Wizz Air czeka ponad dwa miesiące na upoważnienie ULC-u na loty Pyrzowice - Erywań

Od ponad dwóch miesięcy Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpatruje wniosek linii lotniczych Wizz Air o wydanie upoważnienia do wykonywania regularnych połączeń na trasie z Pyrzowic do Erywania. I co? I nic. Decyzji wciąż nie ma, a tymczasem połączenie do stolicy Armenii ma ruszyć za niewiele ponad miesiąc.

P. Adamczyk / Katowice Airport
Samoloty Wizz Air w Katowice Airport

Linia lotnicza Wizz Air zapowiedziała uruchomienie nowego połączenia z Katowice Airport do Erywania – tak pod koniec stycznia donosiły służby prasowe lotniska w Pyrzowicach. Informację podano półtora tygodnia po tym, jak 16 stycznia węgierski przewoźnik wystąpił do Urzędu Lotnictwa Cywilnego z wnioskiem o wydanie upoważnienia do wykonywania regularnych połączeń na trasie do stolicy Armenii.

Inaugurację lotów do Erywania zaplanowano na 29 kwietnia. Bilety trafiły już do sprzedaży (nadal zresztą można je kupić), a tymczasem Wizz Air nadal nie ma „zielonego światła” do uruchomienia połączenia.

- Postępowanie w sprawie wydania upoważnienia przewoźnikowi do wykonywania regularnych przewozów na trasach pomiędzy Polską a Armenią nie zostało jeszcze zakończone. Sprawa jest w toku, decyzja nie została jeszcze wydana – poinformował nas Urząd Lotnictwa Cywilnego, choć nie wyjaśnił dlaczego postępowanie w tej sprawie trwa już ponad dwa miesiące.

Turkish Airlines też czekał tygodniami. I wiemy jak się skończyło

Konieczność uzyskania przez przewoźnika w ULC upoważnienia do wykonywania regularnych połączeń wynika z zapisów polskiego prawa lotniczego.

W tym przypadku nie ma natomiast konieczności uzyskania zatwierdzenia rozkładu lotów, co miało miejsce w przypadku planowanego przez Turkish Airlines połączenia z Pyrzowic do Stambułu (wynikało to z zapisów dwustronnej polsko – tureckiej umowy z 1967 r.). Przypomnijmy, że decyzję administracyjną ULC wtedy wydał, ale rozkładu lotów na lato nie zatwierdził, gdyż w międzyczasie w sprawę wmieszały się PLL LOT deklarując również chęć uruchomienia połączeń z Pyrzowic do Stambułu (o czym jednak w Katowice Airport nie wiedziano), co skutkować miało koniecznością dokonania stosownych uzgodnień między oboma przewoźnikami. Jak się dokonywanie tych uzgodnień zakończyło wszyscy wiemy – LOT ogłosił, że owszem, latać będzie do Stambułu, ale nie z Pyrzowic, a z krakowskich Balic. Przeniesienie swojego połączenia do Balic zapowiedział także turecki przewoźnik.

Wizz Air z Pyrzowic do Erywania chce latać przez cały rok. Kierunek ma być obsługiwany dwa razy w tygodniu, początkowo w każdą środę i sobotę, a od drugiej połowy czerwca w środy i niedziele.

Turkish Airlines w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Pyrzowice straciły loty do Stambułu. To z daleka pachnie polityką. Po co nam premier z Katowic?

Autor: Michał Wroński

10/03/2023

Samolot Ryanair

Może Cię zainteresować:

Ryanair uruchomi w letnim sezonie 2023 r. połączenia z Pyrzowic do Puli i Warny

Autor: Michał Wroński

19/11/2022

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Nawet 12 mln pasażerów rocznie. Gdzie? W Pyrzowicach. Artur Tomasik w "Gospodarczym ŚLĄZAGU"

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon