Uczniowie III LO w Rudzie Śląskiej założyli zrzutkę na Leśne Pogotowie w Mikołowie

Młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej Kochłowicach zorganizowała zrzutkę na rozbudowę Leśnego Pogotowia w Mikołowie. To jeden z niewielu takich ośrodków w Polsce. W ciągu 30 lat istnienia trafiło do niego kilkadziesiąt tysięcy potrzebujących pomocy zwierzaków.

mat. Leśne Pogotowie
Leśne Pogotowie Mikołów

Leśne Pogotowie w Mikołowie działa od 30 lat. W tym czasie trafiło do niego kilkadziesiąt tysięcy różnego rodzaju zwierzaków.

Leśne Pogotowie z Mikołowa od 30 lat ratuje ranne dzikie zwierzęta

Były wśród nich m.in. bociany, myszołowy, pustułki, różne gatunki sów, dzięcioły, kaczki, zające, jeże, sarny, lisy, kuny, bobry, borsuki, a także gatunki znajdujące się w Polskiej Czerwonej Księdze jak np. orzeł przedni, który w ubiegłym roku przyjechał do Mikołowa z Limanowej w Beskidzie Wyspowym po niefortunnym spotkaniu z samochodem.

- Nigdy nie było tak, żeby było mniej niż 300 zwierząt – tłumaczył podczas rozmowy ze ŚLĄZAGIEM Jacek Wąsiński, twórca i prowadzący Pogotowie. Więcej: Kolej do CPK oznacza koniec Leśnego Pogotowia w Mikołowie. "Ośrodek nie ma prawa funkcjonować"

Położony niespełna kilometr od „wiślanki” ośrodek to jedna z niewielu takich placówek w całej Polsce. Zrobiło się o nim głośno w ubiegłym roku, kiedy wyszło na jaw, że tuż obok niego ma przebiegać „szprycha” szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z lektury opublikowanych planów wynikało, że w bezpośredniej bliskości ośrodka miały zostać zrealizowane „inwestycje towarzyszące” magistrali, pod topór miałby pójść też pas lasu, dzielący Pogotowie od linii kolejowej. Kiedy tematem zainteresowały się media oraz opinia publiczna (tysiące osób podpisało petycję w obronie placówki) przedstawiciele CPK zapowiedzieli, że biorą „poważnie pod uwagę” skorygowanie koncepcji planowanej drogi serwisowej tak, aby była „mniej inwazyjna” dla Leśnego Pogotowia i że w grę wchodzi również zastosowania rozwiązań przeciwhałasowych (ekranów akustycznych, dodatkowego wyciszenia torowiska, mat antywibracyjnych). (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Uczniowie z Rudy Śląskiej zorganizowali zrzutkę na Leśne Pogotowie

Do grona wiernych fanów mikołowskiego ośrodka należy młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej Kochłowicach. Grupa uczniów uczestniczących w projekcie "Dzień Jeża" w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii" zorganizowała na portalu zrzutka.pl zbiórkę na rzecz rozbudowy ośrodka. Cel – 15 tysięcy zł. Na razie do zrzutki dołączyło blisko 90 darczyńców, co pozwoliło zebrać niespełna 1/3 potrzebnej kwoty. W grudniu 2023 roku uczniowie z Kochłowic zorganizowali też w swojej szkole kiermasz świąteczny, podczas którego można było kupić rękodzieło i słodycze, w ten sposób dokładając się do puli na modernizację ośrodka.

Leśne Pogotowie Mikołów

Może Cię zainteresować:

Olbrzymia mobilizacja w obronie Leśnego Pogotowia w Mikołowie. CPK deklaruje... gotowość do korekty planów

Autor: Michał Wroński

18/08/2023

Orzel lesne pogotowie mikolow 7

Może Cię zainteresować:

Powietrzna bójka dwóch orłów przednich. Jednego potrącił samochód. Trafił do pogotowia na Śląsku

Autor: Michał Wroński

22/03/2023

Zoo w Chorzowie w latach 70.

Może Cię zainteresować:

Początki zoo w Chorzowie. Najstarsze zdjęcia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego [GALERIA]

Autor: Tomasz Borówka

06/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon