RPG w Srebrnym Mieście
Tarnowskie Góry stawały się już nie raz inspiracją literacką. Motywem wykorzystywanym w opowiadaniach oraz książkach. Mają także swoją "ekranową" odsłonę. Cieszą się popularnością wśród fotografów. Stanowią świetny plener malarski. Ten potencjał nie został jednak zarezerwowany wyłącznie dla artystów. Może z niego śmiało korzystać każdy, w tym... układający fabuły do swoich sesji mistrzowie gier.
Niemałą popularnością cieszą się obecnie RPG-i (role-playing games), czyli rozgrywki, podczas których uczestnicy wcielają się w wymyślone przez siebie postacie posiadające własną osobowość, zdolności, historię itd. Prowadzący wymyśla dla nich intrygę czy zadanie, które muszą wykonać. Akcja dzieje się w przeróżnych krainach i czasach - w zależności od upodobań graczy. Zapraszamy, by spróbować umieści ją w Tarnowskich Górach. Dlaczego? Ponieważ to miasto aż kipi od dobrych motywów. Zabytkowa kopalnia? Jest! Stary zamek? Jest! tajemnicze zejścia do podziemi? Są! Zaraza, bunt, działania wojenne? Też obecne. Gdyby dobrze poszukać, to i smoka by się znalazło. Przeszłość Tarnowskich Gór, a także jej pozostałości w postaci zabytków czy opowieści, ma potencjał, by stać się świetną inspiracją do stworzenia własnej fabuły. Co więcej, nie będzie to książka historyczna, tylko wieczorna opowieść dla znajomych, więc fakty można śmiało naginać, zmieniać lub łączyć. A graczy zainteresowanych prawdziwą wersją zaprosić do Muzeum w Tarnowskich Górach.
Od czego zacząć przygotowanie sesji? Najlepiej od wizyty w Srebrnym Mieście, żeby samemu poczuć klimat tego miejsca, powłóczyć się uliczkami w centrum czy nastrojowymi parkowymi alejkami. Inny sposób to poczytanie co nieco o historii Tarnowskich Gór. Dla ułatwienia przygotowaliśmy też kilka przykładowych wprowadzeń w różnej stylistyce. Korzystajcie śmiało!
Srebro, srebro, więcej srebra!
Na początek coś klasycznego - przygoda dla miłośników stylu fantasy. Do wykorzystania motyw tarnogórskiej kopalni, szybów i szybików. Sesję stylizujemy na dekady renesansu. Gracze wcielają się w przedstawicieli straży miejskiej. Ich zadaniem jest poskromienie buntu, jaki wybuchł w Tarnowskich Górach. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ w zamieszkach biorą udział krewni samych funkcjonariuszy. Co tak naprawdę stało się przyczyną buntu? By odpowiedzieć na to pytanie, znaleźć i odpowiednio ukarać winnych, bohaterowie będą musieli odkryć tajemnice tarnogórskich podziemi. Spotkać się z władzami miasta, gwarkami, a nawet rywalizującymi z nimi krasnoludami. Pomocy może udzielić im też sam Skarbnik. O ile oczywiście strażnicy będą mieli odwagę, by zanurzyć się w mrok kopalni...

Szpieg z monoklem
Zmienimy trochę klimat i czas akcji. Tarnowskie Góry idealnie nadają się do sesji w stylu steampunkowym. To właśnie tutaj sprowadzono pierwszą na kontynencie maszynę parową! Miała pomóc przy odwadnianiu wyrobisk. W tej opowieści bohaterowie wcielają się w majstrów uruchamiających cudo techniki w Tarnowskich Górach. Do miasta przyjeżdża wielu wpływowych gości, by zobaczyć maszynę na własne oczy. Znaczenie i komfort życia naszych bohaterów wzrasta, kiedy nagle zostają oskarżeni o udział w spisku. Ktoś usiłował ukraść cenne dokumenty związane z kopalnią. a następnie przekazać je w obce ręce, które obiecały niemałą nagrodę. Podejrzenie padło na graczy. By uwolnić się od zarzutu będą musieli znaleźć prawdziwego szpiega gospodarczego. Czy może był nim jeden z absolwentów Szkoły Górniczej? A może ten tajemniczy jegomość z monoklem?

Pyrlik z adamantium
Srebrne Miasto to nie tylko historia. Czas wybrać się o kilka dekad lub nawet wieków w przód. Po wielkiej katastrofie ekologicznej Tarnowskie Góry jako jedna z nielicznych miejscowości na Śląsku ostała się przez zagładą i pozostaje schronieniem dla pozostałych przy życiu mieszkańców. Nadciąga jednak zima i kończą się zapasy żywności oraz leków. Jednym ratunkiem jest udanie się po pomoc przez ruiny aglomeracji śląskiej do Nikiszowca, gdzie - jak udało się dowiedzieć zwiadowcom - stacjonuje teraz kontyngent humanitarny. Gracze zostali wybrani, by wziąć udział w tej misji. Po drodze czeka na nich jednak trudna droga, pełna pułapek w postaci zapomnianych szybów górniczych i zapadlisk, a nad wszystkim unosi się widmo nowej zarazy.

Na ratunek Habsburżance
Jeśli Wasi gracze nie przepadają za fantastyką, to można skierować się w nieco bardziej realistyczne, choć wciąż ciekawe strony. Mamy rok 1670 rok. Do Tarnowskich Gór przybywa arcyksiężniczka austriacka Eleonora Habsburżanka. Udaje się właśnie na swój ślub z polskim królem Michałem Korybutem Wiśniowieckim. Gracze, jako przedstawiciele władz miasta, zrobili co mogli, by godnie podjąć monarchinię. Jakie było ich zaskoczenie, gdy rankiem następnego dnia dowiedzieli się, iż arcyksiężniczka zniknęła! Teraz ich zadaniem stało się odnaleźć Habsburżankę i to zanim jej matka, cesarzowa Eleonora Gonzaga, wyśle wieści do stolicy.

Gwarki z dreszczykiem
Szukacie pomysłu na kryminał? Może ulokujecie akcję w czasie święta miasta? Gwarki 2070 zapowiadają się świetnie. Gracze w roli organizatorów dopięli wszystko na ostatni guzik. Za kilka chwil rozpocznie się jedna z najważniejszych atrakcji - niedzielny pochód. Pierwsze osoby już mają wyruszać, kiedy okazuje się, że odtwórca roli Sedlaczka nie żyje. Wiadomo, że nagłego zniknięcia tak kultowej postaci nie da się ukryć. To jeszcze nie wszystko. Asystentka donosi, że przepadła aktorka grająca Marysieńkę. Sprawę trzeba rozwiązać w miarę możliwości szybko i dyskretnie. Gracze muszą odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Dlaczego ktoś zdecydował pozbyć się Sedlaczka? Od kogo pochodzi tajemniczy list opieczętowany godłem Jana Dobrego? Czy Black Watch to tylko grupa rekonstruktorów?

Mali gracze w akcji
Tarnowskie Góry polecają się także jako sceneria do gry z dziećmi. Posłużyć do tego mogą na przykład rzeźby gwarków, które są rozsiane po całym mieście. Pewnego wieczoru nasi gracze mogą napotkać tarnogórską figurę, która ożywa. Prosi bohaterów o pomoc. Podobno jeden z gwarków został porwany, a innym może grozić niebezpieczeństwo. Gracze będą musieli poznać pozostałe rzeźby (a razem z nimi pozostałe dzielnice Tarnowskich Gór), by dowiedzieć się, kto chciał je zniszczyć. W poszukiwaniach może im pomóc Skarbnik. Ale jak go znaleźć? Trzeba będzie chyba zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra i trochę bardziej poznać przeszłość Srebrnego Miasta.


Może Cię zainteresować:
Amazon? Lepsze Tarnowskie Góry! Zobacz siedem miejsc jak z książek Tolkiena

Może Cię zainteresować: