Święto Rawy 2025. „Refleksja nad ludzkimi relacjami z rzeką”

Rawa to jedyna rzeka (czy może potok) w województwie śląskim, która płynie tylko przez tereny miejskie. Jej źródła znajdują się (chyba jeszcze) w stawie Marcin w Rudzie Śląskiej, a rzeka pośrednio zasila Wisłę. Choć obecnie nazywanie Rawy rzeką jest trochę na wyrost, bo to raczej kanał ściekowy. Będzie jednak kolejne Święto Rawy – 9 i 10 maja 2025 r.

Rzeka rawa katowice stara widokowka

Rawa ma długość blisko 20 km i przepływa przez miasta: Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów, Katowice i Mysłowice. Później wpływa do Brynicy, która poprzez Czarną Przemszę i Przemszę zasila Wisłę. Jest to jedyna rzeka (czy też potok) w województwie śląskim, która na żadnym odcinku nie opuszcza terenu miejskiego, a w wielu miejscach – zwłaszcza w Chorzowie i Katowicach – płynie pod ziemią w kanałach lub jest częściowo przykryta.

Kiedyś rzeka, dziś ściek. Będzie kolejne Święto Rawy

Dawniej Rawa była ważnym elementem rozwoju lokalnych osad – nad jej brzegami powstawały pierwsze wsie i miasta regionu. Jednak od końca XIX wieku, w wyniku rozwoju przemysłu i górnictwa, rzeka została przekształcona w kanał ściekowy, a jej naturalne źródła niemal całkowicie zanikły. Współcześnie Rawa jest zasilana głównie wodami opadowymi oraz ściekami komunalnymi i przemysłowymi. W Katowicach zawartość czystej wody w Rawie szacuje się na zaledwie 8%, reszta to po prostu ściek.

Mimo to, po raz kolejny odbędzie się Święto Rawy – 9 i 10 maja 2025 roku. Organizują je: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Kinoteatr Rialto i Silesia Film oraz miasta Chorzów, Katowice, Mysłowice i Świętochłowice. Ma to być „refleksja nad ludzkimi relacjami z rzeką”.

- W wyniku działań człowieka Rawa utraciła pierwotny ekosystem, jest splotem naturalnych i sztucznych (przemysłowych, miejskich i kulturowych) sił. Jest przedmiotem radykalnego procesu przekształceń, przemieszczeń, zanieczyszczeń, oczyszczań, odkrywania i zakrywania. Rawa wraz z nie-swoimi wodami (często produktami ubocznymi przemysłowej przemiany materii) niesie historię wielkich zmian, kondensując w sobie historię – czytamy na stronie internetowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Święto Rawy 2025. Program wydarzenia:

9 maja 2025

KATOWICE

  • Kinoteatr Rialto godz. 18.00
    Św. Jana 24 Katowice
    projekcja filmu “Do ostatniej kropli” oraz debata z udziałem Piotra Nieznańskiego, Lucyny Sadzikowskiej, Jarosława Makowskiego oraz Magdaleny Gościniak

10 maja 2025

ŚWIĘTOCHŁOWICE

  • godz. 9.00-12.00 wycieczka rowerowa wzdłuż Rawy z udziałem Wojciecha Zarzyckiego (obowiązują zapisy).
    Miejsce zbiórki: ul Harcerska 1, obok Młodzieżowego Domu Kultury
  • godz. 10.00-12.00 Pomnik Utraconych Źródeł, warsztaty: Barbara Kubska, Martyna Piątek, Anna Pohl i Paweł Szeibel (BioCraft Lab).
    Miejsce zbiórki: ul. Harcerska 6, naprzeciwko Przedszkola Miejskiego nr 3

CHORZÓW

  • godz.11.00-12.20 Spacer wzdłuż Rawy “Audio, video, disco czyli Rawa w słowach i dźwiękach", Jacek Kurek i Adam Kowalski (obowiązują zapisy).
    Miejsce zbiórki: Kompleks sportowy Kresy/parking MORIS przy Cichej
    UWAGA: Prosimy o przyniesienie własnych telefonów i słuchawek z dostępem do Spotify lub YouTube. Na podany adres e-mailowy każdej osobie zostanie przed spacerem udostępniona playlista stanowiąca muzyczne tło do przetworzenia, na poziomie symbolicznym i emocjonalnym, opowieści o rzece.
  • godz.12.30-14.00 Zwiedzanie oczyszczalni Klimzowiec (obowiązują zapisy).
    Miejsce zbiórki: brama przy ulicy Gałeczki, skrzyżowanie z ul. Zapłocie

MYSŁOWICE

  • godz.14.00-16.00 Działania performatywne, warsztaty “Ekofeminizm i Sztuka Performansu”, Jakub Falk, osoby studenckie z pracowni prowadzonej przez Jolantę Jastrząb i Agatę Szymanek Sztuka w działaniu/Terapia społeczna/Rysunek jako komunikat.
    Miejsce zbiórki: Ujście Rawy do Brynicy, Staw Hubertus

KATOWICE

  • godz. 16.00-18.00 – Rzeka w mieście, miasto w rzece – spacer wzdłuż Rawy z Pawłem Tomczokiem
    Miejsce zbiórki: Katowice, Rynek, fontanna

Kampus Uniwersytetu Śląskiego w rejonie Rektoratu, ul. Bankowa 12

  • od godz. 17.00 – Chemia– instalacja na rzece Rawie, Grzegorz Hańderek, współpraca Bartłomiej Nawrocki i Paweł Staszewski
  • godz. 17.30 – Co w Rawie piszczy? – krótka prezentacja dot. parametrów hydrologicznych, biologicznych i chemicznych wód rzeki Rawy, Damian Absalon
  • godz. 18.00 – Koncert: Gooral
Katowice drzewa promenada 2

Może Cię zainteresować:

Spacerując cienistym bulwarem nad rzeką... w Katowicach. Ale 150 lat temu! Dawni urbaniści wiedzieli, że mieszczanie łakną zieleni

Autor: Tomasz Borówka

24/08/2023

Katowice, osiedle Gwiazdy

Może Cię zainteresować:

7 katowickich Gwiazd. Wysokościowce między kopalnią a Rawą, zaprojektowane przez słynnych architektów

Autor: Katarzyna Pachelska

07/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama