Ciężkie warunki w powiecie żywieckim. Z powodu silnego wiatru zginęła starsza kobieta

W weekend 4-5 lutego w wielu miejscach na terenie województwa śląskiego mieszkańcy mierzą się ze skutkami porywistego wiatru i śnieżyc. W powiecie żywieckim został zwołany sztab zarządzania kryzysowego. Ostatniej doby w jednej z gmin zginęła starsza osoba.

10 000 mieszkańców bez prądu

4 lutego nie był łaskawy nie tylko dla kierowców. Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzegało przed zamieciami śnieżnymi na obszarze miast i powiatów: bielski, Bielsko-Biała, cieszyński i żywiecki. Prognozowano obfite opady śniegu i wiatr o średniej prędkości do 30 km/h, w porywach do 65 km/h. Co więcej pokrywa śnieżna miała wzrosnąć nawet o 35 cm.

Licznych utrudnień doświadczyli jednak mieszkańcy całego województwa. Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, od godz. 08:00 04.02 do godz. 06:00 05.02 Straż Pożarna interweniowała 187 razy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Odnotowano 144 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami oraz 25 zdarzeń związanych z przyborami wód.

W sobotę rano szacowano, że ponad 10 000 mieszkańców zostało pozbawionych dostępu do energii elektrycznej. Najwięcej w powiatach: pszczyńskim, cieszyńskim i w Rybniku.

Tragedia w miejscowości Cisiec

Niestety nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Zdarzenie miało miejsce 4 lutego w Ciścu (powiat żywiecki). Po godzinie 7:00 w wyniku silnego wiatru drzewo przewróciło się na budynek mieszkalny przy ul. Trakt Cesarski. Z obiektu wyciągnięto nieprzytomną kobietę bez oznak życia. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon ofiary. Działania Straży Pożarnej zakończyły się po godz. 11:00. Na miejscu interweniowały: OSP Cisiec, OSP Węgierska Górka, OSP Cięcina, JRG Żywiec i Policja.

Tego samego dnia o godz. 20:00 w związku z trudną sytuacją spowodowaną obfitymi opadami śniegu na południu województwa śląskiego, a szczególnie w powiecie żywieckim, wicewojewoda Jan Chrząszcz zwołał w trybie nadzwyczajnym sztab zarządzania kryzysowego.

Aktualne alerty

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Warszawie wydało ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, na Pilicy w Wąsoszu przewiduje się osiągnięcie lub przekroczenie stanu ostrzegawczego. Informacja dotyczy obszaru Pilicy do zbiornika Sulejów.

Katowice zima styczeń 2023 11

Może Cię zainteresować:

Katowice pod świeżym puchem. Biel, cegła, stal i czarne kubiki. Zobaczcie zdjęcia z drona i nie tylko

Autor: Katarzyna Pachelska

21/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon