Nie pomogło stypendium, nagroda roczna i 5 tys. za dyplom. Młodzi Ślązacy nie chcą na kopalnię

Nie pomogły obietnice rekordowych benefitów i gwarancje zatrudnienia na „grubie” po skończeniu szkoły. Młodzieży, która ponad wszelką wątpliwość chciałaby związać swoją przyszłość z górnictwem wciąż jak na lekarstwo. Utworzenie zapowiedzianych przez Polską Grupę Górniczą klas górniczych stoi pod znakiem zapytania.

gov.pl
Czako górnicze

W ubiegłym tygodniu ośmioklasistom minął czas na złożenie wniosków o przyjęcie do tych szkół średnich, w których chcieliby dalej kontynuować naukę. I choć do zakończenia tegorocznej rekrutacji pozostaje jeszcze kilka tygodni, to pierwsze wnioski dotyczące chociażby tego, które szkoły i kierunki są popularne wśród młodych można już dzisiaj z tych danych wyciągnąć.

Wyraźnie widać, że hitem tegorocznego naboru nie będą klasy górnicze. I to mimo że zabiegająca o ich ponowne uruchomienie Polska Grupa Górnicza kusiła młodzież oferując jej naprawdę hojne warunki. W pakiecie benefitów znalazło się 400 zł miesięcznego stypendium, 1500 zł nagrody rocznej za dobre wyniki i dodatkowo 5 tys. zł za ukończenie szkoły. Do tego rzecz jasna gwarancja zatrudnienia w koncernie.

Oferta jakiej nie przedstawił nikt inny

Takiej oferty uczniom swoich klas patronackich nie są w stanie zaproponować ani kolejarze, ani sektor automotive, ani firmy z branży stalowej. Największa w Polsce i UE spółka górnicza nie żałuje grosza na wykształcenie sobie nowych kadr, bo choć dziś chętnych do pracy w niej naprawdę jest sporo, to z zawodowymi kwalifikacjami tych osób nie jest najlepiej, a prognozy na przyszłość są bardzo niewesołe.

- Za kilka lat może zabraknąć ludzi do pracy, w szczególności chodzi o pracowników dozoru ruchu górniczego. Bo o ile mechaników czy elektryków, możemy pozyskać także z innych szkół, niekoniecznie z tych, z którymi współpracujemy, to górników już nie, bo kształci się ich coraz mniej – tak powody dla których po dwuletniej przerwie zdecydowano się na reaktywację klas górniczych tłumaczył Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG.

Plan PGG zakładał, że od 1 września w trzech wybranych szkołach średnich w Rybniku, Radlinie i Rudzie Śląskiej ruszą dwie klasy o profilu „technik górnictwa podziemnego” oraz jedna o specjalności „górnik eksploatacji podziemnej”.

Chętnych pozornie wielu, ale większość wolałaby się uczyć czegoś innego

To tyle założeń. A odzew młodzieży? Szału nie ma. We wszystkich trzech szkołach wciąż jeszcze nie jest przesądzone, czy klasy górnicze powstaną. Liczba tych, którzy ponad wszelką wątpliwość chcieliby związać się z sektorem wydobywczym nie upoważnia dziś bowiem do takiej prognozy.

W Zespole Szkół Technicznych w Rybniku, gdzie w klasie o profilu „technik górnictwa podziemnego” przewidziano 30 miejsc liczba chętnych z pozytywnie rozpatrzonymi wnioskami sięgnęła 103. Tyle, że zaledwie jedenaście z tych osób wskazało ten kierunek jako opcję pierwszego wyboru. Reszta natomiast wolałaby kształcić się na innych kierunkach, a górnictwo traktuje jako wariant rezerwowy.

- Dlatego jeszcze nie wiemy, czy ta klasa powstanie – przyznaje Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego ratusza.

W położonym po sąsiedzku Radlinie również nie wiadomo, czy klasa pod szyldem PGG (specjalność „górnik eksploatacji podziemnej”) rozpocznie działalność. Bo choć wniosek o przyjęcie do niej złożyło 40 osób (na 32 miejsca), to tylko 15 wskazało ją jako wariant preferowany.

- Rekrutacja elektroniczna jest procesem dynamicznym – w tej chwili nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy oddział się zapełni – wszystko zależy od tego ile osób zostanie zakwalifikowanych na ten kierunek zgodnie z listą wybranych preferencji - stwierdza Katarzyna Zöllner–Solowska, naczelnik Wydziału Oświaty w starostwie powiatowym w Wodzisławiu Śląskim.

Bodaj najsłabiej wypadła rekrutacja w Rudzie Śląskiej, wciąż jeszcze jednym z najbardziej górniczych miast regionu. Do klasy o profilu „technik górnictwa podziemnego”, gdzie przygotowano 30 miejsc (15 dla uczniów kształcących się na kierunku technik górnictwa podziemnego oraz 15 dla uczniów na kierunku technik mechanik) zgłosiły się 22 osoby. Nieźle? Niekoniecznie, bo tylko trzech kandydatów wybrało ten kierunek jako najbardziej preferowany. Reszta w gruncie rzeczy wolałaby uczyć się czegoś innego.

Absolwenci klas górniczych nie dorobią już na „grubie” do emerytury

Losy górniczych klas rozstrzygną się w najbliższych tygodniach. Do 10 lipca kandydaci będą mieli możliwość zmiany decyzji dotyczącej wyboru szkół lub złożenie zupełnie nowego wniosku. 26 lipca komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i tych nieprzyjętych, a od 27 lipca do 16 sierpnia na ewentualne wolne miejsca zostanie przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca. I wtedy dopiero będzie można kategorycznie ocenić wyniki naboru.

Już teraz jednak widać, że młodzież (a może doradzający jej rodzice) uważnie sobie kalkulują, biorąc pod uwagę plusy i minusy każdego rozwiązania. I trudno, aby w tej kalkulacji nie zauważyli, że oferowane w toku nauki benefity to jedno, a perspektywy branży, która te benefity wypłaca, to drugie. Trudno również, aby nie policzyli, że rozpoczynający w tym roku naukę uczniowie klas górniczych nie mają co liczyć na to, że na „grubie” dorobią emerytury. Już jako dorośli, mający ok. 20 lat górniczego stażu pracownicy, staną wobec konieczności przebranżowienia.

Osiedle Nikiszowiec, Katowice

Może Cię zainteresować:

Prof. Drobniak: W transformacji Śląska nie chodzi o górników, a szanse cywilizacyjne dla kolejnych pokoleń

Autor: Michał Wroński

16/06/2023

Jastrzebie zdroj

Może Cię zainteresować:

W regionalnej tabeli płac liderem jest Jastrzębie-Zdrój. Za nim są Katowice i Gliwice

Autor: Michał Wroński

12/06/2023

Kopalnia pgg

Może Cię zainteresować:

Stypendium, nagroda roczna i kasa na zakończenie szkoły. Tak PGG werbuje przyszłych hajerów w szkołach górniczych

Autor: Michał Wroński

25/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice, Rynek

Rozkład jazdy dla Miasta Nauki w Katowicach. Na 50 tygodni

Ryszard koziolek 1

Naukowy think tank zajmie się transformacją woj. śląskiego?

Katowice

Minister Czarnek da Katowicom szaloną kwotę na miasto nauki

Byt szyb krystyna

Ile Śląska to zdegradowane tereny poprzemysłowe? Dużo

Katowice spodek mck ktw

Bojarun: Nauka może być kolejnym kołem zamachowym

Zanieczyszczenie pixabay

Na UE powstaje Centrum Ekonomii Zmian Klimatu

Katowice

Historyczny tytuł dla Katowic, a mieszkańcy o tym nie wiedzą