Spotkanie w Tychach zakończy konsultacje w sprawie przebiegu kolei do CPK

W piątek (22 kwietnia) kończą się konsultacje społeczne dotyczące przebiegu przez województwo śląskie planowanej linii kolejowej Katowice – Ostrawa. Z początkiem mają natomiast w sprawie tej na wyjazdowym spotkaniu zebrać ma się senacki Zespół ds. Rozwoju Województwa Śląskiego.

PKP PLK
Pendolino

Ponad trzy tygodnie trwają już konsultacje społeczne dotyczące przebiegu przez województwo śląskie planowanej linii kolejowej nr 170. To ma być zwieńczenie tzw. szprychy prowadzącej od Centralnego Portu Komunikacyjnego do czeskiej granicy i dalej do Ostrawy. Po drodze linia przechodzić ma przez Katowice, Mikołów, Orzesze, Rybnik i odgałęziać się do Jastrzębia Zdroju.

Dokładny przebieg nie został jeszcze wytyczony. Na „stole” są cztery potencjalne warianty. Żaden z nich nie jest zupełnie bezkolizyjny w stosunku do istniejącej zabudowy i stąd poruszenie wśród mieszkańców z terenów, które miałaby przeciąć trasa szybkiej kolei.

Dla każdego z wariantów CPK opracował proponowane rozwiązania techniczne. To, jak będzie wyglądać wariant inwestorski, który spółka przedstawi we wniosku o decyzję środowiskową, ma być pochodną (a przynajmniej takie obietnice składają jej przedstawiciele) m.in. prowadzonych właśnie konsultacji społecznych. Miały się one odbyć w lutym, ale ze względu na sytuację epidemiczną ostatecznie wystartowały 30 marca. W najbliższy piątek (22 kwietnia) zakończą się spotkaniem w Tychach (ma się ono odbyć o godz. 18 w auli budynku szkolnego Allstars).

To jednak nie zakończy publicznej dyskusji o przebiegu linii szybkiej kolei w naszym regionie. Na początku maja na wyjazdowym spotkaniu zebrać ma się senacki Zespół ds. Rozwoju Województwa Śląskiego. Przypomnijmy, że zespół ten obradował w tej sprawie w senacie na początku marca. Jak wyjaśniła nam senator Halina Bieda z podjęciem tematu na lokalnym gruncie senatorzy postanowili zaczekać aż do zakończenia oficjalnych konsultacji prowadzonych na zlecenie CPK. Na posiedzenie senackiego zespołu mają zostać zaproszeni przedstawiciele CPK-u, samorządów, posłowie i mieszkańcy z gmin, które miałaby przeciąć linia szybkiej kolei.

CPK Mikołów i Katowice

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Dlaczego - zamiast kpić - warto wziąć udział w konsultacjach na temat przebiegu linii kolei do CPK?

Autor: Michał Wroński

12/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry kościół św Anny

Miasto pomoże przy renowacji zabytkowych obrazów i rzeźby

Prace torowe Łaziska

„Na stole” dwa dodatkowe warianty przebiegu kolei do CPK

Tory

Po świętach w Katowicach i Tychach konsultacje w sprawie CPK

Wiadukt na ulicy Hermisza został wyremontowany

Wiadukt na Hermisza został otwarty, zjazd z DTŚ – zamknięty

Sklep pgg 5 ton na osobe

Kryzys na rynku węgla już za nami? PGG dosypuje do sklepu

Eksperci Banku Światowego przyjęli koncepcję zagospodarowania terenów po kop. Pokój

Na terenach po kopalni Pokój staną domy - plan przyjęty

Tychy GZM Niepodleglości Urząd Miasta

Dotacje z GZM na inwestycje. w Tychach i okolicy