Śląskie środowiska odcinają się od słów Kadyrowa ws. referendum niepodległościowego

Śląskie środowiska regionalne błyskawicznie zareagowały na słowa Ramzana Kadyrowa ws. przeprowadzenia referendum niepodległościowego na Śląsku. „Mieszkańcy Śląska już raz, podczas II Wojny Światowej, doświadczyli tego, co dziś doświadcza Ukraina - gwałtów, mordów i przymusowych wysiedleń".

Marsz Autonomii 2022 4

Słowa Kadyrowa dot. zaangażowania na Śląsku są niedopuszczalne. Mieszkańcy Śląska już raz, podczas II Wojny Światowej, doświadczyli tego, co dziś doświadcza Ukraina - gwałtów, mordów i przymusowych wysiedleń. Śląskie środowiska zdecydowanie reagują na wszelkie "oferty pomocy" ze strony Rosji i jej marionetek - powiedział Tomasz Skowron, przewodniczący zarządu śląskiego stowarzyszenia Regios.

To reakcja na wpis Ramzana Kadyrowa, czeczeńskiego generała i bliskiego współpracownika Władimira Putina, który stwierdził, że Śląsk powinien odłączyć się od Polski i otrzymać niepodległość. Zaoferował też rosyjską pomoc w przeprowadzeniu referendum niepodległościowego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ramzan Kadyrow wzywa do organizacji referendum ws. niepodległości Śląska i komplementuje Marsz Autonomii

- Nie życzymy sobie, żeby zwolennicy wschodniego reżimu, spadkobiercy naszych oprawców wycierali sobie mordy śmiercią naszych przodków - napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele REGIOS.

Ostro wpis Kadyrowa skomentowało też stowarzyszenie Uotwarty Ślunsk:

My, Ślůnzoki, ńy sům ale take gupje, jak rusyji můgło by śe zdować. My wjymy, iże rusyjo żodnymu ńy půmogo, historyjo pokazuje, iże rusyjo ńeśe jyno agresyjo, przemoc a śmjyrć. Ze ruskimi faszystami ńy chcymy mjeć ńic spůlnego. Tůż Kadyrow a reszta bydła – patrzće wydupjać, sam żodyn wos ńy chce.

Kadyrow chwali Marsz Autonomii. RAŚ: Nie zapraszamy!

W głośnym wpisie czeczeński generał wspomniał, że w lipcu na Górnym Śląsku odbywa się Marsz Autonomii Śląska, który „z roku na rok przyciąga coraz więcej ludzi". Dla Kadyrowa to dowód na to, że Śląsk chce niepodległości.

- Marsz Autonomii jest imprezą rodzinną dla mieszkańców regionu, w której biorą udział uśmiechnięci świadomi swojej tożsamości Górnoślązacy. Nie posępni bandyci, którzy bombardują niewinnych ludzi, mordują dzieci, gwałcą, plądrują dopuszczają się zbrodni, o których słyszeliśmy od naszych ojców i dziadków. My nie chcemy Górnośląskiej Republiki Ludowej! My wolimy autonomiczny Górny Śląsk w Europie Regionów. Patriotom Czeczeńskiej Republiki Iczkerii życzymy wyzwolenia spod rosyjskiej okupacji - komentują przedstawiciele RAŚ.

Jerzy Gorzelik

Może Cię zainteresować:

Przyszłość śląskiego ruchu regionalnego? Gorzelik: Pod szyldem RAŚ. Odmienionego RAŚ

Autor: Maciej Poloczek

27/10/2022

Jerzy Gorzelik

Może Cię zainteresować:

RAŚ reaguje na zmianę władzy w województwie śląskim. „To polityczny targ, regionalna wspólnota ucierpi"

Autor: Arkadiusz Nauka

22/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon