Koniec złudzeń, że polecimy do Stambułu. Tureckie władze lotnicze zaakceptowały zamianę Pyrzowic na Balice

Turcy nie będą „umierać” za Pyrzowice. Doszli do wniosku, że skoro nowego połączenia ze Stambułu do Polski nie da się świadczyć z Katowice Airport, to świadczyć będą je z takiego portu, z którego się da. Tureckie władze lotnicze poinformowały, że zaakceptowały zmianę Katowic na Kraków jako punktu w Polsce wybranego do wykonywania regularnych przewozów lotniczych przez swoich przewoźników lotniczych.

www.pixabay.com
Samolot Turkish Airlines
- Mam nadzieję, że Turcy nie wyrażą zgody na przeniesienie lotów z Pyrzowic do Krakowa i podtrzymają uzgodnienia, które zostały poczynione z władzami Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego – tak kilkanaście dni temu w rozmowie ze Ślązag.pl mówił poseł Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury pytany przez o komentarz do przejęcia przez port w podkrakowskich Balicach obsługi połączenia do Stambułu. Połączenia, którego uruchomienie kilka miesięcy wcześniej anonsowały Pyrzowice wspólnie z liniami Turkish Airlines.

Do wielkiego debiutu jednak nie doszło, gdyż mimo wydania pozytywnej decyzji administracyjnej dla tureckiego przewoźnika Urząd Lotnictwa Cywilnego przez dwa i pół miesiąca nie zatwierdził mu letniego rozkładu lotów. Kiedy sprawą zaczęły interesować się media ULC wyznał, że wynika to ze złożenia wniosku o chęć uruchomienia połączeń z Pyrzowic do Stambułu także przez Polskie Linie Lotnicze LOT, co – ze względu na zapisy polsko – tureckiej umowy z 1967 r. - skutkuje koniecznością dokonania uzgodnień między oboma przewoźnikami.

Fakt, że lotnisko w Pyrzowic nic o tym zamiarze LOT-u nie wiedziało kazał jednak wątpić w oficjalne deklaracje naszego narodowego przewoźnika. Sprawa wyjaśniła się w pierwszych dniach marca, kiedy LOT podał, że faktycznie uruchomi nowe połączenie do Stambułu, ale... z podkrakowskich Balic. Do tego samego portu swoje rejsy przeniosło też Turkish Airlines, a że zgodnie z polsko – turecką umową z 1967 r. narodowi przewoźnicy z tych krajów mogą świadczyć połączenia między Polską a Turcją z Warszawy i jednego wskazanego portu, to jasnym się stało, że Pyrzowice wypadają z gry.

Ostatnią nadzieją dla Katowice Airport było to, że turecki odpowiednik polskiego ULC-u nie da „zielonego światła” do tych, dokonanych „za pięć dwunasta” i stojących wbrew wcześniejszym ustaleniom przenosin. Na tym również swoje nadzieje budował poseł Polaczek. Kilka dni po tym jak wyraził je w rozmowie ze ŚLĄZAGIEM rozwiał je jednak ULC informując, że 20 marca prezes tej instytucji „zgodnie z przepisami obowiązującej Umowy bilateralnej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Turcji o transporcie lotniczym, otrzymał decyzję władz lotniczych Republiki Turcji o zmianie punktu na terytorium Polski wybranego do wykonywania regularnych przewozów lotniczych przez tureckich przewoźników lotniczych, z Katowic na Kraków”.

- W związku z ww. decyzją przewoźnicy wyznaczeni przez stronę turecką mogą aktualnie wykonywać regularne przewozy lotnicze na trasach z punktów położonych na terytorium Republiki Turcji wyłącznie do punktów w Warszawie i Krakowie – informuje ULC.

Przypomnijmy, że połączenie Pyrzowice – Stambuł było w Katowice Airport dopięte na ostatni guzik. Bilety rozchodziły się jak świeże bułeczki, odliczano dni do pierwszego lotu. Turkish Airlines przygotowało już biuro na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Zatrudniło pracowników i ściągnęło dyrektora z zagranicy. Nawet lotniskowy catering przeszedł testy, czy znajduje się w nim odpowiednia liczba dań halal – zgodnych z doktryną muzułmańską.

– Do regionu przybyła delegacja menadżerów Turkish Airlines odpowiedzialnych za sprzedaż m.in. w Singapurze, Korei, Filipinach, Malezji, USA i Libanie. Większość działań wymagała znaczącego zaangażowania organizacyjnego i finansowego – czytamy w oświadczeniu Katowice Airport. – Strona turecka w ubiegłym roku przeanalizowała potencjał rynku w Katowice Airport i była zdeterminowana do otwarcia połączenia Katowice – Stambuł, o czym świadczą przeprowadzone audyty operacyjne i bezpieczeństwa, prowadzenie kosztownych działań marketingowych oraz uruchomienie sprzedaży biletów, jak również organizacja study tour oraz powołanie dyrektora placówki.
Turkish Airlines w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Pyrzowice straciły loty do Stambułu. To z daleka pachnie polityką. Po co nam premier z Katowic?

Autor: Michał Wroński

10/03/2023

Samoloty Wizz Air w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Wizz Air czeka ponad dwa miesiące na upoważnienie ULC-u na loty Pyrzowice - Erywań

Autor: Michał Wroński

20/03/2023

Turkish airlines lotnisko pyrzowice

Może Cię zainteresować:

Jerzy Polaczek: Mam nadzieję, że Turcy nie wyrażą zgody na przeniesienie lotów z Pyrzowic do Krakowa

Autor: Patryk Osadnik

18/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon