Słynne uzdrowisko w Ustroniu do rozbudowy. Architekci przedstawią koncepcję przyszłości

Maciej Franta i Robert Konieczny przygotowali koncepcję rozbudowy uzdrowiska w Ustroniu. - Naszym zadaniem było zaprojektowanie współczesnego europejskiego kurortu o niesamowitej architektonicznej i przyrodniczej skali - tłumaczy Maciej Franta.

J. Krawczyk (www.slaskie.travel.pl)
Ustroń

Dzielnica leczniczo-rehabilitacyjna Ustroń-Zawodzie to architektoniczna perła Beskidu Śląskiego. Charakterystyczne budynki o piramidalnym kształcie zaprojektowali jedni z najwybitniejszych architektów swoich czasów - Henryk Buszko, Aleksander Franta i Tadeusz Szewczyk. Oczywiście na zlecenie wojewody Jerzego Ziętka, który największe projekty zlecał swoim zaufanym ludziom.

Kompleks o powierzchni około 200 hektarów tak naprawdę nigdy nie został w całości zrealizowany. Tzw. piramid powstało w sumie 17 (11 w Zawodziu Górnym i 6 w Zawodziu Dolnym), a ostatnią oddano do użytku dopiero w 1990 roku, niemal trzy dekady po tym, kiedy zrodziła się sama koncepcja. W miejscu jednej z tych, które nie powstały, po latach wybudowano odbiegający stylistycznie Hotel Belweder.

Ustroń sprzed lat w kolorze 01

Może Cię zainteresować:

Ustroń, nasza brama do Beskidu Śląskiego. Pokolorowaliśmy archiwalne zdjęcia

Autor: Tomasz Borówka

03/07/2022

Słynne uzdrowisko w Ustroniu do rozbudowy

W czwartek, 29 września, zaprezentowana zostanie koncepcja rozbudowy uzdrowiska w Ustroniu, przygotowana przez Macieja Frantę i Roberta Koniecznego. Tak, zbieżność nazwisk nie jest tutaj przypadkowa. Maciej Franta to wnuk Aleksandra, który zaprojektował to miejsce.

- Uzdrowisko Ustroń, które od dziesiątek lat pozwala nam regenerować siły i dbać o zdrowie, stało się wspaniałym polem do działań projektowych, których celem jest wprowadzenie go w kolejne dziesięciolecia. Naszym zadaniem było zaprojektowanie współczesnego europejskiego kurortu o niesamowitej architektonicznej i przyrodniczej skali - tłumaczy Maciej Franta.

- Wiedziałem, że to będzie bardzo trudne, a jednocześnie fascynujące zadanie dla architekta - dodaje Robert Konieczny.

Projekt został przygotowany na zlecenie Grupy American Heart of Poland, która jest większościowym akcjonariuszem Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń.

Stacja Cieszyn

Może Cię zainteresować:

Od 4 września szybciej dojedziemy pociągiem z Katowic do Cieszyna. Na linii do Wisły „obsuwa”

Autor: Michał Wroński

02/09/2022

Budowa drogi na Równicę

Może Cię zainteresować:

Historia na zdjęciu: budowa drogi na Równicę w latach międzywojennych. Nazywano ją autostradą

Autor: Tomasz Borówka

21/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon