Tarnowskie Góry śladem historii. Zobaczcie najpiękniejsze secesyjne (i nie tylko) kamienice Srebrnego Miasta

W Tarnowskich Górach nie brakuje historycznych obiektów o długiej historii i pięknym wyglądzie. Zapraszamy na mały spacer trasą zabytkowych kamieniczek.

Pod koniec XIX wieku artyści rozpoczęli nowe poszukiwania stylu, który pozwoliłby zerwać z dotychczasowymi konwencjami. Architektura miała odejść od typowego dla tego czasu "kopiowania" wcześniejszych konwencji. Tak właśnie narodziła się charakterystyczna dla okresu belle époque secesja. Możemy rozpoznać ją po charakterystycznej płynnej linii czy splątanych motywach roślinnych.

Secesja zyskała swoich zwolenników nie tylko na Starym Kontynencie. Jej ślady znajdziemy w Paryżu, Berlinie, Barcelonie czy Wiedniu, ale także w Chicago czy Nowym Jorku. Przykłady stylu zwanego też art nouveau znajdziemy również dużo bliżej nas.

Secesyjne Tarnowskie Góry

Dla Tarnowskich Gór XIX wiek był czasem ponownego rozkwitu. Otwarto pierwszą szkołę górniczą, nową sztolnię "Fryderyk", założono fabryki i hutę żelaza. Prężnie rozwijała się także kolej. Z tego okresu pochodzi między innymi gmach ratusza, który do dziś upiększa centrum miasta.

Niestety na przełomie wieków skończyły się pokłady kruszców. Zdecydowano się zakończyć ich wydobycie. Nie oznacza to jednak, że miasto przestało się rozwijać. W tarnogórskim krajobrazie do dziś podziwiać możemy piękne obiekty pamiętające początki XX wieku. Często przechodzimy koło nich na co dzień, nie zdając sobie sprawy, jakie perełki mijamy. W powyższej galerii znaleźć można przykłady secesyjnych (i nie tylko) obiektów zabytkowych Srebrnego Miasta.

Spacerem po śródmieściu

Tarnowskie Góry znane są ze swojego wyjątkowego klimatu. Nic w tym dziwnego. W układzie urbanistycznym zachowało się wiele historycznych oryginalnych budowli. Jedną z bardziej popularnych wizytówek miasta jest neorenesansowy ratusz. Nieodłącznymi elementami tarnogórskiego krajobrazu są także zabytkowe kościoły: Zbawiciela na rynku oraz pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, budynek II LO im. Staszica, poczty czy dworca kolejowego.

Idealnym dopełnieniem wędrówki po Srebrnym Mieście może być wizyta w jednej z wielu lokalnych kawiarni. Tarnowskie Góry kojarzone są również z dobrze rozwiniętą bazą gastronomiczną. Zarówno w centrum, jak i w poszczególnych dzielnicach nie brakuje mniejszych czy większych lokali. Warto zatrzymać się w nich na chwilę w przerwie podczas spaceru.

Tarnowskie Góry, ulica Krakowska

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry kiedyś i dziś. Jak nasze miasto wyglądało sto lat temu?

Autor: Urszula Gołkowska

02/10/2021

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon