Śląskie Słowo Roku 2023. Mikołaj Wilga aka Niklaus Pieron proponuje: "ôbiecka" i "rewitalizacyjo"

Grudzień w ŚLĄZAGU stoi pod znakiem plebiscytu na Śląskie Słowo Roku. Nie chcemy powiedzieć, że tradycyjnego, bo organizujemy go dopiero drugi raz, ale świetnie się wpisującego w podsumowania 2023 roku. Dziś swoje dwie propozycje daje Mikołaj Wilga, znany w internetach pod pseudonimem Nikaus Pieron.

Mikolaj wilga

Pod koniec listopada 2023 r. ogłosiliśmy start plebiscytu na Śląskie Słowo Roku 2023. Wraz z naszymi Czytelnikami chcemy wybrać słowo z godki, które było najbardziej słyszane w przestrzeni publicznej w tym roku, zrobiło błyskawiczną karierę lub zyskało nowe znaczenie.

Redakcja ŚLĄZAGA jako pierwsza wyznaczyła trzy słowa, które, naszym zdaniem, świetnie wpisują się jako komentarz do 2023 roku. Ciekawi, jakie to słowa? Czytajcie: Śląskie Słowo Roku 2023. Na dobry początek naszego plebiscytu trzy propozycje od redakcji ŚLĄZAGA

Przypominamy, że w pierwszej edycji konkursu (na Śląskie Słowo Roku 2022) zwyciężyło KAJŚ.

Co wtedy pisaliśmy o wynikach plebiscytu?

W internetowym głosowaniu KAJŚ wygrało przede wszystkim z PAPYNDEKLEM. Tylko złośliwi oczywiście mogliby powiedzieć, że z materiału tego, czyli tektury budowane jest ostatnio nasze państwo, polityka, rzeczywistość. Ale, na rany Chrystusa, dwa lata czekania na wyniki spisu powszechnego? A więc na drugim "papyndekel", a na miejscu trzecim: HAJA, czyli awantura. Gdzie nie przyłożyć ucho.

Teraz niespodzianka, dopiero na czwartym miejscu wylądowął WONGEL. Choć właściwszy byłby raczej "brak węgla". Nadal to się w głowie nie mieści. Pozycja piąta to FUSBAL, bo mundial, bo Podolski, bo świetne "Weltmajstry". Wśród wyróżnionych słów w naszym plebiscycie znalazły się także GELTAG, czyli wypłata w epoce inflacji, podwyżek i pana Jastrzębia Glapińskiego oraz ZOCA, czyli szacunek, uznanie.

W wyłonieniu finałowej siódemki pomagała nam kapituła w składzie: Niklaus Pieron, Marcin Melon, Robert Talarczyk, Grzegorz Kulik, Adrian Goretzki, Bartłůmjej Wanot, Rafał Szyma i Bronisław Wątroba.

Dwie propozycje Mikołaja Wilgi na Śląskie Słowo Roku 2023

Dziś dwie propozycje na Śląskie Słowo Roku przedstawia Mikołaj Wilga, śląski influencer rodem z Bytomia, w internetach (m.in. na Youtubie) znany jako Niklaus Pieron.

ôbiecka - bo Donald Tusk a za nim inksi politykerzi prziôbiecali nōm uznanie godki za jynzyk regiōnalny. Oby na ôbieckach sie niy skōńczyło!"

rewitalizacyjo - bo ślōnske miasta a głōwnie mōj Bytōm durch sie gibko zmiyniajōm i sōm co roz to piykniejszy i niech sie to tak kulo dalij!

Spotkanie w Teatrze Śląskim

Może Cię zainteresować:

Powołano Rada Ślōnskigo Jynzyka. Grzegorz Kulik: „Mam nadzieję, że uporządkuje nasze sprawy językowe”

Autor: Patryk Osadnik

02/12/2023

Na początek Mianujom mnie Hanka a później śląska mniejszość etniczna

Może Cię zainteresować:

Na początek „Mianujom mie Hanka”, a później śląska mniejszość etniczna? Łukasz Kohut, eurodeptowany, jest dobrej myśli

Autor: Maciej Poloczek

27/11/2023

Maciej Kopiec

Może Cię zainteresować:

Ślązaczki i Ślązacy mniejszością etniczną? „To powinno wydarzyć się w tej kadencji parlamentu”.

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon