Testy antygenowe "combo" stały się bezpłatne. Ich wykonaniem zajmą się poradnie POZ

Adam Niedzielski, minister zdrowia wydał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, wykrywające obecność COVID-19, wirusa grypy typu A lub B oraz RSV stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Dzięki temu pacjenci Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą mogli je bezpłatnie wykonać w poradniach.

Pixaby
Testy Combo

W czwartek, 5 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, dzięki któremu testy combo stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty testu i jego wykonania.

Rozporządzenie umożliwia wykonanie u lekarza rodzinnego testu, który zidentyfikuje z którym wirusem mamy do czynienia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV – wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Wykonywaniem testów zajmą się poradnie POZ

9 stycznia, czyli tuż po wejściu w życie rozporządzenia ministra zdrowia, Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał zarządzenie, zgodnie z którym za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnie POZ otrzymają niespełna 34 zł (33,98 zł).

Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty za każdy test i jego wykonanie. Testy combo są zatem świadczeniami płatnymi dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego. Pacjenci Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą mogli wykonać je za darmo.

Do wszystkich poradni POZ został wysłany komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać.

Ministerstwo reaguje na ostrzeżenia lekarzy

Obserwując rosnącą liczbę zakażeń lekarze alarmują, że mamy do czynienia z tridemią, czyli z falą zachorowań na trzy choroby: COVID-19, grypę i infekcje wywołane wirusem RSV. Specjaliści tłumaczą, że wysoka liczba zachorowań ma związek z obowiązującymi przez dwa lata obostrzeniami pandemicznymi - wiele dzieci szczególnie narażonych na grypę i RSV nie miało do tej pory kontaktu z tymi wirusami. Dlatego też po rezygnacji z obostrzeń zachorowalność u dzieci jest o wiele większa. Podobne zjawisko występuje również u dorosłych.

W województwie śląskim w okresie od 1 do 7 stycznia 2023 roku stwierdzono 47 tys. 742 przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Najwyższy współczynnik zapadalności na tę infekcję w czterech grupach wiekowych (0-4, 5-14, 15-64 oraz 65+) stwierdzono u dzieci w wieku od 0 do 4 lat oraz od 5 do 14 lat. Są to kolejno: 7092 przypadki oraz 10 tys. 37 przypadków.

Najwyższa zapadalność na grypę w okresie od 1 do 7 stycznia na 100 tys. ludności występuje w następujących województwach: pomorskim, śląskim oraz wielkopolskim. Dane pochodzą z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Szczepienie

Może Cię zainteresować:

Kto może zaszczepić się czwartą dawką przeciw COVID-19?

Autor: Patryk Osadnik

02/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon