Studenci włączą się w organizację Europejskiego Miasta Nauki. Finalista Studenckiego Nobla: "Nauka to okazja"

Katowice będą Europejskim Miastem Nauki 2024. Spore nadzieje z tym prestiżowym tytułem wiążą także studenci śląskich uczelni. - Będzie to świetna okazja, żeby brać udział w ciekawych inicjatywach, które zostaną przygotowane również przez studentów – mówi Paweł Urzenitzok, student Uniwersytetu Śląskiego i jeden z finalistów Studenckiego Nobla.

UM Bytom
Pawel urzenitzok bytom

Katowice są pierwszym miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym prestiżowym tytułem Europejskiego Miasta Nauki. Przyznawany jest on co dwa lata od 2004 roku przez Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki to świetna okazja dla studentów, żeby wziąć udział w ciekawych inicjatywach

Najważniejszym wydarzeniem będzie międzynarodowa konferencja EuroScience Open Forum, w której udział wezmą naukowcy, biznesmeni i politycy z różnych zakątków świata. To jednak nie wszystko, bo cały rok ma być podzielony na 50 tematycznych tygodni, a każdy z nich związany będzie z innymi zagadnieniami czy tematyką naukową.

- Będzie to świetna okazja, żeby wziąć udział w ciekawych inicjatywach, które zostaną przygotowane również przez studentów. Jeżeli chodzi o tę perspektywę studencką to konkretne działania będziemy planować po wakacjach – mówi Paweł Urzenitzok, bytomianin i student Uniwersytetu Śląskiego oraz przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów na tej uczelni.

Paweł Urzenitzok jest także finalistą programu stypendialnego Studencki Nobel, a tym samym jednym z dziesięciu najlepszych studentów w całej Polsce w dziedzinie nauk społecznych. Jak twierdzi to ukoronowanie jego studenckiej przygody i rezultat m.in. konferencji naukowych, na których prezentował prace z zakresu prawa oraz nowych technologi czy konkursów, w których był finalistą.

Bytomianin ukończył Prawo Amerykańskie na Uniwersytecie Warszawskim, a na Uniwersytecie Śląskim studiuje prawo w ramach Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych. Podkreśla, że w Katowicach studiuje się bardzo dobrze. - Oprócz kierunku wiodącego mam okazję studiować inne moduły, co daje szerszą, interdyscyplinarną perspektywę. Realizowałem moduły z politologii i przedsiębiorczości, więc widzę prawa także w sensie politycznym i ekonomicznym – mówi.

Mistrz Polski w negocjacjach

Co ciekawe, Paweł Urzenitzok ma na swoim koncie także tytuł Mistrza Polski w negocjacjach, który wywalczył 2 kwietnia 2023 roku wraz z Dominikiem Zdebikiem oraz Mateuszem Trebnio podczas Ogólnopolskiego Studenckiego Turnieju Negocjacyjnego.

"Industrialni Negocjatorzy", bo taką nazwę nosił ich zespół otrzymali także nagrodę za najwyższe oceny ekspertów oceniających każdą rundę negocjacyjną. Jedną z nagród jest reprezentacja Polski na jednym z najbardziej prestiżowych turniejów negocjacyjnych na świecie - Warsaw Negotiation Round.

- Czekało na nas sporo wyzwań, czuliśmy presję czasu, ale w końcu mamy w dłoniach wymarzoną statuetkę. Nie było łatwo, ale nie poddawaliśmy się i walczyliśmy do końca! To było niezapomniane doświadczenie, podczas którego poznaliśmy wielu inspirujących ludzi i nauczyliśmy się cennych umiejętności - podkreślił w mediach społecznościowych.

Samorząd województwa będzie współfinansował Europejskie Miasto Nauki 2024

Może Cię zainteresować:

Samorząd województwa śląskiego dołoży do Europejskiego Miasta Nauki. Ile? "Kilkanaście milionów złotych"

Autor: Maciej Poloczek

11/07/2023

Ryszard koziolek 1

Może Cię zainteresować:

Naukowy think tank zajmie się transformacją woj. śląskiego? "Model bez precedensu"

Autor: Patryk Osadnik

03/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon