SLD wraca do politycznej gry w woj. śląskim. Nie. To nie to samo SLD, o którym myślicie

SLD. Brzmi znajomo? Tak, ale to nie to samo SLD, o którym myślicie. To Stowarzyszenie Lewicy Demokratycznej, stworzone przez byłych działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy rozstali się z partią lub partia rozstała się z nimi. Liderem nowego SLD w województwie śląskim został Zbyszek Zaborowski.

Radio Piekary
Zbyszek Zaborowski

Stowarzyszenie Lewicy Demokratycznej (w skrócie SLD) to projekt byłych działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (również SLD), którzy z różnych powodów rozstali się z partią lub partia rozstała się z nimi, kiedy powstawała Nowa Lewica.

Fundacja SLD próbowała zablokować nadanie SLD identycznego skrótu, ale sąd uznał, że nie ma do tego podstaw. Dla ułatwienia będziemy posługiwali się nazwami: nowe SLD (Stowarzyszenie Lewicy Demokratycznej) i stare SLD (Sojusz Lewicy Demokratycznej).

Nowe SLD pracuje nad programem. Zostanie partią?

Liderem nowego SLD w województwie śląskim został Zbyszek Zaborowski - były wiceprzewodniczący starego SLD, poseł na Sejm RP oraz radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Nawiązujemy do tradycji Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale w stowarzyszeniu, które zrzesza ludzi o lewicowych poglądach i demokratycznych przekonaniach - wyjaśnił Zbyszek Zaborowski w środę, 26 października, na antenie Radia Piekary.

Co podzieliło działaczy starego SLD? Połączenie z Wiosną Roberta Biedronia w Nową Lewicę, niedemokratyczne - w ocenie Zbyszka Zaborowskiego - standardy zarządzania, a także nieco już późniejsza niejasna współpraca z Prawem i Sprawiedliwością. Zarówno w Sejmie RP, jak i w Sejmiku Województwa Śląskiego.

- (Nowe - przyp. red.) SLD to stowarzyszenie, które zrzesza działaczy społecznych i politycznych, w sposób demokratycznych tworzących porozumienie lewicy (…) Tworzymy program socjalny, gospodarczy, myślimy także o prawach kobiet i środowisku. Nie mamy planów, co do założenia partii. Skupiamy się na stowarzyszeniu. Co przyniesie przyszłość? Zobaczymy - powiedział Zbyszek Zaborowski.

Do nowego SLD w województwie śląskim należą m.in.: Zbyszek Zaborowski, Gabriela Morawska-Stanecka (wicemarszałkini Senatu RP), Andrzej Rozenek (były poseł na Sejm RP), Witold Klepacz (były poseł na Sejm RP), Wiesław Szweda (były poseł na Sejm RP).

Jak zapowiedział polityk, nowe SLD jest otwarte na współpracę z ugrupowaniami lewicowymi, nawet z Nową Lewicą, o ile „będzie ona gotowa wdrożyć standardy demokratyczne we własnych szeregach”.

KTW październik 2022

Może Cię zainteresować:

40 tysięcy ton frachtu w 2022? Pyrzowice liderem wśród 13 regionalnych lotnisk w Polsce. To będzie rekordowy rok w ruchu cargo

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/10/2022

"Ślunskie smaki" w Kauflandzie

Może Cię zainteresować:

"Ślunskie smaki" w Kauflandzie. Niklaus Pieron: Znowu ktoś chce się przypodobać, ale nie potrafi tego zrobić dobrze

Autor: Patryk Osadnik

25/10/2022

Klaudia Stawiarz

Może Cię zainteresować:

Trwa zbiórka na wyjazd Klaudii Stawiasz na mistrzostwa świata w Szwajcarii. Będzinianka wystąpi jako reprezentantka w pole sport

Autor: Martyna Urban

26/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon