„Święto Wedla” w Zagłębiu Dąbrowskim. Jak obchodzono i jak upamiętniano 22 lipca – rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN w PRL?

22 lipca – najważniejsze święto państwowe w czasach PRL. Dzień wyreżyserowanej radości – pełen festynów, parad, zabaw tanecznych, występów i wydarzeń sportowych w całym kraju, poprzedzony wielkimi przygotowaniami – sprzątaniem, malowaniem budynków, pasów a wg niektórych – nawet trawy. Wszystko musiało wyglądać pięknie – przynajmniej w gazetach, kronikach filmowych i „Dzienniku Telewizyjnym”. To dzień oddawania do użytku wszelkich „dzieł socjalizmu” – od niewielkich do spektakularnych. Manifest Lipcowy (PKWN) był jednak upamiętniany nie tylko w rocznicę ogłoszenia. Jego imię nosiły ulice, place, szkoły, zakłady pracy, statki itd.. Jak to wyglądało w Zagłębiu Dąbrowskim, zwanym Czerwonym Zagłębiem?

22 lipca obchodzono w Polsce Ludowej Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Dzień ważniejszy nawet, niż pierwszomajowe Święto Pracy. Każda miejscowość, a nawet dzielnica, każdy „uspołeczniony” zakład pracy – organizowały obchody. Im większy podmiot, tym bardziej huczne. Dzień był wolny od pracy, a letnia pora sprzyjała organizacji masowych imprez plenerowych. Do obchodów przygotowywano się wcześniej, by wszystko wyglądało pięknie, niczym potiomkinowska wioska, choć dopasowana do realiów socrealistycznego „kraju dobrobytu ludu pracującego miast i wsi”. Przynajmniej tam, gdzie było widać. Pisał o tym na naszych łamach red. Tomasz Borówka.

Porąbka. Kopalnia Węgla Kamiennego Mortimer. Uroczystości 22 Lipca lub 1 Maja. Rok 1965.
Porąbka. Kopalnia Węgla Kamiennego Mortimer. Uroczystości 22 Lipca lub 1 Maja. Rok 1965.

Rocznica manifestu PKWN najważniejszym świętem w PRL

Był to także dzień, na który planowano „wiekopomne wydarzenia”, jak oddanie do użytku jakiejś inwestycji czy równie znaczące „dokonanie socjalizmu”. Nie sposób wymienić wszystkich takich wydarzeń – od przekazania „ludowi pracującemu” nowego bloku na osiedlu po uruchomienie fabryki – bowiem taka publikacja musiałaby zająć kilkaset stron. A były to po prostu ustawki propagandowe, co społeczeństwo doskonale wiedziało. Nikt rozsądny nie wierzył w to, że następnego dnia dostanie mieszkanie w teoretycznie ukończonym bloku czy przejedzie się nową drogą (zresztą i tak nie miał czym). Kilka spektakularnych przykładów takich pokazówek:

  • 1949 – otwarcie Trasy W-Z w Warszawie,
  • 1952 – ogłoszenie Konstytucji PRL,
  • 1954 – otwarcie Muzeum Narodowego w Warszawie po odbudowie,
  • 1954 – uruchomienie Huty im. Lenina w Krakowie-Nowej Hucie,
  • 1954 – otwarcie Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM) w Warszawie,
  • 1955 – otwarcie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie,
  • 1955 – otwarcie Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie,
  • 1956 – oddanie do użytku Stadionu Śląskiego w Chorzowie,
  • 1956 – oddanie do użytku zapory w Goczałkowicach (zbiornik powstał by zaopatrzyć większość mieszkańców GOP w wodę),
  • 1966 – rozpoczęcie budowy Osiedla Tysiąclecia w Katowicach (z okazji tysiąclecia państwa polskiego),
  • 1974 – otwarcie Trasy Łazienkowskiej w Warszawie,
  • 1974 – rozpoczęcie nadawania przez Program 2 Telewizji Polskiej,
  • 1974 – Otwarcie Portu Północnego w Gdańsku,
  • 1976 – otwarcie pierwszego wielkiego pieca w „Hucie Katowice” w Dąbrowie Górniczej,
  • 1976 – uruchomienie produkcji Polskiego Fiata 126p (tzw. malucha) w Bielsku-Białej,
  • 1978 – otwarcie Trasy Toruńskiej w Warszawie.

Do tego liczne wydarzenia dużej rangi, jak międzypaństwowe mecze piłkarskie z drużynami „bratnich krajów”, koncerty z udziałem znanych artystów z tychże, wizyty znanych zagranicznych gości świata polityki, nauki, kultury czy sportu – oczywiście także z państw o „jedynie słusznym ustroju”.

Jak widać – szczególne nasilenie spektakularnych wydarzeń miało miejsce w latach 1954 i 1974 – czyli latach jubileuszu dziesięciolecia i trzydziestolecia Polski Ludowej. W roku 1964, czyli jej dwudziestolecia, zorganizowano ogromną manifestację na Placu Defilad w Warszawie (prawdopodobnie z powodu braku aż tak medialnych inwestycji, które można byłoby celebrować z olbrzymią pompą). Natomiast czterdziestolecie PRL przypadło na kryzysowe lata 80., tuż po stanie wojennym, kiedy chwalić się aż tak nie było czym.

Sosnowiec. Skrzyżowanie ulic Czerwonego Zagłębia i 22 Lipca w okolicach święta 22 Lipca. 1972 rok.
Sosnowiec. Skrzyżowanie ulic Czerwonego Zagłębia i 22 Lipca w okolicach święta 22 Lipca. 1972 rok.

22 lipca w Zagłębiu Dąbrowskim

Które socjalistyczne inwestycje oddano uroczyście 22 lipca w Zagłębiu Dąbrowskim, poza wspomnianym już wyżej wielkim piecem w dąbrowskiej „Hucie Katowice”? Bez wielkiej przesady można powiedzieć, że większość. A nawet jeśli nie było coś jeszcze gotowe albo (co rzadziej) – gotowe było wcześniej – to i tak oficjalnie miało to miejsce 22 lipca. Wszystko to w celu przekonania mas, że cokolwiek dobrego się dzieje, to dzięki socjalistycznemu ustrojowi i wiodącej roli komunistycznej partii.

Rocznica Manifestu PKWN to także oficjalne ceremonie. Te odbywały się we wszystkich miejscowościach od poziomu gminy, ale i na terenie zakładów pracy czy dzielnic. Najważniejsze w Zagłębiu Dąbrowskim miały miejsce w Sosnowcu. Szczególnie od 1967 roku, kiedy odsłonięto Pomnik Czynu Rewolucyjnego, o czym możecie przeczytać tutaj. Nasz region, zwany Czerwonym Zagłębiem (ze względu na silne tradycje ruchów socjalistycznych), odwiedzali działacze partyjni i państwowi (co w zasadzie znaczyło wówczas to samo), łącznie z przywódcami. Organizowano wielkie zgromadzenia „ludu pracującego”, w których uczestnictwo obywateli było niemal obowiązkowe. Wszystko musiało wyglądać spektakularnie.

Bywali też goście specjalni. I tak w lipcu 1974 roku Sosnowiec odwiedził przywódca Związku Radzieckiego Leonid Breżniew (choć na obchody wrócił do Warszawy), a w lipcu 1978 roku, w ramach obchodów, do Sosnowca zawitał Mirosław Hermaszewski – pierwszy Polak, który poleciał w kosmos (i z niego wrócił).

Święto czekolady Wedla?

Propaganda komunistyczna starała się na każdym kroku przypominać o sobie, toteż nazwy powiązane z manifestem PKWN nadawano ulicom, szkołom, okrętom, zakładom pracy itd., lecz to jeden z tych ostatnich zasługuje na szczególne podkreślenie. Zawłaszczonemu w 1949 roku przez komunistyczne państwo znanemu przedsiębiorstwu cukierniczemu „E. Wedel” nadano w 1951 roku imię 22 Lipca. Pozostawiono jednak na opakowaniach dawną nazwę obok nowej, wobec czego powszechnie zaczęto prześmiewczo nazywać 22 lipca świętem Wedla lub świętem czekolady Wedla.

Opakowanie z czekolady deserowej, nadziewanej produkcji Zakładów Przemysłu Cukierniczego „22 Lipca” (dawniej: „E. Wedel”)
Opakowanie z czekolady deserowej, nadziewanej produkcji Zakładów Przemysłu Cukierniczego „22 Lipca” (dawniej: „E. Wedel”)

W naszym regionie nie było aż tak znanego zakładu, który nazwano by w podobny sposób (na nieodległym Śląsku KWK „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju nosiła przez 16 lat nazwę KWK „Manifest Lipcowy”). Nazwano tak jednak kilka miejsc, między innymi:

  • ulica 22 Lipca w Sosnowcu – dawna Starososnowiecka, później marszałka Michała Żymierskiego „Roli” a obecna marszałka Józefa Piłsudskiego,
  • ulica Manifestu Lipcowego w Zagórzu (później – Sosnowcu) – dawna Kościelna, potem generała Edwarda Śmigłego „Rydza”, następnie Ignacego Daszyńskiego, Feliksa Dzierżyńskiego a obecna księdza Jerzego Popiełuszki,
  • ulica PKWN w Zagórzu (później – Sosnowcu) – dawna Krakowska a obecna Karola Szymanowskiego,
  • ulica Manifestu Lipcowego w Dąbrowie Górniczej – obecna Św. Jana Pawła II, czyli dąbrowski fragment drogi ekspresowej S1
  • ulica 22 Lipca w Czeladzi – obecna 11 Listopada.

Czym był PKWN i dlaczego obchodzono rocznicę manifestu lipcowego?

Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN), zwany też potocznie Komitetem Lubelskim, to samozwańczy, tymczasowy, marionetkowy organ władzy wykonawczej, czyli de facto rząd. Działał w okresie od 21 lipca do 31 grudnia 1944 roku na obszarze zajmowanym stopniowo przez Armię Czerwoną (radziecką) po okupacji niemieckiej, wraz z przesuwaniem się linii frontu na zachód. PKWN, powołany w Moskwie i uzależniony od przywódcy Związku Radzieckiego Józefa Stalina, składał się z polskich komunistów i ich sprzymierzeńców. Z PKWN wyewoluowała struktura sprawująca władzę w Polsce przez kolejne 45 lat, mająca zagwarantowany monopol na rządy i całkowicie uzależniona od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR).

Manifest PKWN, zwany też Manifestem Lipcowym, to odezwa Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego do narodu polskiego, ogłoszona z datą 22 lipca 1944 roku i z Chełmem jako miejscem ogłoszenia. Faktycznie został zatwierdzony przez Józefa Stalina w Moskwie 20 lipca 1944 roku, a następnie tamże ogłoszony 2 dni później.

Manifest stwierdzał, że jedynym legalnym źródłem władzy w Polsce jest Krajowa Rada Narodowa (KRN), która powołała PKWN jako tymczasowy rząd, zaś Rząd RP na uchodźstwie uznawał za władzę samozwańczą i nielegalną. Manifest wzywał do walki o „powrót do Matki – Ojczyzny starego polskiego Pomorza i Śląska Opolskiego (…) o polskie słupy graniczne nad Odrą”, oraz o Prusy Wschodnie i o szeroki dostęp do morza. Na wschodzie zaś obowiązywać miała zasada: ziemie polskie dla Polski, ziemie ukraińskie, białoruskie i litewskie – odpowiednim republikom radzieckim.

Manifest lipcowy wprowadzał podwaliny ustroju komunistycznego, wraz z reformą rolną (czyli grabieżą majątków ziemskich przez państwo) i aparatem terroru państwowego (m. in. Milicją Obywatelską).

Sosnowiec. Ul. 22 Lipca. Najprawdopodobniej lata 70. XX wieku.
Sosnowiec. Ul. 22 Lipca. Najprawdopodobniej lata 70. XX wieku.
Święto 22 Lipca za PRL

Może Cię zainteresować:

22 lipca w PRL-u był świętem państwowym. Przypominamy, jak obchodził je Śląsk za komuny w latach 50.

Autor: Tomasz Borówka

18/07/2025

Sosnowiec. Odsłonięcie Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Z lewej widoczna hałda Huty „Katarzyna”. 16 września 1967 roku.

Może Cię zainteresować:

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu. Dlaczego powstał „pomnik hydraulika” i czy musiał runąć?

Autor: Robert Lechowski

21/02/2025

Stadion Śląski za dawnych lat

Może Cię zainteresować:

Stadion Śląski na zdjęciach sprzed lat. Chorzowski Kocioł Czarownic został otwarty 22 lipca 1956 roku

Autor: Tomasz Borówka

22/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama