Szkoły i szpitale dostaną dotacje, by pozbyć się kotłowni na węgiel

Przed obecną zimą w części szkół i szpitali trwało nerwowe poszukiwanie węgla dla tamtejszych kotłowni. Jak będzie przed kolejną? Nowy program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zachęcić dyrektorów szkół do decyzji o wymianie starych kotłów węglowych na pompy ciepła, kotły na biomasę, czy instalacje fotowoltaiczne.

pixabay.com
Kotłownia

- Ten program jest odpowiedzią na obecną sytuację gospodarczą, na istniejący kryzys energetyczny – tak o nowym programie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, mającym wspierać odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej, mówi prezes tej instytucji Tomasz Bednarek.

Pieniądze dla szkół z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

- Chcemy, aby w związku z tą sytuacją obiekty użyteczności publicznej, samorządy, ale także podmioty wrażliwe, szkoły, szpitale, hospicja miały możliwość skorzystania z bardzo dużych środków na likwidację jeszcze działających kotłów węglowych – wyjaśnia Bednarek, a urzędnicy Funduszu doprecyzowują, że programu umożliwi dofinansowanie wymiany węglowego źródła ciepła, a także zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła, fotowoltaiki oraz kotłów na biomasę.

Publicznych placówek wykorzystujących ogrzewanie węglowe nie jest już zbyt wiele, ale nie oznacza to, że nie ma ich wcale. U progu zeszłej jesieni ich dyrektorzy, a także miejskie władze nerwowo śledziły ceny na składach węgla. Obawiano się o to, że zimą placówki te zostaną bez ogrzewania i nie były to obawy pozbawione podstaw. Dość powiedzieć, że tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego rzeczniczka katowickiego ratusza informowała, iż w mieście tym z czterech szkół wykorzystujących do ogrzewania węgiel dwie mają jego zapas, który „powinien wystarczyć do października, pozostałe dwie posiadają ilość węgla pozwalającą na rozruch”.

Zasady programu

Nabór wniosków do nowego programu ma rozpocząć się 1 lutego i trwać do 31 marca. W puli programu jest 7 mln zł, a wnioskujący mogą otrzymać do 200 tys. zł dotacji (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, co oznacza, że można w ten sposób zrealizować inwestycje kosztujące ok. 300 tys. zł).

- To nie jest małe wsparcie. W przypadku budynków szkolnych powinno wystarczyć na wymianę źródła ogrzewania na pompę ciepła, choć oczywiście wiele zależy tu od rozmiarów budynku - komentuje Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC”.

Przypomnijmy, że szkoły, szpitale, czy inne obiekty publiczne nie mogą korzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” – największego obecnie mechanizmu wsparcia (tylko w ubiegłym roku przez katowicki Fundusz przeszło na ten cel ponad pół miliarda złotych) wymiany starych źródeł ogrzewania. Jest on zarezerwowany wyłącznie dla właścicieli domów jednorodzinnych.

O ile pod względem wyznaczonych celów oba te programy są zbliżone, to oczywiście trudno porównywać je w kontekście ich budżetów. Można spotkać się z opinią, że nowy program WFOŚiGW w Katowicach to na razie nie systemowe działania, ale raczej doraźne przedsięwzięcie, z którego skorzystają przede wszystkim ci, którzy i tak przymierzali się do wymiany starego źródła ogrzewania.

Płuca smogowe Katowice

Może Cię zainteresować:

Od 3 stycznia wchodzą w życie zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Autor: Michał Wroński

02/01/2023

Maska

Może Cię zainteresować:

Przez brak węgla tej zimy uchwała antysmogowa pozostanie martwym prawem

Autor: Michał Wroński

04/10/2022

Węgiel na składzie

Może Cię zainteresować:

W katowickich szkołach zapasy węgla starczą do października. Rząd rozważa specjalny dodatek

Autor: Michał Wroński

23/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon