Transformacja Śląska i Katowic z perspektywy całego świata robi wrażenie? Maciej Biskupski w Radiu Piekary

„Jestem co do tego przekonany, że transformacja naszego regionu - Śląska, Katowic - z perspektywy całego świata musi robić wrażenie" - o sprawiedliwej transformacji podczas Światowego Forum Miejskiego mówił na antenie Radia Piekary Maciej Biskupski, przewodniczący rady miasta Katowice.

Podczas Światowego Forum Miejskiego Polska ma przykładać szczególną uwagę do sprawiedliwej transformacji miast poprzemysłowych. WUF jest międzynarodową platformą, ale podczas niego omawiane mają być sprawy zarówno europejskie, jak i polskie.

Bo to, czym możemy się pochwalić, to jest nasza sprawiedliwa transformacja. My na nią narzekamy, widzimy wiele mankamentów, ale naprawdę nie mamy się czego wstydzić - w wywiadzie dla ślązag.pl mówił Wojciech Jarczewski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Zapytany o zdanie w tym temacie Maciej Biskupski, przewodniczący rady miasta Katowice, zgodził się ze słowami doktora Jarczewskiego.

Pan doktor jest przecież jednym z tych, którzy są mocno zaangażowani w instytucje WUF. Jestem co do tego przekonany, że transformacja naszego regionu - Śląska, Katowic - z perspektywy całego świata musi robić wrażenie - na antenie Radia Piekary w Rozmowie Dnia mówił Maciej Biskupski.

Sprawna transformacja Śląska?

Katowice stały się leaderem transformacji, choć to nie tylko one uległy przemianie. Element, który stanowi istotną rzecz w sprawie transformacji, to wskaźnik bezrobocia oraz bezdomności, a w tym aspekcie stolica górnośląska nie jest znacząco wysoka. To znaczy w porównaniu z podobnymi obszarami na świecie.

Powiedzmy sobie szczerze, że z perspektywy całego świata, ta transformacja naszego regionu przebiegła naprawdę sprawnie. My może patrzymy na to troszeczkę inaczej, jesteśmy nieco bardziej krytyczni, ale proszę zwrócić na to uwagę, że nie mamy jakiegoś znaczącego bezrobocia w regionie. Nie mamy miejsc, w których jest jakoś bardzo dużo bezdomnych. Ta transformacja z perspektywy innych, podobnych obszarów na świecie, które miały zdecydowanie większe trudności w trakcie przekształcania, po prostu przebiegła bardzo sprawnie - podkreślał przewodniczący rady miasta Katowice.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon