Sąd Rejonowy w Bytomiu skrywa spektakularny, przeszklony dziedziniec. A wiecie, kto go zaprojektował?

Jedno z najpiękniejszych miejsc Bytomia to arkadowy, kryty przeszklonym dachem wewnętrzny dziedziniec Sądu Rejonowego. Ten cud miejskiej architektury zachwyca każdego jej miłośnika. Kto wie, być może walory doceniają nawet skazańcy. Sami zobaczcie, bo mamy to na zdjęciach.

Za twórcę imponującego kompleksu bytomskiego sądu i aresztu na ogół uważa się Paula Jackischa. "Na ogół" - to znaczy, o ile ktoś w ogóle zna nazwisko tego wybitnego, śląskiego architekta i budowniczego. Paul Jackisch, mimo iż zaprojektował i wznosił wiele znaczących budowli na Śląsku, jest obecnie w dużej mierze zapomniany i na dobrą sprawę kojarzą go głównie znawcy historii i architektury.

Ratusz w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Paul Jackisch to zapomniany dziś śląski architekt o imponującym dorobku. Do historii przeszedł zwłaszcza jako budowniczy Bytomia

Autor: Tomasz Borówka

22/07/2023

Jednak obecny Sąd Rejonowy jest tylko w części dziełem Jackischa. Zaprojektował on jedynie jego obecne skrzydło zachodnie. W latach 1891-1895 bytomski sąd został rozbudowany o nowe, wschodnie skrzydło. A to w nim znajduje się wspaniały dziedziniec. Za projektanta rozbudowy uważa się J. Heisego, nie Jackischa. Jednak jeżeli chodzi o autorstwo projektu dziedzińca, nie koniec na tym. Z dokumentacji budowy wynika, że ów Heise nie mógł być jego autorem, jako stosunkowo późno zaangażowany w jego budowę. Wiele wskazuje na to, że projektantem był jeszcze inny architekt.

W marcu 1891 roku w tygodniu Zentralblatt der Bauverwaltung okazał się nekrolog Karla Friedricha Endella (1843-1891). Endel to dobrze znany architekt, który studiował we Włoszech, działał w mediach (to on założył wzmiankowane czasopismo), wysokim urzędnikiem w Ministerstwie Robót Publicznych, a przede wszystkim autorem licznych budynków administracyjnych i sądowych. We wspominanym nekrologu wymienione są m.in. sądy na Śląsku – w Katowicach, Lublińcu, Strzelcach Opolskich, Oleśnicy i... Bytomiu. Na najstarszych rysunkach bytomskiego sądu są także podpisy Endlla – jako akceptującego. Jak można się domyślać, akceptacja dotyczyła niewielkich zmian wprowadzonych przez Blaua i Neumanna. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Zawsze jednak warto mieć wątpliwość. Czy jedna wzmianka w nekrologu jest pewnym dowodem, że bytomski sąd zaprojektował Karl Friedrich Endell? Wątpiący powinni podczas wycieczki po Wrocławiu zwiedzić Muzeum Narodowe – kiedyś budynek Zarządu Prowincji Śląskiej wzniesiony w latach 1883-1886 wg. projektu Endlla. Porównując oba budynki, będą się mogli przekonać, czy taka atrybucja jest słuszna.

Sąd w Bytomiu i Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Oba projektu Endlla.
Sąd w Bytomiu i Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Oba projektu Endlla.

Jakkolwiek było - polecamy Państwa uwadze cały ten skarb architektury Bytomia, a w szczególności jego koronny klejnot - dziedziniec Sądu Rejonowego.

Sąd Rejonowy w Bytomiu to miejsce historyczne nie tylko z racji swej architektury, ale i sądowej przeszłości. To tutaj na przykład odbył się w 1932 roku proces sprawców głośnej zbrodni w Potempie - SA-manów, którzy zamordowali tam komunistę Konrada Piecucha.

Sąd rejonowy (Amtsgericht) i wyższej odeń rangi sąd krajowy (Lendgericht) w Bytomiu utworzono w roku 1879. Sąd krajowy w Bytomiu był wyższą instancją dla sądów rejonowych w Katowicach, Królewskiej Hucie, Mysłowicach, Tarnowskich Górach i w samym Bytomiu.

Przedwojenny Bytom

Może Cię zainteresować:

W muzealnych archiwach zostały ślady dawnego Bytomia. Fascynujące zdjęcia sprzed ponad 100 lat

Autor: Redakcja

27/04/2023

Bytom w kolorze

Może Cię zainteresować:

Takiego Bytomia już nie ma. Grafik pokolorował stare zdjęcia zaginionego miasta i efekt jest fascynujący

Autor: Tomasz Borówka

22/06/2023

Plac Kościuszki w Bytomiu przed wyburzeniem

Może Cię zainteresować:

Bytomskiemu Bulwarowi zabrakło kilku miesięcy, by przeżył wyrok śmierci wydany przez komunistów

Autor: Marcin Zasada

14/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon