, 10 lipca, nie przewiduje się już intensywnych opadów. Pogoda będzie raczej umiarkowana – z zachmurzeniem dużym do całkowitego i przelotnymi deszczami głównie w południowej części województwa. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 do 21°C, a wiatr z północnego zachodu może osiągać w porywach do 60 km/h. Ciśnienie ustabilizuje się w okolicach 1014 hPa, co może sprzyjać poprawie samopoczucia i warunków atmosferycznych.

Niż genueński Gabriel, który odpowiadał za gwałtowne opady i lokalne podtopienia, nie stanowi już bezpośredniego zagrożenia dla regionu. Synoptycy podkreślają, że choć możliwe są jeszcze lokalne, przelotne opady, ich intensywność będzie znacznie mniejsza niż w dniach kulminacji zjawiska.

W kolejnych dniach prognozowana jest bardziej stabilna aura z przejaśnieniami, a w przyszłym tygodniu możliwy jest wzrost temperatur nawet do 25–27°C, co oznacza powrót letniej pogody.

Niż genueński postraszył, ale wielkiej krzywdy nie wyrządził

Może Cię zainteresować:

Niż genueński postraszył, ale wielkiej krzywdy nie wyrządził w woj. śląskim. Nawet zrobił nam dobrze

Autor: Katarzyna Pachelska

09/07/2025

Zalana ul Asfaltowa, Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

Niż genueński nad woj. śląskim 8 lipca 2025. Burze, ulewy, zalania, podtopienia

Autor: Katarzyna Pachelska

08/07/2025

Niż genueński największe opady przyniesie w górach

Może Cię zainteresować:

Niż genueński nad nami. Możliwe intensywne opady i lokalne powodzie

Autor: Tomasz Borówka

08/07/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama