Ukrainiec po 30 latach odzyskał wzrok. Specjalistyczną operację przeprowadzono w Katowicach

Serhii Sydorenko wraz z rodziną musiał uciec z Ukrainy. Trafił do Katowic, gdzie po trzydziestu latach od wypadku odzyskał wzrok. - Zaczynam nowe życie - powiedział po specjalistycznej operacji.

Serhii Sydorenko ma pięćdziesiąt pięć lat. Niestety przez ostatnie trzydzieści widział tylko ruch i światło, ponieważ w wypadku doznał oparzenia obu oczu. Opiekowała się nim żona Tamara. Mimo problemów nie zrezygnował ze sportu i zdobył nawet dwa medale Igrzysk Paraolimpijskich w judo. Wraz z rodziną, po wybuchu wojny, musiał uciec z Ukrainy. Wspólnie przyjechali do Katowic.

Miał szczęście, ponieważ trafił do Okręgowego Szpitala Kolejowego, gdzie zdiagnozowano jego problem i wpisano na listę oczekujących na operację, którą tuż przed Bożym Narodzeniem przeprowadził prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Wykonaliśmy zabieg usunięcia bielma rogówki, połączony z usunięciem zaćmionej soczewki i przeszczepem amerykańskiej sztucznej rogówki typu Boston 1. Pacjent już w pierwszej dobie po zabiegu odzyskał wzrok - mówi prof. Edward Wylęgała. - Nidy nie zapomnę jak spojrzał żonie w oczy. Nie zapomnę tego wyrazu szczęścia w zdrowych oczach. To była wyjątkowa chwila. Pacjent będzie mógł teraz –normalnie funkcjonować - dodaje.

- Zaczynam nowe życie - powiedział Serhii Sydorenko.

Lombard Na planie filmu

Może Cię zainteresować:

„Lombard” zdobywa nagrody, gorzej wiedzie się jego bohaterom. „Działalność lombardu jest chwilowo zawieszona, trwają poszukiwania nowego miejsca na biznes”

Autor: Maciej Poloczek

25/12/2022

Las iglasty

Może Cię zainteresować:

Choinkami warto się nacieszyć. Zmiany klimatu w Polsce stanowią dla nich zagrożenie

Autor: Patryk Osadnik

25/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon