Prawdopodobne wyburzenie obiektów sportowych sąsiadujących ze średniowiecznym zamkiem w sosnowieckim Sielcu sygnalizowaliśmy już w ubiegłym roku, kiedy pojawił się taki pomysł. Teraz zaczyna się on konkretyzować. Chodzi o Stadion Zimowy przy ulicy Zamkowej 4 (basen letni wraz z budynkiem i pozostałą infrastrukturą pozostaną jak dotychczas).
Prawie 10 milionów na zburzenie lodowiska i powiększenie parku
Miasto otrzymało dofinansowanie na realizację projektu Zagospodarowanie i nadanie nowych funkcji terenom po dawnym obiekcie Stadionu Zimowego w Sosnowcu. Decyzję 18 czerwca 2026 roku podjął Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, wybierając sosnowiecki projekt spośród tych, które ubiegały się o wsparcie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021–2027, działanie 10.07 – Rekultywacja terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele środowiskowe – ZIT Subregionu Centralnego.
Całość ma kosztować prawie 10 milionów złotych. Na tę sumę składają się:
-
dofinansowanie, o którym mowa
powyżej, w wysokości 8,630 miliona złotych, na które składają
się:
- około 7,7 miliona złotych środków z funduszy Unii Europejskiej,
- około 900 tysięcy złotych z Budżetu Państwa,
- około 520 tysięcy złotych wkładu własnego miasta.
Sosnowiec oddaje przyrodzie teren czyli powiększony Park Sielecki
Liczący 61 lat od wybudowania obiekt zniknie z krajobrazu Sosnowca. Budynki są wyeksploatowane technicznie, ich remont byłby nieopłacalny. Co więcej – nie nadają się do adaptacji, by spełniły wymagania, jakie się dziś stawia obiektom sportowym tego typu. Stąd też powstał nowy Stadion Zimowy w kompleksie Zagłębiowskiego Parku Sportowego na styku Sielca, Środuli i Zagórza 3 lata temu. Co ciekawe – zachowano nie tylko nazwę, ale też krój pisma charakterystycznego znaku, górującego nad halą.

Projekt zakłada kompleksową rekultywację około 2,4 hektara terenu po zakończeniu wyburzeń. Gruz i wszelkie materiały po rozbiórce mają zostać zagospodarowane, jeśli to możliwe, a pozostałe zutylizowane. Następnie rozpocznie się proces zwracania Parkowi Sieleckiemu terenu niegdyś zabranego. Prace będą obejmować między innymi:
- uprzątnięcie i wyrównanie terenu,
- ułożenie niezbędnej instalacji elektrycznej,
- montaż słupów oświetleniowych wraz z lampami,
- budowę alejek parkowych,
- montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci itp.),
- nasadzenia drzew, krzewów i innych roślin ozdobnych.
Zdegradowany teren ma odzyskać funkcję zieleni miejskiej i powiększyć obszar parku, który ma już ponad wiekową historię. Zakłada się poprawę mikroklimatu tej części Sosnowca i ograniczenie zjawiska tak zwanej miejskiej wyspy ciepła. Większa ilość zieleni nie tylko ma zwiększyć bioróżnorodność, ale także wpłynąć na obniżenie temperatury otoczenia. To ma być szczególnie odczuwalne w czasie letnich upałów. Obecnie dodatkowo nagrzewają się duże połacie asfaltu i dachy budynków przeznaczonych do wyburzenia na terenie, który ma stać się parkiem, potęgując wrażenie gorąca.
Zakończenie prac przewidziano na koniec 2027 roku.
Planowane zmiany będą ciągiem dalszym prac, które toczą się w parku i okolicach od jakiegoś czasu. Kilka miesięcy temu zakończyła się adaptacja sąsiedztwa Zamku Sieleckiego. Stworzono otwartą, wielofunkcyjną przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych, w tym między innymi sala plenerowa do organizacji warsztatów, koncertów i innych spotkań.
Kultowy Stadion Zimowy widział triumfy sosnowieckiego hokeja i nie tylko
Obiekt położony na obrzeżach
Parku Sieleckiego, przy osiedlu Zamkowa, przez wiele lat był jedną
z najważniejszych aren hokejowych w Polsce. Lodowisko otwarto w 1966
roku, zaś dwa lata później zadaszono, tworząc jeden z pierwszych
tego typu obiektów w kraju. Przez lata trenowały na nim i
rozgrywały mecze drużyny Zagłębia Sosnowiec, a także odbywały
się wydarzenia rangi międzynarodowej.



