Stary dworzec PKP w Katowicach tuż przed rozpoczęciem rozbiórki. Jest jeszcze estakada!

Minęło już sporo czasu od wyburzenia brutalistycznego dworca PKP w Katowicach. Pamiętacie słynną estakadę i żelbetowe kielichy? Oto ostatnie zdjęcia budynku, wykonane dzień przed rozpoczęciem rozbiórki.

To było dokładnie 24 października 2010 roku. Tego właśnie dnia pochodzący z Katowic fotograf amator wykonał ostatnie zdjęcia brutalistycznego dworca PKP w centrum Katowic. Dzień później obiekt został zamknięty i rozpoczęły się prace rozbiórkowe.

Mniej szczęścia niż Spodek

Sporo czasu minęło od wyburzenia brutalistycznego dworca PKP w Katowicach. Mieszkańcy miasta do dziś wspominają potężne żelbetowe kielichy i słynną estakadę prowadzącą od ulicy 3 Maja aż do wejścia do holu głównego dworca. Autorem koncepcji dworca byli Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki. Głównym konstruktorem został Wacław Zalewski. Ten sam, który skonstruował halę Spodka.

Brutal z Katowic, w przeciwieństwie do kosmicznego obiektu nieopodal, nie przetrwał jednak próby czasu i przestrzennej transformacji miasta. Niszczejący dworzec szpecił coraz bardziej miejski krajobraz, aż właściciel obiektu (PKP) postanowił znaleźć inwestora, który przebuduje obiekt i dobuduje obok niego centrum handlowe.

Taka koncepcja od początku nie podobała się miłośnikom architektury w całym kraju, którzy żarliwie protestowali wobec planów wyburzenia brutalistycznej hali. Przekonywano o bezcennej wartości obiektu, o jego straszliwym zaniedbaniu.... Ale wyrok został już dawno wydany.

Wstyd dla Katowic?

Początkowo inwestor, czyli firma Neinver, zapowiada że zachowa architektoniczną duszę obiektu po przebudowie. Potem jednak zmienia zdanie. Zapada decyzja o wyburzeniu charakterystycznych kielichów. Mają one zostać zrekonstruowane przy budowie nowej, zdecydowanie mniejszej, hali dworca. To wcale nie uspokaja protestów. Przed halą starego dworca organizowane są pikiety.

- Zburzenie dworca będzie wstydem dla Katowic na skalę międzynarodową - mówili wówczas protestujący.

Rozbiórka dworca mimo wszystko się dokonała. W tym miejscu prezentujemy zdjęcia starej hali dworca i jego otoczenia z 24 października 2010 roku, czyli na dzień przed zamknięciem obiektu. Faktyczna rozbiórka dworca oraz estakady rozpoczęła się 22 grudnia 2010 roku, gdy potężna maszyna rozpoczęła cięcie jednego z kielichów brutala. Tęsknicie?

Katowice rynek

Może Cię zainteresować:

W 1990 roku Katowice nie wyglądały na miasto, z którym warto wiązać jakąkolwiek przyszłość

Autor: Grzegorz Lisiecki

18/04/2023

Katowice lat 60. w kolorze

Może Cię zainteresować:

Wszystkie kolory Katowic. Fotograf z USA zrobił te niesamowite zdjęcia miasta w latach 60.

Autor: Tomasz Borówka

05/06/2023

Katowice lata 60 i 70 Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Słynny architekt fotografował "kolejną" budowę nowych Katowic. Kolejną, bo Katowice budowano i nie kończono

Autor: Marcin Zasada

23/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon