Kierunek GZM: Czy beton ma duszę? Tak! Jaka ona jest? Wycieczka śladami architektury z lat PRL

Czy beton ma duszę? Tak! Jaka ona jest? - W Katowicach niesamowite jest to, że perspektywa zmienia się bardzo często. To świetne z punktu widzenia fotografa - ocenia Tomasz Kiełkowski, przewodnik mikrowyprawy w ramach festiwalu „Kierunek GZM”

W sobotę i niedzielę (1 i 2 lipca) Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia obchodziła szóste urodziny. Z tej okazji zorganizowano kolejną edycję festiwalu „Kierunek GZM”, w ramach którego można było wziąć udział w 134 mikrowyprawach, aby poznać różne oblicza Metropolii.

Tomasz Kiełkowski (przewodnik, fotograf, autor książek o architekturze) zadał pytanie: - Czy beton ma duszę? - Zabrał zainteresowanych na spacer fotograficzny po Katowicach, pokazując architekturę, która powstała w latach 1945-1989. Od Rodziny na Koszutce, przez legendarny Spodek, Superjednostkę, Haperowiec, Skarbek i Zenit etc., po dworzec kolejowy w nowej odsłonie.

- Oczywiście rozmawialiśmy o architekturze, ale przede wszystkim starałem się pokazać różne znane budynki z nowej perspektywy. Każdy, kto był w Katowicach, zna Superjednostkę, ale nie każdy miał okazję przyjrzeć się jej z bliska, z kilku różnych miejsc, w niecodzienny sposób - opowiada Tomasz Kiełkowski. - W Katowicach niesamowite jest to, że perspektywa zmienia się bardzo często. To świetne z punktu widzenia fotografa.

Czy beton ma duszę? Wszyscy uczestnicy mikrowyprawy byli zgodni, że tak. Jaka ona jest?

- Nie wiem - śmieje się Tomasz Kiełkowski. - Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Nie chciałem dawać odpowiedzi. Starałem się raczej dawać wskazówki do dalszego odkrywania Katowic. Ktoś powiedział, że Superjednostka z pewnej perspektywy przypomina mu statek. O to właśnie chodzi! Trzeba szukać nowego spojrzenia i poruszać wyobraźnię, bo wtedy jesteśmy w stanie jeszcze więcej wycisnąć z tego miasta.

W jego ocenie mnogość perspektyw jest dużą zaletą turystyczną Katowic, po których można prowadzić najróżniejsze wycieczki tematyczne - o architekturze ceglanej, ale też betonowej czy kosmicznej, o górnictwie, a równolegle o rewitalizacji czy zieleni etc.

Kierunek GZM: wycieczka po Osiedlu nad Jamną

Może Cię zainteresować:

Kierunek GZM: Zwiedziliśmy Osiedle nad Jamną w Mikołowie. Podziwialiśmy i rozszyfrowywaliśmy genialne dzieło wielkiego architekta

Autor: Redakcja

01/07/2023

Święto Kierunek GZM wystartowało na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Kierunek GZM: inauguracja święta Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie

Autor: Redakcja

01/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Osiedle nad Jamną

Najpiękniejsze osiedle końca PRL. W sobotę oprowadza ŚLĄZAG!

Zamek w Siewierzu latem 2022

W Zagłębiu stoi zamek z klimatem średniowiecznej warowni

Kierunek GZM: wycieczka po Osiedlu nad Jamną

Dzieło geniusza. Osiedle jak dzieło sztuki i kod Niemczyka

Areszt śledczy w Zabrzu

Czemu na urodziny Metropolii wszyscy chcieli do... aresztu?

Pałac Kultury Zagłębia

Dąbrowski pałac, czyli architektoniczna perła socrealizmu

Północne śródmieście Bytomia

Najpiękniejszy kawałek Śląska? Architekci słuchali Napoleona

Kosciol sw ducha tychy7

Piramida egipska? Świątynia pogańska? Inspiracją była hałda