Spacery w rytmie młotów, czyli „Kierunek GZM” w Chorzowie. W wyprawie wzięło udział ponad 100 osób

Ponad sto osób wybrało się na spacer w rytmie młotów. W niedzielę, 2 lipca 2023 r., chorzowskie Muzeum Hutnictwa było jednym z miejsc na mapie festiwalu „Kierunek GZM”, czyli święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Często to, co wokół nas, a przecież o Chorzowie nie można opowiadać bez historii huty, to najlepszy pretekst do podróży. Lokalna turystyka ma wielką moc – zauważa Tomasz Owoc z Muzeum Hutnictwa.

W miniony weekend, 1 i 2 lipca 2023 r., Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętowała swoje szóste urodziny. Z tej okazji odbyła się druga edycja festiwalu „Kierunek GZM”. Jego program składał się z ponad 130 mikrowypraw we wszystkich 41 gminach Metropolii. Na festiwalowej mapie nie mogło więc zabraknąć Chorzowa.

Spacery w hutniczej kuźni. „Lokalna turystyka ma wielką moc”

Jedną z chorzowskich atrakcji święta GZM były spacery „W rytmie młotów” zorganizowane w Muzeum Hutnictwa, ale także scenerii działającego przemysłu. Poprowadzili je historyk i związany z kuźnictwem wieloletni pracownik Huty Batory.

Zwiedzano czynną hutniczą kuźnię oraz młoty na muzealnej wystawie „Królestwo Żelaza”. Spacer połączony był z warsztatami, na których każdy mógł samodzielnie wykonać kuźniczą pamiątkę. Z kolei dla rodzin z dziećmi przygotowano spacer „Wykuj to z siebie”. Najmłodszym wiele radości sprawiły warsztaty, na których mogli samodzielni wykonywać prace techniczne.

- Odkrywanie arkanów hutnictwa prezentowanych nawet w tak nieskomplikowany sposób, jak mieliśmy do czynienia podczas zorganizowanych warsztatów pokazuje, że produkcja żelaza i stali to powód do wielu fascynujących opowieści. Możliwość wizyty w historycznej kuźni, czy wysłuchania opowieści kuźnika z ponad czterdziestoletnim stażem po prostu przyciąga ciekawych świata. Często to, co wokół nas, a przecież o Chorzowie nie można opowiadać bez historii huty, to najlepszy pretekst do podróży. Lokalna turystyka ma wielką moc – zauważa Tomasz Owoc, główny inwentaryzator Muzeum Hutnictwa.

W czterech spacerach zorganizowanych w ramach festiwalu „Kierunek GZM” w Muzeum Hutnictwa wzięło udział ponad sto osób. W Chorzowie zorganizowano także wyprawy po zakamarkach Teatru Rozrywki oraz do skansenu.

„Królestwo Żelaza” w Chorzowie

Hutnicze młoty można w chorzowskim muzeum oglądać na co dzień. To jedne z największych eksponatów na wystawie stałej „Królestwo Żelaza”. Znajdują się tam m.in.: ważący blisko 17 ton olbrzymi młot mostowy produkcji Eschweiler-Ratinger Maschinenbau AG z około 1907 r., dwustojakowy młot produkcji G. Brinkmann & Co. G.m.b.H. z 1898 r. i jednostojakowy młot z początku XX w.

Sama wystawa podzielona jest na kilka części. Zaczyna się od „Prologu”, gdzie prezentowana jest historia hut „Kościuszko – Królewska” i „Batory – Bismarck” oraz dzieje innych zakładów przemysłowych działających w Chorzowie. Kolejny etap to „Strefa życia”, która poświęcona jest projektowaniu huty, motywacjom stojącym za wyborem profesji oraz nauce zawodu. Następnie zwiedzający dotrą do „Strefy pracy”, a tam w tajniki fachu wprowadzają byli pracownicy i pracownice górnośląskich hut. Po tym na trasie zwiedzania ponownie jest „Strefa życia”, gdzie można zobaczyć jak hutnicy mieszkali, odpoczywali, bawili się i świętowali. Najmłodszych do „Królestwa Żelaza” wprowadza hutniczy duszek „Przetopek”.

Dramagedon w Zbrosławicach

Może Cię zainteresować:

Za nami Dramagedon, czyli Drama jakiej nie znacie. Albo znacie, ale kajaki to zawsze dobra rzecz

Autor: Urszula Gołkowska

03/07/2023

Kierunek GZM: Katowice szlakiem betonowej kostki

Może Cię zainteresować:

Kierunek GZM: Czy beton ma duszę? Tak! Jaka ona jest? Wycieczka śladami architektury z lat PRL

Autor: Patryk Osadnik

02/07/2023

Kierunek GZM. Rajza Ikarusem

Może Cię zainteresować:

Rajza Ikarusem to jeden z hitów festiwalu „Kierunek GZM”. Węgierski autobus znów na trasie

Autor: Redakcja

02/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon