Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Raciborzu. Pomimo reanimacji zmarła 14-letnia dziewczynka

Przy ulicy Warszawskiej w Raciborzu doszło do tragicznego zdarzenia. W jednym z budynków tlenek węgla ulatniał się z przepływowego podgrzewacza wody. Nastolatkę znaleziono w łazience, pomimo natychmiastowej interwencji służb i prowadzonej godzinnej reanimacji, dziewczynka zmarła.

Karetka pogotowia

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 29 listopada. Zgłoszenie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu wpłynęło o godzinie 20:09. Strażacy otrzymali informację o znalezionej w łazience nieprzytomnej 14-letniej dziewczynce. Nastolatkę znaleźli jej rodzice.

- Na miejsce skierowano dwa zastępy straży pożarnej, strażacy zaopatrzeni byli w specjalistyczne urządzenie do pomiaru stężenia tlenku węgla. Wykazało ono już w przedpokoju wartość 120 ppm - wyjaśnia Roland Kotula, rzecznik prasowy KP PSP w Raciborzu.

Rzecznik dodaje, że pomiary stężenia tlenku węgla przeprowadzono w całym budynku wielorodzinnym. W pozostałych mieszkaniach pomiar wykazał wartość 0 ppm. Przypuszczalną przyczyną wysokiego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu była nieszczelna instalacja gazowego podgrzewacza wody.

Na miejscu działały dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego

Jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej na miejscu zjawił się Zespół Ratownictwa Medycznego, który podjął decyzję o przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W międzyczasie na miejsce dojechał drugi ZRM, który kontynuował RKO.

Na miejsce wezwano również śmigłowiec LPR, jednak ze względu na złe warunki atmosferyczne śmigłowiec nie wylądował. Po godzinnej reanimacji lekarz podjął decyzję o wstrzymaniu akcji. 14-letnia dziewczynka zmarła. Akcja służb została zakończona przed północą.

Jak informuje Aneta Gołębiowska, rzecznika prasowego Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP od 1 października 2022 roku straż pożarna w woj. śląskim odnotowała 249 zdarzeń - w tym aż 132 pożary w budynkach mieszkalnych, które związane były z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W wyniku zdarzeń 55 osób zostało poszkodowanych, a dwie osoby zmarły.

Straż pożarna

Może Cię zainteresować:

Pierwsza ofiara tlenku węgla w tym sezonie grzewczym. Dwoje dzieci w szpitalu

Autor: Patryk Osadnik

02/10/2022

Fire fighters g0b5689373 1920

Może Cię zainteresować:

Ewakuacja szkoły podstawowej w Tychach. Była wyczuwalna woń gazu. Kilkoro dzieci zasłabło

Autor: Arkadiusz Nauka

10/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon