Śląskie spotkanie na szczycie w sprawie kolei CPK w sali Sejmu Śląskiego. Będzie w nim uczestniczył też nowy pełnomocnik rządu ds. CPK

Spotkanie na szczycie w sprawie linii kolei wielkich prędkości, tzw. "szprychy" z Centralnego Portu Komunikacyjnego w stronę granicy z Republiką Czeską odbędzie się dzisiaj w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Oprócz polityków, samorządowców, społeczników ma w nim uczestniczyć nowy pełnomocnik rządowy ds. CPK.

Katarzyna Pachelska
Protest cpk mikolow 24 02 2024 04

Spotkanie w sprawie przebiegu linii kolejowej nr 170 z Centralnego Portu Komunikacyjnego do granicy z Republiką Czeską odbędzie się we wtorek 27 lutego o godz. 14.00 w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Spotkanie w sprawie kolei CPK w Katowicach

Zwołał je Grzegorz Wolnik, przewodniczący sejmikowej doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji, realizowanych przez administrację rządową w kontekście ich wpływu na realizację zadań woj. śląskiego, w uzgodnieniu z Haliną Biedą - przewodniczącą Senackiego Zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego oraz Gabrielą Lenartowicz - przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Przeskalowanych Inwestycji i Przymusowych Wywłaszczeń.

- Zaprosiliśmy oczywiście dwóch głównych gospodarzy województwa, czyli marszałka i wojewodę - mówi Grzegorz Wolnik. Radny chwali nowego wojewodę śląskiego Marka Wójcika. - Muszę przyznać, jeśli chodzi o kwestie CPK, to dobrze tonuje nastroje. Zachowuje się tak jak autentyczny partner, co było widać m.in. na sobotniej demonstracji w Mikołowie (relacja z tego protestu: Demonstracja przeciwko kolei do CPK przez Mikołów, Łaziska, gminę Czerwionkę-Leszczyny odbyła się 24 lutego 2024. Mieszkańcy tych gmin chcą o sobie przypomnieć). Bo to po prostu nikt z tymi ludźmi dotychczas nie rozmawiał - dodaje Wolnik.

"To nie ma być wiec"

Na wtorkowe spotkanie zaproszono też samorządowców z miejscowości leżących wzdłuż planowanej linii kolejowej nr 170 oraz posłanki i posłów z regionu. - Uczestnictwo zapowiedzieli też społecznicy. Sala Sejmu Śląskiego wszystkich pomieści, chociaż nie chciałbym, żeby spotkanie przeistoczyło się w wiec. Chciałbym, żeby to była rozmowa w gronie, które jest się w stanie zrozumieć bez przekrzykiwania - dodaje Wolnik.

Co ważne - w sali Sejmu Śląskiego pojawi się też Maciej Lasek - nowy pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Celem spotkania jest przedstawienie pełnomocnikowi naszych argumentów, ponieważ nikt ich nigdy dotychczas nie chciał słuchać. Chcemy, by oprócz tego, co pełnomocnik i rząd usłyszą po tych wszystkich audytach mniej lub bardziej pogłębionych, żeby również usłyszeli to, co mają do powiedzenia samorządowcy i aktywiści. Audyt pewnie będzie zero-jedynkowy, będzie się opierał na analizach czy CPK się opłaca, czy się nie opłaca i dlaczego. My mamy też inne argumenty. Dlatego koniecznie nam zależało na tym, żeby rozmawiać z nowym pełnomocnikiem - kończy Wolnik.
Protest przeciw CPK

Może Cię zainteresować:

Czy pociąg do Jastrzębia to działanie... na szkodę PKP? A w sobotę na Śląsku kolejny protest przeciwko kolei do CPK

Autor: Michał Wroński

22/02/2024

CPK koncepcja

Może Cię zainteresować:

Co dalej z Centralnym Portem Komunikacyjnym: skok cywilizacyjny czy błąd centralizmu? „Jest też kwestia sprawności naszego państwa”

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/02/2024

Stacja kolejowa Czechowice Dziedzice

Może Cię zainteresować:

Nie czekali na CPK. Modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice zakończona. Kosztowała 1,5 mld złotych

Autor: Katarzyna Pachelska

31/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon