Ulica, którą jechały pierwsze tramwaje na Górnym Śląsku. Dziś jest jedną z najdłuższych w Polsce

Ulica Wolności, dawniej Kronprinzenstrasse, to główna arteria w Zabrzu, budowana jeszcze w czasach, gdy dzisiejsze Zabrze było największą wsią Europy. Droga biegnie od zachodniej granicy miasta z Gliwicami, do wschodniej z Rudą Śląską. Zobaczcie jak zmieniała się na przestrzeni lat.

Kronprinzenstrasse, czyli dzisiejsza ul. Wolności w Zabrzu, wybudowana została w latach 1819-1830. To część pierwszej bitej drogi na Śląsku, powstałej na początku XIX wieku i łączącej Królewską Hutę z Gliwicami. Inicjatorem jej budowy był zarząd Huty Królewskiej. Drogę nazwano pierwotnie „Kronprinzenstrasse”, czyli „ulicą Następcy Tronu”, na cześć późniejszego króla Prus, Fryderyka Wilhelma IV.

Gdy ją wytyczono, dzisiejsze Zabrze stanowiło ledwie kilka wsi, ale z czasem ulica stała się główną arterią miasta, które powstało sto lat później. Dziś jest to jedna z najdłuższych ulic w Polsce - ma ok. 9,5 km długości. Przed laty mieściły się przy niej duże zakłady przemysłowe m.in. Kopalnia Zabrze, dziś skansen Królowa Luiza czy Huta Reden, w miejscu której są teraz zakłady Powen SA.

Pierwsze tramwaje na Górnym Śląsku

Przez dzisiejszą ul. Wolności przejeżdżały pierwsze tramwaje tramwaje, które pod koniec XIX w. pojawiły się na Górnym Śląsku. Można był nim podróżować z Gliwic, przez Zabrze do ówczesnej Królewskiej Huty (dzisiejszego Chorzowa). Na terenie Zabrza ulica biegnie ze wschodu na zachód, od granicy z Rudą Śląską do granicy z Gliwicami.

Dziś w okolicach dworca kolejowego Wolności jest reprezentacyjnym deptakiem, pełnym kilkupiętrowych, eklektycznych kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Najsłynniejszym gmachem jest bez wątpienia dawny hotel „Admiralspalast”, zbudowany w latach 20. ubiegłego wieku. Warto również wspomnieć o trzech ciekawych obiektach sakralnych. Na zachód od centrum stoi neoromański kościół św. Andrzeja Apostoła, wzniesiony w latach 60. XIX wieku. Nieco młodszy jest neogotycki kościół św. Franciszka w Zaborzu. I trzeci: drewniany kościół św. Jadwigi w dzielnicy Poręba; został postawiony w 1929 roku, posiada owalną nawę i dwie wieże.

Zdjęcia lotnicze Bytomia

Może Cię zainteresować:

Kiedy nie było dronów. Najstarsze zdjęcia Bytomia z lotu ptaka. Miasto fotografowali też powietrzni szpiedzy

Autor: Tomasz Borówka

27/12/2022

Stalowe domy Rokitnica Zabrze 3

Może Cię zainteresować:

Stalowe domy w Zabrzu. Oryginały, jakich świat nie widział. I w dodatku da się w nich mieszkać

Autor: Katarzyna Pachelska

11/06/2023

Zandka, Zabrze

Może Cię zainteresować:

Zaniedbane zabytkowe familoki, urocze ogródki i obrzydliwe blaszane garaże. Taka jest Zandka w Zabrzu

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon