Trwa akcja ratunkowa w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje dwóch górników

Nie żyje dwóch spośród czwórki górników zaginionych w trakcie porannego wstrząsu w kopalni Mysłowice-Wesoła. Jednego udało się ratownikom odnaleźć żywego – trafił już do szpitala. Wciąż nieznany pozostaje los jednego górnika.

mat. PGG
Kopalnia Mysłowice-Wesoła

Do wstrząsu doszło ok. godz. 3.30 nad ranem na poziomie 870 metrów w rejonie czoła przodka drążonego wyrobiska. W rejonie zagrożenia znalazło 15 górników – 11 zdołało się wycofać. Po wydostaniu na powierzchnię dziewięciu z nich przewieziono do szpitali w Sosnowcu, Oświęcimiu, Tychach i Katowicach-Murckach – mają różnego typu urazy i stłuczenia.

Z czterema górnikami, którzy znaleźli się w strefie wstrząsu, stracono kontakt. Przewidywano jednak, że znajdują się w rejonie czoła przodka. Do akcji poszukiwawczej ruszyli ratownicy z kopalnianych zastępów, a także z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Po kilku godzinach poszukiwań poinformowano, że ratowników udało się dotrzeć do pierwszego z zaginionych – żył. Po wydobyciu go na powierzchnię został przewieziony do szpitala.

Niestety, dwa kolejni górnicy nie mieli tyle szczęścia – jak potwierdziła nam Aleksandra Wysocka-Siembiga, rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej, do której należy KWK Mysłowice-Wesoła, u obu lekarz stwierdził zgon. W dalszym ciągu poszukiwany jest ostatni z czwórki zaginionych górników.

Z danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że od początku roku do połowy maja w kopalniach węgla kamiennego w Polsce doszło do ponad 400 różnego rodzaju wypadków, w których śmierć poniosło trzech górników (jeden z nich zginął kilka tygodni temu wskutek wstrząsu właśnie w KWK Mysłowice – Wesoła, przy okazji tamtego wydarzenia poszkodowanych zostało także ośmiu innych górników).

Ratownicy CSRG3

Może Cię zainteresować:

Ratownictwo górnicze na Śląsku i w Zagłębiu. Od ponad wieku idą po żywych. I zawsze ryzykują własnym życiem

Autor: Michał Wroński

22/04/2022

KWK Ruda Szyb

Może Cię zainteresować:

Nowym prezesem PGG został Leszek Pietraszek. To były człowiek służb specjalnych. W zarządzie Bartosz Kępa, Iwona Szczygioł i Rajmund Horst

Autor: Michał Wroński

11/03/2024

Kwk myslowice rewitalizacja wizualizacja 3

Może Cię zainteresować:

Rewitalizacja KWK Mysłowice. Dawna kopalnia ma być przestrzenią na kulturę. "Transformacja z szacunkiem do przeszłości"

Autor: Szymon Karpe

07/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon