Teologia feministyczna i teologia zwierząt na Uniwersytecie Śląskim? Tego chciałby rektor uczelni

Wydział Teologiczny na Uniwersytecie Ślaskim ma się rozwijać i nie ograniczać się tylko do teologi katolickiej. - Mamy mnóstwo ciekawych wątków teologii światowej, które chciałbym, żeby się tam znalazły. Takich jak teologia feministyczna czy teologia zwierząt – mówi rektor uczelni, prof. Ryszard Koziołek.

fot. UŚ
Wydzial teologiczny us

O Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego zrobiło się głośno w październiku 2023 roku. Dr. hab. Marek Migalski, politolog z UŚ, opublikował wtedy list otwarty do rektora uczelni, prof. Ryszarda Koziołka, w którym apelował, by Wydział Teologiczny zlikwidować.

- Dowody na istnienie bogów są, delikatnie mówiąc, raczej wątpliwej natury, dlatego „nauka” o nich nie może być finansowana i traktowana na równi z badaniami geografów, chemików, prawników, literaturoznawców czy (Pan wybaczy) politologów lub socjologów – napisał.

Rektor Koziołek odpowiedził mu wtedy m.in., że „w świetle obowiązującego prawa, jak również mojego osobistego przekonania, teologia jako dyscyplina naukowa, studia teologiczne, wreszcie teolodzy i teolożki nie goszczą w Uniwersytecie Śląskim, ale są pełnoprawnymi członkami i członkiniami naszej wspólnoty”. Dodał, że „nie jest przypadkiem, że studia teologiczne prowadzą wciąż najznakomitsze uniwersytety w Europie: Oxford, Cambridge, St. Andrews, Nottingham, Heidelberg, Tybinga, Leuven, Humboldta w Berlinie, Sapienza w Rzymie i wiele innych”.

Przyszłość Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim

Teraz o przyszłość Wydziału Teologicznego rektor Uniwersytetu Śląskiego pytany był w Rozmowie Dnia Radia Piekary. Prof. Ryszard Koziołek stwierdził, że jego zdaniem sprawa tego wydziału budzi ograniczone emocje i chciałby, żeby wydział się rozwijał. Zaznaczył, że powinno tam być miejsce nie tylko dla teologii katolickiej, ale także innych teologii chrześcijańskich.

- Mamy mnóstwo ciekawych wątków teologii światowej, które chciałbym, żeby się tam znalazły. Takich jak teologia feministyczna czy teologia zwierząt, jak wszystko to, co przez wieki czyniło teologię częścią humanistyki – podkreślił rektor.

Dodał, że to jest możliwe i konieczne, żeby studiowało tam więcej osób. Ale czy to się wydarzy? - Pomogę temu, najwięcej zależy od samych teologów – dodał prof. Koziołek.

Filologia śląska na Uniwersytecie Śląskim?

Wyzwaniem dla Uniwersytetu Śląskiego będzie także uznanie śląskiego za język regionalny. Rektor uczelni mówił, że ma nadzieję, iż ustawa w tej sprawie „przejdzie” i zaznaczył, że są do tego przygotowani. - Mamy ludzi, którzy od dawna badają tę odmianę języka – stwierdził.

Zadaniem UŚ będzie m.in. wykształcenie nauczycieli języka śląskiego. Już teraz funkcjonują studia podyplomowe z wiedzy o regionie, które ukończyło wiele osób. W planach jest stworzenie studiów etnolingwistycznych.

- To miałaby być filologia śląska rozszerzona o wiedzę o kulturzy czy historii – mówił prof. Ryszard Koziołek.

Na antenie Radia Piekary rektor Uniwersytetu Śląskiego mówił także o rozwoju uczelnianej infrastruktury przy współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwo zapowiedziało program dofinansowania do budowy akademików, w wysokości 80 proc. kosztów budowy, który ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Dzięki temu w kwartale ulic Pawła, Wodna, Górnicza w centrum Katowic, między Rawą a ulicą Warszawską, mają zostać wybudowane dwa nowe akademiki. - Działki mamy przyrzeczone przez miasto, więc jeśli przyjdzie wsparcie w postaci programu finansowania, to akademiki na pewno powstaną – zaznaczył prof. Koziołek.

Ksiądz

Może Cię zainteresować:

Młodzi Ślązacy nie chcą być księżmi. Potężny wydział teologiczny w Katowicach przyjął w tym roku 5 studentów

Autor: Teresa Semik

19/01/2023

Prof. Ryszard Koziołek

Może Cię zainteresować:

Prof. Ryszard Koziołek: Sąsiedztwo fizyki i teologii w uniwersytecie XXI wieku się nie wyklucza

Autor: Patryk Osadnik

23/10/2023

Ryszard koziolek

Może Cię zainteresować:

Wybory rektora Uniwersytetu Śląskiego rozstrzygnięte. Uczelnią przez kolejne cztery lata pokieruje prof. Ryszard Koziołek

Autor: Redakcja

16/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon