Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach informuje, że od północy 8 lipca do godz. 7.00 9 lipca, w związku z opadami deszczu i burzami w woj. śląskim odnotowała 200 zgłoszeń.
200 interwencji Straży Pożarnej
Prowadzone przez strażaków interwencje to działania zabezpieczające wały przeciwpowodziowe poprzez wzmacnianie ich workami z piaskiem, wypompowywanie wody oraz usuwanie wiatrołomów.
- pompowania wody i przybory wód: 111
- silne wiatry / wiatrołomy: 82/77
- uszkodzone dachy (mieszkalne/gospodarcze): 5/0
Najwięcej interwencji odnotowały:
- KM PSP Bielsko-Biała – 39
- KM PSP Częstochowa – 20
- KP PSP Cieszyn – 13
- KM PSP Tychy - 10
- KP PSP Mikołów – 10
Ze względów bezpieczeństwa, profilaktycznie ewakuowano 35 obozów harcerskich, czyli wszystkie zorganizowane na terenie województwa. W sumie ponad 2000 osób.
Rzeki nie wystąpiły z brzegów. Wręcz przeciwnie - niektóre z nich, np. wyschnięta Mleczna w Katowicach, ożywiły się i w końcu mają wodę.
Najwięcej roboty mieli strażacy z Bielska-Białej
Strażacy z Bielska-Białej, którzy minionej doby mieli najwięcej roboty, koncentrowali się na zabezpieczaniu najbardziej zagrożonych rejonów oraz udrażnianiu cieków wodnych. W Bielsku-Białej zabezpieczano workami z piaskiem newralgiczne miejsca, w których w przeszłości dochodziło do lokalnych podtopień. Działania prowadzone były m.in. w rejonie: ul. Sejmowej (Potok Kromparek), ul. Nad Potokiem oraz ul. Kochanowskiego (Potok Starobielski) oraz ul. Konwaliowej (Potok Krzywa). W kilku punktach miasta udrażniano przepusty drogowe, usuwano z koryt rzek i potoków konary oraz zalegające gałęzie.
Na terenie powiatu bielskiego także prowadzono działania zabezpieczające przed napływem wód opadowych. W Czechowicach-Dziedzicach, przy ul. Wierzbowej (rejon rzek Iłownica i Wapienica), rozłożono worki z piaskiem oraz rękawy przeciwpowodziowe o łącznej długości 1500 metrów. Przy ul. Ligockiej (rzeka Wapienica) wzmocniono wały przeciwpowodziowe workami z piaskiem, natomiast przy ul. Wodnej zainstalowano pompę, która odpompowywała wodę ze zbiornika retencyjnego.
Wszystkie interwencje strażaków z Bielska-Białej miały miejsce do północy. Później nie odnotowano nowych zgłoszeń. W działaniach uczestniczyło łącznie 63 zastępy straży pożarnej – 15 z Państwowej Straży Pożarnej (38 ratowników) oraz 48 z Ochotniczej Straży Pożarnej (251 ratowników). Łącznie zaangażowanych było 289 strażaków. W działaniach wspierających uczestniczyło także 35 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Jak strażacy przygotowali się na ulewy?
Strażacy z województwa śląskiego przygotowali się na ulewne deszcze i załamanie pogody. Do dyspozycji mają 46 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP oraz 943 jednostki OSP w tym 431 wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w województwie śląskim, Na stanie jednostek znajdują się m.in.:
- samochody wężowe
- pompy wysokiej wydajności do wypompowywania wody z zalanych terenów
- kontener przeciwpowodziowy
- kontenery z zaporami
- pilarki do cięcia powalonych drzew
- zestawy oświetleniowe do pracy w nocy i przy ograniczonej widoczności
- łodzie i pontony
- agregaty prądotwórcze
- sprzęt do napełniania worków z piaskiem oraz worki
W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej dodają, że wspierają się także technologią. Mają do dyspozycji: systemy pogodowe, drony, mapy zagrożeń i sieciowe narzędzia wymiany informacji.

Może Cię zainteresować: