Świadek historii. Pałac Mieroszewskich w Będzinie powstał jeszcze przed rewolucją przemysłową

Krajobraz przemysłowy to nie tylko kopalnie i huty, ale również pałace, często należące do tych, którzy posiadali kopalnie i huty. Pałac Mieroszewskich jest w regionie Zagłębia i Górnego Śląska wyjątkiem. Dlaczego?

Pałac Mieroszewskich w Będzinie został ukończony na 50 lat przed rewolucją przemysłową, poza tym stylistycznie i historycznie znacznie odbiega od innych obiektów w regionie. Jego historia to ciągła podróż, rozpoczęta w rękach prywatnych i zakończona zrealizowaniem pierwszej instytucji muzealnej na ziemi zagłębiowskiej.

Ziemia Małobądza wraz z Gzichowem, dzisiejszymi dzielnicami Będzina, została zakupiona w 1645 roku przez Jana Młodszego Mieroszewskiego, członka rodu Mieroszewskich, którzy w XVI wieku osiedlili się na Górnym Śląsku. Pałac został wybudowany w 1702 roku, a jego budowniczym został Kazimierz Mieroszewski, syn Jana Młodszego. Posiadłość, mająca świadczyć o statusie i pozycji rodu, została zrealizowana w stylu barokowo-klasycystycznym, najpopularniejszym ówcześnie przy projektowaniu pałaców francuskich. Pałac, wraz z założeniem parkowym, pozostawał z posiadaniu Mieroszewskich aż do XIX wieku, kiedy w jednej z linii rodu brakło męskiego potomka, zdolnego odziedziczyć majątek.

Drugą rodziną będącą w posiadaniu pałacu na Gzichowie była rodzina Siemieńskich. Kiedy Ludwika Mieroszewska poślubiła Wincentego Siemieńskiego, w jej posagu znajdował się gzichowski pałac. W 1825 roku, przedwcześnie i bezdzietnie, umiera Ludwika Mieroszewska, a majątek przechodzi w posiadanie wdowca Siemieńskiego. Ten jednak, po 35 latach, sprzedaje pałac wraz z kilkoma okolicznymi wsiami (Małobądzem, Pogonią Sosnowicami i Bolesławiem) rodzinie Mycielskich. Ci jednak, ze względu na trudną sytuację polityczną w zaborze rosyjskim, już po trzech latach zdecydują się wyprzedać majątek.

Od rąk prywatnych, przez okupanta, do własności miejskiej

Po upadku Powstania Styczniowego polska szlachta zaczęła wyprzedawać swój majątek w obawie przed konfiskatą. Wykorzystał to Christian Gustav von Kramsta, pochodzący ze śląskiej rodziny przemysłowiec, który postanowił zainwestować zgromadzony przez spółkę ojca kapitał w Zagłębiu Dąbrowskim, wykupując za 320 tysięcy rubli dobra gzichowskie, w skład których wchodziły posiadłości i zakłady przemysłowe znajdujące się na terenie dzisiejszego Będzina i Sosnowca. Rok później pomiędzy Chrystianem von Kramstą a Jackiem Siemieńskim, zostaje zawarta umowa sprzedaży: w zamian za kwotę 600 tysięcy rubli w posiadanie Kramsty przechodzą Zagórze, Klimontów, Niwka i Dańdówka, czyniąc go posiadaczem największej ilości ziem w Zagłębiu Dąbrowskim. Według wyliczeń, ponad 33% całego wydobycia węgla kamiennego w zaborze rosyjskim pochodziła z kopalń należących do śląskiego przemysłowca.

Nie zachowały się dokumenty i materiały źródłowe dotyczące Pałacu Mieroszewskich. Zostały zniszczone lub nie przetrwały wydarzeń historycznych, które targały Polską przez ostatnie trzysta lat. Stąd nie wiadomo, kiedy dokładnie Christian Kramsta wszedł w posiadanie pałacu. Na pewno miało to miejsce między październikiem 1864 roku a grudniem 1869 roku, czyli między upadkiem Powstania Styczniowego a śmiercią Kramsty.

W 1890 roku, kiedy majątkiem zarządzali synowie Christiana Kramsty, pałac Mieroszewskich został sprzedany Towarzystwu Kopalń i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich, nowo powstałej spółce, która pięć lat później stała się największym przedsiębiorstwem górniczo-hutniczym w Zagłębiu Dąbrowskim. W okresie I wojny światowej opiekę nad zespołem pałacowym powierzono Mieczysławowi Krąkowskiemu, który doprowadził do pałacu wodę, kanalizację i prąd, jednocześnie dbając o zabytkowy inwentarz i roślinność w pałacowym parku.

O okolicznościach objęcia posady wspomina syn Mieczysława, Andrzej Krąkowski: „Ojciec mój po ukończeniu studiów rolniczych w Taborze (Czechy) prowadził przez kilka lat majątek ziemski w Łazach powiatu olkuskiego, należący do Władysława Żukowskiego, zamieszkałego w Petersburgu i będącego posłem do Dumy Rosyjskiej. Z poręczenia swego pracodawcy, ojciec mój objął w dniu 1.02.1913 roku stanowisko, jakby się to teraz nazywało, dyrektora a wtedy administratora Dóbr i Lasów Sosnowieckiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych w Sosnowcu. Miejscem urzędowania i zamieszkania administratora był pałac w Gzichowie” ~ Andrzej Krąkowski we Wspomnieniach o Gzichowie i Zagłębiu Dąbrowskim z okresu 1913-1939.

W roku odzyskania przez Polskę niepodległości powstaje „Towarzystwo Opieki nad Górą Zamkową”, które w 1927 roku powołuje „Towarzystwo Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego”. Zadanie odbudowy będzińskiego zamku i utworzenia w jego murach przestrzeni muzealnej przeciąga się aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy pałac Mieroszewskich staje się siedzibą spółki Sosnowitzer Bergwerks und Hütten AG.

Z chwilą wybuchu wojny, pałac na Gzichowie zajęli hitlerowcy, którzy jak gdyby w przeczuciu klęski militarnej i konieczności opuszczenia Polski, a więc i Będzina, dewastowali pałac wywożąc z niego wartościowe przedmioty. Rozbiórce i wywiezieniu uległy w pierwszym rzędzie cenne piece kaflowe z kominkami, meble stylowe i wiele innych, niemniej cennych przedmiotów” - czytamy w artykule z kwietnia 1954 roku z gazety ukazującej się na terenie Górnego Śląska i Zagłębia, jednak nieznanej z tytułu.

Po wojnie pałac przechodzi w użytkowanie Spółdzielni Rolniczej, która przeznacza poszczególne pomieszczenia na biura i mieszkania dla pracowników gospodarstw rolnych. W latach 50. pałac zostaje poddany szeroko zakrojonym pracom konserwatorskim i finalnie, w 1956 roku, powstaje Muzeum Zagłębia - działająca do dziś, pierwsza instytucja muzealna na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

Ratusz w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Modernizm? Gdynia, Katowice i… Sosnowiec. Gmach sosnowieckiego ratusza ma już 90 lat, a wybudowano go na kredyt

Autor: Maciej Baranowski

31/08/2024

Dworzec pkp bedzin 02

Może Cię zainteresować:

Będzin to nie tylko zamek! Modernistyczny dworzec kolejowy Będzin Miasto robi wrażenie wieżą zegarową i spiętrzeniem brył

Autor: Katarzyna Pachelska

24/09/2023

Zaklad Przerobki Mechanicznej Wegla Dabrowa sp z oo 371355 Fotopolska Eu

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Zagłębie jest jak Śląsk. Też powstało dzięki przemysłowi, ale rozkwit regionu przypadł na PRL

Autor: Dariusz Zalega

18/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama