Tabliczka z nazwą placu Wilhelma Szewczyka sprzedana! Została zlicytowana dla WOŚP za niemal 8 tysięcy złotych

Za kwotę 7700 złotych zlicytowana została historyczna tabliczka z nazwą placu Wilhelma Szewczyka w Katowicach. Niespełna rok temu została ona zdjęta ze swego miejsca przez urzędników ówczesnego wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. Pieniądze z aukcji zasilą konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Fot. FB/ Marcin Krupa
Tablica z placu Szewczyka

Niespełna rok temu z placu przed Galerią Katowicką zniknęła tabliczka informująca, że patronem tego miejsca jest Wilhelm Szewczyk. Już wówczas formalnie nie była to prawda, gdyż w grudniu 2017 roku na mocy wydanego przez wojewodę śląskiego zarządzenia zastępczego Szewczyk został po cichu usunięty z tej funkcji na rzecz Marii i Lecha Kaczyńskich. Wojewoda, podpierając się opinią Instytutu Pamięci Narodowej uznał, że pochodzący z Górnego Śląska literat podpada pod ustawę dekomunizacyjną.

Władze Katowic przez kilkanaście miesięcy próbowały bronić dotychczasowego patrona w sądzie, ale finalnie w marcu 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał argumenty wojewody i wiadomo było, że już tylko kwestią czasu pozostaje zniknięcie tabliczek z Szewczykiem. Wiadomo również było, że operację tą będą musieli przeprowadzić urzędnicy wojewody, bo katowicki ratusz się do tego nie palił. I faktycznie tak się stało – w kwietniu ubiegłego roku tabliczka z Szewczykiem została zdjęta, na jej miejsce zawieszona (na... trytytkach) tabliczka z nowymi patronami, którą zresztą wkrótce… zdjęły miejskie służby, gdyż nie spełniała ona wymogów Systemu Identyfikacji Miejskiej.

I na tym całą tą historię można by chwilowo zakończyć (chwilowo, gdyż można usłyszeć o przymiarkach do przywrócenia Szewczykowi patronatu nad placem przed Galerią Katowicką), ale kilka tygodni temu okazało się, że tabliczka z Szewczykiem bynajmniej nie przepadła w czeluściach historii.

– W trakcie porządków w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim znalazłem tablicę, która należy do Katowic – poinformował w mediach społecznościowych nowy wojewoda śląski, Marek Wójcik. Znalezisko przekazał prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie i wspólnie podjęli decyzję o przekazaniu tablicy na licytację na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W trwającej przez blisko dwa tygodnie licytacji udział wzięło udział 17 osób. Pierwsza oferta opiewała na 200 zł, a finalnie tabliczka z Szewczykiem poszła za 7700 złotych, czyli za kwotę ponad 38 razy wyższą od tej na starcie.

Pomnik gen J. Ziętka Katowice

Może Cię zainteresować:

Dekomunizacyjny bilans wojewody: nie ma Szewczyka, ostał się Ziętek. Ulice dostali... owoc śliwka i ssak gacek

Autor: Michał Wroński

01/05/2023

Tabliczka wojewody

Może Cię zainteresować:

Katowice: miejskie służby zdemontowały „tabliczkę wojewody” na dawnym placu Szewczyka. I przekazały ją Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu

Autor: Redakcja

06/05/2023

Marek Wójcik Wojewoda Śląski

Może Cię zainteresować:

Powrót do placu Szewczyka? Wojewoda zaakceptuje decyzję władz Katowic

Autor: Michał Wroński

22/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon