Szkolenia i praca dla odchodzących z kopalni górników. Będą mogli serwisować turbiny wiatrowe

Kilkudziesięciu górników z wygaszanych kopalń może przeszkolić się na techników i serwisantów turbin wiatrowych. Prace będą mogli znaleźć na całym świecie. To efekt porozumienia Spółki Restrukturyzacji Kopalń ze spółką energetyczną EDF Renewables Polska oraz firma szkoleniowa Vulcan.

pixabay.com
Wiatrak OZE

Współpraca między SRK, a EDF Renewables Polska i firmą szkoleniową Vulcan ma trwać przez kilka lat. W tym czasie, w ramach programu „Wiatr – kopalnia możliwości” przeszkolonych pod kątem serwisowania instalacji na lądowych farmach wiatrowych ma zostać od 60 do 90 odchodzących z kopalń górników - w ramach każdej tury od 6 do 8 osób (pierwsza tura ma rozpocząć się jesienią tego roku).

Wszyscy potrzebują specjalistów: górnicy kuszą młodzież, branża OZE kusi górników

- EDF Renewables patrzy na swoją obecność w Polsce długofalowo, dlatego inwestycje w rozwój kompetencji i kadr są podstawą funkcjonowania naszej firmy – mówi cytowana w komunikacie dla mediów Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes EDF Renewables w Polsce.

Innymi słowy, podczas gdy podczas polskie spółki wydobywcze zachęcają (z różnym efektem) młodzież do nauki w klasach górniczych, firmy z sektora energetycznego wśród odchodzących z górnictwa ludzi chcą szukać kandydatów do pracy w sektorze OZE. Ich rekrutacją do procesu szkolenia ma zająć się SRK.

- Pozyskanie nowych kompetencji będzie dla nich gwarancją otrzymania propozycji pracy w sektorze OZE, który zgodnie z założeniami PEP2040 będzie odgrywał coraz większą rolę w miksie energetycznym Polski – zwraca uwagę Janusz Smoliło, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Pracę będzie można znaleźć nie tylko w Polsce

- Transformacja energetyczna jest faktem. Uważamy, że należy przeprowadzić ją w sposób uwzględniający zasady solidarności społecznej oraz sprawiedliwości. Naszym – jako polskiego rządu – zadaniem jest zapewnienie pracownikom odchodzącym z sektora węgla kamiennego atrakcyjnych miejsc pracy oraz dostarczenie im możliwości rozwoju kompetencji, by mogli podjąć zatrudnienie w obszarze nowej energetyki – mówi Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych, a zarazem pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Jak podkreślono w wysłanej do mediów informacji program szkoleniowy opracowany przez firmę szkoleniową Vulcan Training & Consultancy jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

- Górnicy otrzymają honorowane na całym świecie uprawnienia wydawane przez jednostkę Global Wind Organisation. Kurs, poza częścią praktyczną, obejmuje także naukę specjalistycznych zwrotów i zagadnień w języku angielskim oraz spotkania z ekspertami sektora energetyki wiatrowej – wyjaśnia Artur Ambroziewicz, CEO spółki Vulcan Training & Consultancy, realizującej program szkoleń dla górników.
Farma wiatrowa Piotrków 01

Może Cię zainteresować:

W Pawłowicach w cieniu kopalni powstanie farma wiatrowa. Dzięki zmianom w ustawie wiatrakowej

Autor: Michał Wroński

20/06/2023

Czako górnicze

Może Cię zainteresować:

Nie pomogło stypendium, nagroda roczna i 5 tys. za dyplom. Młodzi Ślązacy nie chcą na kopalnię

Autor: Michał Wroński

27/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon