Studenci Politechniki Śląskiej skonstruowali łazik marsjański. Na razie pojedzie zdobywać Turcję

Działający na Politechnice Śląskiej zespół Silesian Phoenix zaprezentował łazika marsjańskiego Phoenix III. Już za kilka tygodni weźmie on udział w odbywających się w Turcji Anatolian Rover Challenge.

Phoenix III jest dziełem zespołu studentów z Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH. Zespół Silesian Phoenix rozpoczął działalność w 2018 roku. Jego pierwszy skład chciał zaprojektować i zbudować łazik marsjański, który by mógł wziąć udział w zawodach European Rover Challenge. W ten sposób studenci chcieli sprawdzić jak wiedza wyniesiona z uczelni ma się do praktyki inżynierskiej i realizacji faktycznego projektu. W taki sposób powstał pierwszy w historii Politechniki Śląskiej łazik - Phoenix I.

Debiut na European Rover Challenge wypadł dla śląskich studentów całkiem nieźle – wśród 65 startujących ekip zajęli 19 miejsce. Przyszli inżynierowie nabrali wiatru w żagle i zaczęli prace nad nową platformą. Efektem tych prac był Phoenix II, z którym studencki team zakwalifikował się do kolejnej edycji zawodów ERC mając nadzieję na poprawienie wyniku z poprzedniego roku. Wszystkie te plany pokrzyżowała jednak pandemia, która prowadzenie jakichkolwiek prac fizycznych związanych z budową łazika. Skutek był taki, że projekt trafił na półkę, a z zespołu zaczęły odchodzić kolejne osoby, które w międzyczasie kończyły swoją studencką przygodę.

Reaktywacja Silesian Phoenix nastąpiła po zniesieniu pandemicznych obostrzeń. Zespół, już w zmienionym składzie osobowym, rozpoczął prace nad Phoenix III. Udało się pozyskać kluczowych partnerów (Extral Aluminium czy SolidExpert), a także nawiązać współpracę z międzynarodowymi firmami takimi jak Alten Group czy Polskim oddziałem firmy Lenovo. Zdecydowano, że jak głównym tworzywem opracowywanej platformy będzie kompozyt węglowo-epoksydowy. Pierwszym testem dla łazika będą zawody Anatolian Rover Chalenge, które odbywają się w lipcu w Turcji.

Rekrutacja politechnika slaska

Może Cię zainteresować:

Politechnika Śląska kusi uczniów stypendiami i nauczaniem matematyki w... bardziej przyjaznej formie

Autor: Michał Wroński

06/06/2023

Pralka

Może Cię zainteresować:

Ciche pralki i autobusy? Politechnika Śląska na czele międzynarodowego projektu

Autor: Patryk Osadnik

28/04/2022

Małgorzata Włodarczyk-Biegun

Może Cię zainteresować:

Dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun z Politechniki Śląskiej, laureatka Nagrody Naukowej „Polityki”: Nie mam presji na karierę naukową. Chcę realnie pomagać ludziom

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon