Ulica Zwycięstwa w Gliwicach - salon miasta, w którym wolno, a nawet trzeba!, zadzierać głowę. Zobaczcie zimę na Zwycięstwa

Dawna Wilhelmstraße, dziś ulica Zwycięstwa, to najważniejsza ulica śródmieścia Gliwic. Łączy dwa ważne miejsca - dworzec kolejowy i Rynek. Stojące przy niej kamienice i modernistyczne budynki cieszą oko wyremontowanymi fasadami. Tutaj trzeba zadzierać głowę. Spójrzcie na ulicę Zwycięstwa w zimowej szacie. Zdjęcia zrobił Mateusz Bałwas.

Długości może nie jest imponującej - niecały 1 km, ale za to jej ważność nie podlega dyskusji. Ulica Zwycięstwa w Gliwicach (do 1945 r. Wilhelmstraße) łączy starówkę z Rynkiem z dworcem kolejowym, będąc główną arterią centrum miasta.

Wytyczono ją już w latach 80. XIX wieku. Dekadę później już jeździły nią tramwaje, których los w Gliwicach przypieczętowała decyzja ówczesnego prezydenta miasta, Zygmunta Frankiewicza o likwidacji linii tramwajowych w Gliwicach. 115 lat historii gliwickich tramwajów to już tylko archiwalia.

Przechadzając się tą szeroką ulicą (były plany zrobienia z niej deptaka, ale nie przeszły), trzeba zadzierać głowę, bo wzdłuż Zwycięstwa jest wiele ciekawych obiektów, na czele z może niepozornym, ale piekielnie ważnym dla historii architektury obiektem przy Zwycięstwa 37 - tzw. domem tekstylnym Weichmanna, wybudowanym w 1930 r. i uznawanym za pierwszy modernistyczny budynek na świecie.

Więcej o domu Weichmanna:

Innym ciekawym przykładem gliwickiej nowoczesnej architektury, opierającej się secesyjnej tradycji, jest dom handlowy „Ikar” (ul. Zwycięstwa 23), wybudowany w stylu wczesnego funkcjonalizmu z elementami art deco.

A jeśli ktoś bardzo lubi tradycyjną architekturę XIX wieku, zachwycą go takie budynki jak eklektyczny dzisiejszy hotel Diament (wcześniej hotel Myśliwski, ul. Zwycięstwa 30) czy kamienica na rogu ul. Zwycięstwa 38 i al. Przyjaźni 11) z przełomu XIX i XX wieku.

Gliwice rynek

Może Cię zainteresować:

Gliwice w latach 60.? Rynek był wielkim parkingiem, a spacerowicze zbierali się na Placu Bohaterów Stalingradu

Autor: Redakcja

21/11/2023

Katowice Pociag PKP Intercity

Może Cię zainteresować:

PKP Intercity przedstawiło nowy rozkład jazdy. Nowy pociąg do Berlina i omijanie Katowic

Autor: Michał Wroński

22/11/2023

Zygmunt frankiewicz

Może Cię zainteresować:

Kto zostanie prezydentem Gliwic? Zapewne kandydat Zygmunta Frankiewicza, a i tak to najciekawsze wybory na Śląsku

Autor: Patryk Osadnik

08/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon