Ulica Zwycięstwa w Gliwicach nie będzie deptakiem. Mieszkańcy nie chcą wyłączenia ruchu samochodowego

Jeszcze w tym tygodniu mamy poznać wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych w Gliwicach w sprawie przebudowy najważniejszej ulicy w mieście - ulicy Zwycięstwa. Nieoficjalnie wiemy, że mieszkańcy nie chcą, aby reprezentacyjna arteria w całości została oddana pieszym. Ruch samochodowy ma tu zostać zachowany, ale... "uspokojony".

Fotopolska
Ulica Zwycięstwa lata 70.

Ulica Zwycięstwa w Gliwicach. Najważniejsza arteria miasta, miejsce reprezentacyjne, ozdobione poniemieckimi kamienicami. Łączy rynek z dworcem kolejowym, przecina Drogową Trasę Średnicową. Jest wizytówką Gliwic. Kiedyś jeździły tędy powozy, następnie tramwaje. Od lat funkcjonuje tu normalny ruch samochodowy (choć ostatnio nieco ograniczony przez prace drogowe)

Władze miasta przy okazji budowy centrum przesiadkowe postanowiły zabrać się za koncepcję przebudowy ulicy Zwycięstwa. Głównym celem była zmiana jej funkcji, tak aby lepiej służyła mieszkańcom.

Konsultacje społeczne za nami. Jak zmieni się ulica Zwycięstwa?

O zdanie postanowiono zapytać mieszkańców. Odbyły się konsultacje społeczne, w których w sumie wzięło udział ponad 1600 osób.

- Ważne jest poznanie oczekiwań różnych użytkowników – kierowców, pieszych i rowerzystów. Dlatego każda z przedstawionych opinii ma znaczenie i wszystkie do końca roku zostaną przeanalizowane - informuje gliwicki magistrat.

Wyniki konsultacji mają zostać opublikowane jeszcze w tym tygodniu. My dotarliśmy do nich nieco wcześniej. Pomysły mieszkańców na urządzenie po nowemu ulicy Zwycięstwa mogą być dla wielu zaskakujące. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, gliwiczanie w zdecydowanej większości opowiedzieli się za tym, żeby nie rezygnować w całości z ruchu samochodowego na ulicy Zwycięstwa. Nie ma więc mowy o radykalnej zmianie charakteru tego miejsca. Ulica Zwycięstwa nie zostanie deptakiem dla pieszych.

Nie oznacza to jednak, że wszystko zostanie po staremu. Koncepcja, która jest najbliższa sercu władzom miasta (a także wielu mieszkańcom), zakłada zwężenie ulicy do jednego pasa ruchu dla samochodów. pozostała część jezdni zostanie przerobiona na ścieżki rowerowe oraz szerokie chodniki dla pieszych. Takie rozwiązanie wydaje się na ten moment najbardziej prawdopodobne, bowiem magistrat uważa, że tylko dzięki temu historyczna ulica dopasuje się do współczesnych wymagań mieszkańców i turystów.

Kawiarniane ogródki, mała architektura, mniej samochodów

- Jezdnia ma być węższa i ruch samochodowy spowolniony, a chodniki szersze, co pozwoli np. na wystawienie stolików kawiarnianych, zamontowanie elementów małej architektury czy posadzenie roślin - informuje biuro prasowe urzędu miasta w Gliwicach.

Miastu zależy na tym, aby ul. Zwycięstwa nie była głównie ciągiem komunikacyjnym, ale fajnym, przyjaznym miejscem, w którym warto się zatrzymać, umówić ze znajomymi, miejscem skupiającym mieszkańców i służącym im w najlepszy możliwy sposób. Ostateczna koncepcja zostanie jednak wybrana już po opublikowaniu wyników społecznych konsultacji.

Wnioski z konsultacji trafią następnie do projektantów, którzy będą pracowali nad finalnym zagospodarowaniem ulicy – najpierw w pierwszym półroczu 2023 roku powinien zostać ogłoszony i przeprowadzony konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej, a w drugim półroczu – przetarg na przygotowanie projektu i dokończenie dokumentacji. Projekt nowej ulicy Zwycięstwa ma być gotowy w drugiej połowie 2024 roku.

Ulica Zwycięstwa w Gliwicach rok 1975

Może Cię zainteresować:

Zwycięstwa w Gliwicach była piękną ulicą nawet za PRL-u. Jeździły tramwaje, świeciły neony. Zamiast banków były kawiarnie

Autor: Redakcja

06/03/2024

Ulica Zwycięstwa Gliwice

Może Cię zainteresować:

Jest wstępna koncepcja przebudowy ulicy Zwycięstwa w Gliwicach. Głos mają sami mieszkańcy

Autor: Arkadiusz Nauka

04/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon