Symulator Narodowego Spisu Powszechnego. Sprawdź, o ile twój komputer jest szybszy od GUS

Masz dość czekania na wyniki Narodowego Spisu Powszechnego? Teraz możesz sprawdzić, o ile twój komputer szybciej poradziłby sobie z analizą danych od Głównego Urzędu Statystycznego. To dzięki specjalnej aplikacji, którą przygotowało REGIOS. - W działaniach GUS ewidentnie brakuje transparentności - ocenia Tomasz Skowron.

Narodowy Spis Powszechny

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego dotyczące przynależności narodowo-etnicznej mamy poznać dopiero we wrześniu 2023 roku - dwa lata po zakończeniu badania. Taki termin podał niedawno Główny Urząd Statystyczny w odpowiedzi na pytania ŚLĄZAG-a.

Zdaniem regionalistów to skandal. Postanowili oni odpowiedzieć w swoim stylu. Tak więc Ruch Autonomii Śląska ogłosił zbiórkę liczydeł dla GUS, a REGIOS uruchomiło specjalną aplikację, która pozwala na sprawdzenie, o ile prywatne komputery są szybsze od GUS i jak sprawnie potrafią poradzić sobie z taką liczbą danych.

Sprawdź, o ile twój komputer jest szybszy od GUS

Dotąd GUS podał jedynie, że wyłącznie polską narodowość zadeklarowały 33 mln ludzi. Z kolei polską i niepolską 855 tys., a wyłącznie niepolską 391 tys. Sęk w tym, że narodowość 3,7 mln ludzie została zaklasyfikowana jako "nieustalona".

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Liczbę osób deklarujących narodowość śląską poznamy dopiero dwa lata po zakończeniu spisu

Autor: Patryk Osadnik

21/12/2022

- Podanie szczątkowych danych dotyczących struktury narodowo-etnicznej zajęło czternaście miesięcy, czyli ponad 36 mln sekund - prawie sekundę na klasyfikację rekordu do faktycznej opcji narodowościowej (np. polskiej, niemieckiej, etc.). Taki wynik byłby czymś dającym się wytłumaczyć przy ręcznym spisywaniu danych i milionach papierowych formularzy wypełnianych przez rachmistrzów w rozmowach twarzą w twarz. Spis był jednak realizowany głównie w formie internetowej, więc te dane musiały trafić do jakiejś bazy danych, a te w dzisiejszych czasach są szybkie, piekielnie szybkie - podkreśla Tomasz Skowron z REGIOS.

- Taktowanie 4GHz to już standard, który pozwala na przetwarzanie miliardów jednostek informacyjnych w ułamki sekund. Na teście ciążowym, który został wyposażony przez producenta w procesor z zegarem 4MHz, z powodzeniem i bez klatkowania pewien pasjonat z Twittera uruchomił otwierającą scenę gry Skyrim. Tymczasem GUS nie może dać sobie rady z bazą zawierającą 38 mln rekordów przez czternaście miesięcy - dodaje.

W związku z tym powstał Symulator Narodowego Spisu Powszechnego - aplikacja, która pozwala sprawdzić, w jakim czasie prywatny komputer dowolnego użytkownika poradzi sobie z taką liczbą danych, jaką GUS analizuje od kilkunastu miesięcy. Ma nawet wersję działającą w przeglądarkach internetowych, którą można znaleźć TUTAJ.

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Ruch Autonomii Śląska będzie zbierał liczydła dla GUS-u. „To ile nos to w końcu jest nos Slōnzokow?"

Autor: Michał Wroński

03/01/2023

- W działaniach GUS ewidentnie brakuje transparentności. Nie może więc jej zabraknąć przy tym teście. Kod aplikacji (wraz z plikiem wykonywalnym) został udostępniony publicznie na repozytorium (TUTAJ). Każdy może sprawdzić na własnym komputerze, o ile razy szybciej zliczyłby wyniki, wyręczając GUS, gdyby tylko surowe dane były dostępne - uważa Tomasz Skowron.

Warto dodać, że aplikacja została wyposażona w algorytmy, które radzą sobie nie tylko z rozpoznaniem poprawnie wpisanej w formularzu narodowości, ale również z potencjalnymi literówkami. Była to jedna z przyczyn podawanych przez GUS, która wpływa na tak długie analizowanie wyników Narodowego Spisu Powszechnego.

Spis powszechny mem

Może Cię zainteresować:

GUS od roku nie umie policzyć ilu Ślązaków mieszka w Polsce. Memy nasuwają się same [GALERIA]

Autor: Arkadiusz Nauka

14/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marsz Autonomii 2022

Kiedy wyniki spisu dotyczący narodowości śląskiej? Później

Marsz Autonomii

Kiedy dowiemy się, ile osób zadeklarowało narodowość śląską?

Robert Talarczyk na tle kopalni "Wujek"

"Co mnie to, kto liczy? Bycie Ślązakiem jest za**biste"

Ślązacy

Musimy się domagać takich praw, jakie mają inne mniejszości

Spis powszechny mem

GUS nie umie policzyć Ślązaków. Memy robią się same

Marsz Autonomii

GUS każe czekać na dane o śląskiej narodowości do... wiosny

Starostwo powiatowe w gliwicach

Powiat Gliwicki będzie miał nową maskotkę