Studenci włączą się w organizację Europejskiego Miasta Nauki. Finalista Studenckiego Nobla: "Nauka to okazja"

Katowice będą Europejskim Miastem Nauki 2024. Spore nadzieje z tym prestiżowym tytułem wiążą także studenci śląskich uczelni. - Będzie to świetna okazja, żeby brać udział w ciekawych inicjatywach, które zostaną przygotowane również przez studentów – mówi Paweł Urzenitzok, student Uniwersytetu Śląskiego i jeden z finalistów Studenckiego Nobla.

UM Bytom
Pawel urzenitzok bytom

Katowice są pierwszym miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym prestiżowym tytułem Europejskiego Miasta Nauki. Przyznawany jest on co dwa lata od 2004 roku przez Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki to świetna okazja dla studentów, żeby wziąć udział w ciekawych inicjatywach

Najważniejszym wydarzeniem będzie międzynarodowa konferencja EuroScience Open Forum, w której udział wezmą naukowcy, biznesmeni i politycy z różnych zakątków świata. To jednak nie wszystko, bo cały rok ma być podzielony na 50 tematycznych tygodni, a każdy z nich związany będzie z innymi zagadnieniami czy tematyką naukową.

- Będzie to świetna okazja, żeby wziąć udział w ciekawych inicjatywach, które zostaną przygotowane również przez studentów. Jeżeli chodzi o tę perspektywę studencką to konkretne działania będziemy planować po wakacjach – mówi Paweł Urzenitzok, bytomianin i student Uniwersytetu Śląskiego oraz przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów na tej uczelni.

Paweł Urzenitzok jest także finalistą programu stypendialnego Studencki Nobel, a tym samym jednym z dziesięciu najlepszych studentów w całej Polsce w dziedzinie nauk społecznych. Jak twierdzi to ukoronowanie jego studenckiej przygody i rezultat m.in. konferencji naukowych, na których prezentował prace z zakresu prawa oraz nowych technologi czy konkursów, w których był finalistą.

Bytomianin ukończył Prawo Amerykańskie na Uniwersytecie Warszawskim, a na Uniwersytecie Śląskim studiuje prawo w ramach Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych. Podkreśla, że w Katowicach studiuje się bardzo dobrze. - Oprócz kierunku wiodącego mam okazję studiować inne moduły, co daje szerszą, interdyscyplinarną perspektywę. Realizowałem moduły z politologii i przedsiębiorczości, więc widzę prawa także w sensie politycznym i ekonomicznym – mówi.

Mistrz Polski w negocjacjach

Co ciekawe, Paweł Urzenitzok ma na swoim koncie także tytuł Mistrza Polski w negocjacjach, który wywalczył 2 kwietnia 2023 roku wraz z Dominikiem Zdebikiem oraz Mateuszem Trebnio podczas Ogólnopolskiego Studenckiego Turnieju Negocjacyjnego.

"Industrialni Negocjatorzy", bo taką nazwę nosił ich zespół otrzymali także nagrodę za najwyższe oceny ekspertów oceniających każdą rundę negocjacyjną. Jedną z nagród jest reprezentacja Polski na jednym z najbardziej prestiżowych turniejów negocjacyjnych na świecie - Warsaw Negotiation Round.

- Czekało na nas sporo wyzwań, czuliśmy presję czasu, ale w końcu mamy w dłoniach wymarzoną statuetkę. Nie było łatwo, ale nie poddawaliśmy się i walczyliśmy do końca! To było niezapomniane doświadczenie, podczas którego poznaliśmy wielu inspirujących ludzi i nauczyliśmy się cennych umiejętności - podkreślił w mediach społecznościowych.

Samorząd województwa będzie współfinansował Europejskie Miasto Nauki 2024

Może Cię zainteresować:

Samorząd województwa śląskiego dołoży do Europejskiego Miasta Nauki. Ile? "Kilkanaście milionów złotych"

Autor: Maciej Poloczek

11/07/2023

Ryszard koziolek 1

Może Cię zainteresować:

Naukowy think tank zajmie się transformacją woj. śląskiego? "Model bez precedensu"

Autor: Patryk Osadnik

03/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Samorząd województwa będzie współfinansował Europejskie Miasto Nauki 2024

Województwo dołoży do Europejskiego Miasta Nauki 2024

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 Prof Pietrzykowski Uwaga świata naukowego skupi się na mieście

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024

Katowice spodek mck ktw

Bojarun: Nauka może być kolejnym kołem zamachowym

Katowice Miastem Nauki Ogłoszenie

Wyjdźcie poza mury uczelni! Ludzie chcą ekonomii w plenerze

Katowice

Historyczny tytuł dla Katowic, a mieszkańcy o tym nie wiedzą

Zanieczyszczenie pixabay

Na UE powstaje Centrum Ekonomii Zmian Klimatu

Prof tomasz pietrzykowski miasto nauki katowice

"Cieszę się, że centrum nauki w Katowicach nie powstało"